Pomieszczenia pomocnicze sposobem na zachowanie porządku w domu
O wygodzie domu nie decyduje wyłącznie ilość sypialni, powierzchnia pokoju dziennego i rozmieszczenie łazienek. Na komfort użytkowania domu wpływa głównie obecność pomieszczeń pomocniczych takich jak garaż, kotłownia, pralnia, spiżarnia, garderoba oraz schowek na narzędzia ogrodowe czy sprzęt sportowy.
Wybierając projekt domu, w którym będziemy mieszkać przez długie lata, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na zaplecze gospodarcze domu, czyli wszystkie te pomieszczenia, które związane są nie tylko z obsługą techniczną budynku, ale także z miejscem na dodatkowe przedmioty i sprzęty, które nie są używane na co dzień, lecz mimo wszystko powinny być łatwo dostępne.
W przypadku gdy projekt domu zawiera piwnicę, łatwo będzie przenieść całą strefę gospodarczą na podziemną kondygnację, uzyskując w ten sposób na parterze przestrzeń złożoną jedynie z pokojów dziennych. Jednak z uwagi na wysoki koszt wykonania i wykończenia podpiwniczenia, droższą eksploatację domu z piwnicą, a także częste zawilgocenia tych pomieszczeń powstałe na skutek niewłaściwego zabezpieczenia, odchodzi się obecnie od realizacji podziemnej kondygnacji. Należy więc wygospodarować miejsce na parterze, gdzie rozmieścimy wszystkie potrzebne pomieszczenia pomocnicze.
Czy warto projektować w domu garderobę, spiżarnię albo pralnię?
Garderoba, spiżarnia czy pralnia mogą wydawać się z pozoru mniej istotne, jednak warto się zastanowić nad tym, gdzie będziemy przechowywać domowe sprzęty, odzież czy zapasy żywności. Pomieszczenia gospodarcze zabierają dodatkową powierzchnię, jednak należy pamiętać, że nie będzie to przestrzeń zmarnowana. Dobrze rozplanowane pomieszczenia gospodarcze pozwolą na uporządkowanie wszelkich przedmiotów nieużywanych codziennie, które mogłyby niepotrzebnie zagracać pokoje dzienne. Przenosząc je do schowków i pomieszczeń gospodarczych, z pewnością podniesiemy komfort życia i zachowamy porządek w domu.
Garderoba, spiżarnia czy pralnia mogą wydawać się z pozoru mniej istotne, jednak warto się zastanowić nad tym, gdzie będziemy przechowywać domowe sprzęty, odzież czy zapasy żywności.
Wiele osób może myśleć, że zaplecze gospodarcze domu to przejaw rozrzutności. Warto jednak pomyśleć o większej powierzchni domu już na etapie wyboru projektu, by móc wyraźnie oddzielić strefy domu spełniające różne funkcje – dzienną, nocną oraz gospodarczą. Część gospodarcza nie musi być obszerna. Najlepiej jest wybrać projekt zawierający kilka niewielkich, lecz dobrze rozplanowanych pomieszczeń pomocniczych.
Pomieszczenie gospodarcze w garażu
Decydując o wielkości garażu, musimy myśleć o przyszłości. Rodzina, która w chwili zakupu projektu posiada jeden niewielki samochód, powinna pamiętać, że po przeniesieniu się za miasto czy w razie powiększenia się rodziny może okazać się niezbędny drugi samochód, który ułatwi komunikację. Także w przypadku, gdy po zmianie pracy otrzymamy z firmy samochód służbowy, konieczne będzie miejsce na posesji na drugie auto. Większy garaż dwustanowiskowy pozwoli na łatwiejsze manewrowanie podczas parkowania, a początkowo niezagospodarowaną przestrzeń można wykorzystać na funkcje gospodarcze.
W przypadku, gdy garaż jest dołączony do budynku, warto pomyśleć o pomieszczeniach gospodarczych rozplanowanych za nim. To doskonałe miejsce parkingowe dla auta, ale także pełniące funkcję warsztatu czy domowego magazynu. W pomieszczeniu gospodarczym za garażem wygodnie będzie przechowywać narzędzia do majsterkowania, opony na zimę, sprzęt sportowy, narzędzia ogrodowe, grill czy meble ogrodowe. Warto pomyśleć także o dodatkowych drzwiach wyjściowych, które ułatwią przeniesienie kosiarki do ogrodu bez konieczności otwierania bramy garażowej czy przejścia z nią przez cały dom. Za garażem można umieścić także kotłownię, gdzie oprócz kotła znajdzie się miejsce na przechowywanie materiałów opałowych.
Osobna pralnia z suszarnią w domu
Pralnia to praktyczne pomieszczenie, gdzie oprócz pralki można umieścić blat do segregowania i składania prania, kosz na brudną bieliznę, suszarkę czy linki do suszenia wypranych rzeczy, a także deskę do prasowania. Zaletą osobnego pomieszczenia przeznaczonego na pralnię jest z pewnością to, że nie musimy zagracać łazienki pralką oraz koszem na brudną odzież. Dzięki temu łazienka stanie się wyłącznie miejscem relaksu i odprężenia w wannie po męczącym dniu.
Pralnia to praktyczne pomieszczenie, gdzie oprócz pralki można umieścić blat do segregowania i składania prania, kosz na brudną bieliznę, suszarkę czy linki do suszenia wypranych rzeczy, a także deskę do prasowania.
Pralnia powinna mieć ok. 5-6 m2. W takim pomieszczeniu zmieści się pralka, zlew i miejsce do suszenia ubrań. Idealnie, jeśli w pralni znajdzie się także okno - jeśli nie masz takiej możliwości, zadbaj o dobrą wentylację.
Spiżarnia w kuchni lub przedpokoju
Nawet niewielka spiżarnia zapewni komfort użytkowania i pozwoli utrzymać porządek w kuchni. Wystarczy wygospodarować chociaż 2,5 m2 na stosunkowo regularnym kształcie, aby wykorzystać funkcjonalność takiego pomieszczenia. Pamiętaj, że spiżarnia nie powinna posiadaą okna, które niepotrzebnie by ją doświetlało i ocieplało.
Dobrze rozplanowane półki pomieszczą domowe przetwory, zapasy produktów spożywczych z dłuższym terminem przydatności, a także mniej używane sprzęty kuchenne, np. mikser, frytkownicę czy blachy do pieczenia. Sprawdzi się doskonale zwłaszcza latem, gdy kupujemy zgrzewki butelek wody mineralnej, oraz przed świętami czy przyjęciami rodzinnymi, kiedy nie wiemy, gdzie schować blaszki z upieczonym ciastem.
Garderoba na odzież i sprzęty domowe
Coraz częściej inwestorzy decydują się na wygospodarowanie w domu pomieszczeń przeznaczonych na garderobę. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie garderoby przy każdej sypialni, gdyż w ten sposób nie będzie już konieczny montaż dużych szaf w pokojach prywatnych. Jeśli jednak dom nie jest na tyle duży, przydatna będzie choćby jedna garderoba w części prywatnej domu, gdzie schowamy rzeczy sezonowe, walizki, sprzęt sportowy, ręczniki, zapasową pościel, koce, a także – jeśli w domu nie ma oddzielnego schowka – domowe sprzęty, np. odkurzacz czy żelazko. Zaś niewielka garderoba przy wejściu do domu umożliwi schowanie odzieży wierzchniej oraz obuwia nie tylko domownikom, ale także naszym gościom.
Garderoba nie ma dużych wymagań co do rozmiarów. W zupełności wystarczy szerokość 1,5 m oraz ogólna powierzchnia 4 m2. Dokładnie o projektowaniu garderoby przeczytasz tutaj.
Dobrze jest pomyśleć także o schowku, gdzie pomieszczą się miotły, mopy, wiaderka czy środki czystości. Niepotrzebna będzie duża przestrzeń – miejsce można wygospodarować choćby pod schodami.
Komentarze