Pralnia wchodząca w skład zaplecza gospodarczego domu

Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na powierzchnię salonu, położenie kuchni i ilość sypialni, ale także na zaplanowane pomieszczenia pomocnicze, które będą pomocne przy codziennych czynnościach gospodarczych. Obecność osobnej pralni z suszarnią zwiększy wygodę użytkowania domu oraz pozwoli ukryć nieporządek.

Ważnym elementem w projekcie domu jest miejsce na pralkę oraz suszarkę. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem będzie wydzielenie osobnego pomieszczenia gospodarczego przeznaczonego na pralnię. W mieszkaniu z uwagi na brak miejsca pralka znajdowała się przeważnie w łazience, zaś linki z praniem wisiały nad wanną. Aby łazienka stała się miejscem relaksu, należałoby wynieść z niej wszelkie sprzęty mogące zepsuć wrażenie komfortu i harmonii, na które tak długo pracowaliśmy, wybierając często drogie materiały wykończeniowe oraz ozdobne detale.

Lokalizacja pralki w pomieszczeniu gospodarczym

Wybór miejsca na pralkę zależy od wielkości domu. Mieszkając w domu piętrowym czy z poddaszem użytkowym, należy zastanowić się, jakie usytuowanie pralki będzie najwygodniejsze. Decydując się na ustawienie jej na górnej kondygnacji, oddzielimy ją od ogólnodostępnej strefy dziennej. Na poddaszu znajdują się najczęściej wszystkie pokoje prywatne domowników oraz ich garderoby. Takie usytuowanie będzie wygodne, gdyż aby schować ubrania lub pościel do pojemnika z brudną odzieżą, nie musimy biegać po schodach. Pralnia zlokalizowana w piwnicy będzie oddzielona od pomieszczeń użytkowanych na co dzień, lecz dostęp do niej będzie trudniejszy. Jeśli praniem najczęściej zajmuje się mama opiekująca się dziećmi i przygotowująca obiady, najlepszym rozwiązaniem okaże się wstawienie pralki do pomieszczenia na parterze, by mogła do niego szybko przejść.

Jeśli powierzchnia domu jest duża, doskonałym pomysłem będzie postawienie pralki w pomieszczeniu gospodarczym. Komfort zapewni połączenie pralni z kotłownią, jednak należy zwrócić uwagę na to, że nie będzie można suszyć w tym pomieszczeniu wypranej odzieży, gdyż producenci pieców zaznaczają, że wilgoć w kotłowni może zaszkodzić instalacji grzewczej. Latem mokrą bieliznę wywiesimy na świeżym powietrzu w mniej widocznej części działki, jednak zimą okaże się, że niezbędne będzie oddzielne pomieszczenie z linkami. Wygodnie będzie zatem umieścić pralkę w specjalnym pomieszczeniu pomocniczym przeznaczonym na schowek. Należy bowiem pamiętać, że oprócz pralki potrzebne będzie miejsce na kosz na brudną bieliznę, blat do segregacji odzieży i składania prania, linki do rozwieszenia wypranych rzeczy, a także szafki na środki czystości. Dobrym pomysłem będzie wstawienie deski do prasowania, dzięki czemu łatwo będzie można wyprasować wypraną i wysuszoną odzież, a także zlewu, gdy jakąś delikatną część garderoby musimy uprać ręcznie. Pomieszczenie pomocnicze nie musi być duże, ważne jest, by pralnia była wentylowana, zawierała okno lub

wyjście do ogrodu, gdzie latem będzie można wywiesić pranie.

Kącik do prania

W przypadku gdy nasz dom jest niewielki i nie ma miejsca na osobny kącik do prania, pralkę będziemy musieli wstawić do łazienki, osłaniając ją przed widokiem. Dobrym pomysłem będzie ustawienie pralki we wnęce. Jeśli łazienka ma regularny kształt, można wstawić niewielką ściankę, za którą znajdować się będzie pralka, lub zaaranżować wnękę w formie regału. Aby eleganckiego charakteru wnętrza łazienki służącej wypoczynkowi nie psuć sprzętami domowymi, warto wnękę przygotowaną na pralkę zamknąć drzwiami, za którymi dyskretnie schowamy urządzenie. Dzięki temu powstanie dodatkowo schowek na brudną bieliznę czy środki czystości. Drzwi zasłonią bałagan, ukryją pojemniki ze środkami chemicznymi, a gustownie dobrane do stylu łazienki będą dodatkowo wzbogacały przestrzeń. Pasować będą zarówno drzwi otwierane tradycyjnie, łamano-przesuwne, a także osłona w postaci opuszczanej rolety. Jeśli w drzwiach wstawimy lustro, powiększymy optycznie powierzchnię łazienki. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu swobodnego dostępu do pralki, aby w razie konieczności naprawy łatwo było ją wysunąć. Planując wstawienie drążków do suszenia bielizny we wnęce, trzeba zwrócić uwagę, by drzwi zawierały otwory zapewniające wentylację dostosowane do powierzchni pomieszczenia, a także nie sięgały do samego sufitu i podłogi.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.