Projekt garderoby – jak wykonać i dobrze zorganizować dom?

Planując remont, nowe mieszkanie lub dom, coraz częściej bierzemy pod uwagę garderobę. Jednak nie w każdym domu jej zaprojektowanie będzie proste, ze względu np. na małą powierzchnię. Podpowiadamy, gdzie i jak zaplanować garderobę, aby nie stracić na powierzchni, a zyskać na dobrej organizacji i ułatwić sobie utrzymanie porządku.

Do niedawna garderoba znajdująca się w domu była zbędnym luksusem. Dziś nawet właściciele mieszkań marzą o osobnym pomieszczeniu pozwalającym uporządkować ubrania. Nikogo nie dziwi już także budowa więcej niż jednej garderoby w nowym domu.

Garderoba złożona z modułów
Ent-roussel
Garderoba złożona z modułów
Czy warto projektować garderobę w domu?

Osobna garderoba jest dziś jednym z elementów, które są pożądane przez inwestorów poszukujących projektu domu. Garderoba umożliwia uporządkowanie nie tylko ubrań, ale także obuwia, drobnych sprzętów domowych czy sprzętu sportowego. Jest ona niezbędna nie tylko wtedy, gdy okazuje się, że szafy stają się zbyt małe, by pomieścić wszystkie przedmioty, ale także kiedy chcemy ukryć niektóre rzeczy przed wzrokiem gości lub gdy po prostu pragniemy wreszcie móc łatwo dotrzeć do potrzebnego elementu odzieży bez konieczności opróżniania całej szafy.

Jeśli mamy możliwość, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór więcej niż jednej garderoby. Jedna będzie niezbędna na parterze domu przy wejściu, gdzie schowamy nie tylko odzież wierzchnią naszych gości, ale także kurtki, płaszcze, szale, czapki oraz pozostałe elementy odzieży, której w danym momencie nie nosimy. Należy pamiętać o dobrej wentylacji pomieszczenia, gdyż chowane w garderobie rzeczy czasem mogą być wilgotne. Wygodę na co dzień zapewnią garderoby, do których będzie można wejść z sypialni.

Najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie własnej garderoby dla każdego z domowników. Dzięki temu w pokojach nie trzeba będzie wstawiać dużych, nieforemnych często szaf, które zajmują wiele miejsca, zyskamy tym samym dodatkową przestrzeń, którą będzie można gustownie zaaranżować. W garderobie przy sypialni można przechować zarówno odzież codzienną, sportową, jak i tę elegancką, którą zakładamy okazjonalnie. Poza tym pomieszczą się w niej także buty, biżuteria, dodatki do ubioru, a także ręczniki, przedmioty dekoracyjne używane sezonowo, np. ozdoby choinkowe, oraz sprzęt domowy taki jak odkurzacz. Wygodna garderoba powinna także pomieścić deskę do prasowania oraz żelazko, by łatwo i szybko, bez przechodzenia do innego pomieszczenia, móc wyprasować potrzebną odzież.

Oddzielna garderoba - piękna aranżacja
Oddzielna garderoba - piękna aranżacja

Gdzie zaprojektować garderobę w domu lub mieszkaniu?

Najwygodniej będzie, jeśli garderobę ulokujemy w sypialni lub jej pobliżu. Nie musisz tutaj wybierać standardowego rozwiązania projektu garderoby przy jednej ze ścian. Możesz np. zaplanować ją pomiędzy przejściem do łazienki lub dwiema sypialniami. Jeżeli posiadasz dom jednorodzinny, możesz dodatkowo zorganizować garderobę na rzeczy używane sezonowo.

Projektując garderobę, staraj się wykorzystać wszystkie uskoki czy wnęki. Jeśli z kolei Twoja sypialnia znajduje się na poddaszu, świetnym pomysłem jest ulokowanie garderoby pod skosami. Planując to pomieszczenie w sypialni, nie bój się, że pomniejszysz znacznie pokój. Wnętrze, które będzie pozbawione topornych szaf i tak zawsze będzie wydawać się większe. Zadbaj tylko o to, by została zachowana minimalna wolna przestrzeń wokół łóżka (po 70 cm z każdej ze stron).

Uwaga! Nie planuj bez dokonania pomiarowania! Sprawdź wymiary nie tylko po poziomie podłogi, ale również nad nią (na wysokości ściany i pod samym sufitem). Ściany mogą bowiem okazać się nie do końca proste, przez co garderoba będzie niedopasowana.

Garderoba w osobnym pomieszczeniu
Garderoba w osobnym pomieszczeniu

Ile metrów kwadratowych przeznaczyć na garderobę?

To jedno z podstawowych pytań, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami mniejszych domów lub mieszkań. Wbrew pozorom garderoba wcale nie musi być duża. Najważniejsze w jej projektowaniu jest zachowanie odległości między szafami a ścianą. Projektanci doradzają, że wystarczy nawet 70 cm wolnej przestrzeni, aby móc swobodnie korzystać z garderoby. Oczywiście najwygodniejsza będzie taka garderoba, gdzie swobodnie będziemy mogli się przebierać i przeglądać w lustrze. W takim przypadku odległości między szafami powinny mieć co najmniej 120 cm. Poniżej natomiast przedstawiamy wymiary i odległości w pomieszczeniu na garderobę:

  • minimalne wymiary miejsca potrzebnego na szafy, korpus szaf i przejście: 150x128 cm (łącznie 1,92 m2),
  • optymalne wymiary powinny być nieco większe: 150x163 cm (szafy+korpus szaf+przejście) – czyli łącznie 2,45 m2.

O ile to możliwe, lepiej zawsze zaplanować nieco większą garderobę, niż potrzebujemy – rzeczy z czasem przybywa, a rodzina się powiększa.

Z czego zbudować garderobę? Wybieramy materiały i stawiamy ściany

Garderobę najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu czy mieszkania – wtedy jest zwyczajnie najprościej. Gdy jednak zamierzasz ulokować garderobę w już wykończonym wnętrzu, nie musisz obawiać się wielu trudności. Ściankę z płyt gipsowo-kartonowych możesz postawić nawet na posadzce (o montażu i materiałach na konstrukcję g-k piszemy tutaj). Co więcej, instalację elektryczną możesz spokojnie poprowadzić od puszki: oświetleniowej oraz pod gniazdka. Pamiętaj, że gniazdka są konieczne, gdy zamierzasz zagospodarować w garderobie miejsce na prasowalnię. Budując garderobę pamiętaj również, że bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja. Najlepiej jest kupić w tym celu drzwi z otworami nawiewnymi.

A jak wykończyć garderobę? Zobacz nasze wskazówki poniżej:

  • drzwi: możesz wybrać składane, otwierane w sposób tradycyjny lub przesuwane (naszym zdaniem to najlepszy wybór). W kwestii wypełnienia drzwi, możesz wybrać laminowane, przezroczyste (lub mleczne) lub drewniane;
  • ściany: jak pisaliśmy wcześniej, mogą być zbudowane z płyt g-k; po ich postawieniu wykończ powierzchnię tapetą lub zmywalną farbą;
  • podłoga: najważniejsze, by była łatwa do odkurzenia; najlepiej więc wybrać wykładzinę lub płytki.

Wybieramy wyposażenie garderoby: wymiary szaf

Aby garderoba była dobrze zaprojektowana, liczy się nie tylko jej lokalizacja i kształt, ale przede wszystkim ergonomiczne wyposażenie. Musisz dostosować liczbę półek, drążków, szuflad, koszów oraz wszystkie odległości i wysokości. Warto w tym miejscu stosować się do poniższych zasad:

  • drążki na wiszące ubrania zamontuj na dwóch poziomach – zachowaj odległość między nimi 105 cm,
  • drążek na długie ubrania – umieść na wysokości min. 180 cm,
  • szafa na rzeczy wiszące, garnitury czy żakiety, powinna mieć min. 58 cm głębokości;
  • na wiszące spódnice, złożone koszulki, swetry i buty potrzebujesz ok. 35 cm,
  • gdy masz mało miejsca w garderobie, dobrym rozwiązaniem są systemy do własnej aranżacji wewnątrz szafy (dostępne w popularnych sieciach meblarskich).

Co zrobić, gdy nie ma możliwości zbudowania osobnej garderoby? Możesz zabudować wnękę i stworzyć w niej szafę, w której zamiast drzwi umieścisz na drążku ciężką zasłonę. To rozwiązanie bardzo tanie i nowoczesne – z pewnością doda uroku wnętrzu i pozwoli zachować porządek.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.