Pralnia w domu – jak ją zaprojektować i urządzić? Ile powinna mieć m2?
Pralnia to oddzielne pomieszczenie gospodarcze, które jest projektowane z myślą o stosunkowo dużych rodzinach. Można w nim bezproblemowo pomieścić kilka koszy do prania, specjalistyczne środki higieniczne, niezbędne urządzenia do pielęgnacji całego mieszkania, a co najważniejsze - nie jedną, a kilka pralek! Zatem, jak zaprojektować i urządzić pralnię w domu? Ile powinna mieć m2? Wskazówki.
Dlaczego warto zdecydować się na pralnię w domu lub większym mieszkaniu?
Pralnia w domu jest niezbędna w celu zapewnienia komfortu wszystkim mieszkańcom. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a może znacząco ułatwić większość czynności gospodarczych wykonywanych każdego dnia.
Łazienka o standardowych rozmiarach jest zazwyczaj bardzo ciasna, ponieważ znajduje się tam kosz na brudne ubrania, pralka, bojler oraz różnego rodzaju detergenty. Do tego wszystkiego widok suszących się ubrań na grzejniku lub suszarce może zepsuć cały klimat łazienki, która w przypadku przemyślanej aranżacji wygląda bardzo dobrze bez zbędnych urządzeń.
W mieszkaniach o niewielkiej powierzchni pralkę należy wstawić do ogólnodostępnych pomieszczeń gospodarczych lub łazienki. O wiele bardziej komfortowym rozwiązaniem jest wygospodarowanie kilkunastu metrów kwadratowych i stworzenie pralni mieszczącej niezbędne urządzenia, schowki i środki do codziennej pielęgnacji domu.
Nowoczesne projekty domów - pralnia jako osobne pomieszczenie gospodarcze
Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych wyróżniają się oddzieloną pralnią od łazienki, ponieważ mieszkańcy stawiają na coraz większy komfort życia. Projektanci wydzielają oddzielną przestrzeń na czynności gospodarcze, tym samym pozbywając się zbędnych sprzętów z łazienki, przez co może się ona stać bardzo użytecznym miejscem o stosunkowo dużej powierzchni, służącym głównie do relaksu. Pralnia powinna być zagospodarowana w m.in.:
- umywalkę,
- dwie pralki,
- pojemniki na ubrania,
- suszarkę automatyczną,
- deskę do prasowania,
- system wysuwanych koszy.
Pralnię można zagospodarować na wiele sposobów, jednak warto pamiętać o powyższych przedmiotach oraz urządzeniach, aby stała się ona jak najbardziej użyteczna. Należy ją umiejscowić blisko pokoju dziennego, sypialni, garderoby oraz łazienki, ponieważ ułatwi to mieszkańcom sprzątanie (nie będą musieli nosić prania przez cały dom).
Jeśli nie mamy w planach stworzenia osobnego pomieszczenia, warto umieścić pralkę w kotłowni, jednak należy pamiętać, że suszenie prania w tym miejscu może uszkodzić urządzenia elektryczne w związku z bardzo dużym natężeniem wilgoci.
Dom parterowy jednorodzinny jest idealnym miejscem na zaaranżowanie pralni w oddzielnym pomieszczeniu gospodarczym oferującym bezproblemowe wyjście do ogrodu w celu wysuszenia ubrań na świeżym powietrzu.
Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych wyróżniają się oddzieloną pralnią od łazienki.
W jakim miejscu powinna zostać umieszczona pralnia?
1. Pralnia obok piwnicy lub garażu
Pralnia powinna zostać umieszczona obok piwnicy lub garażu, tylko i wyłącznie w przypadku, gdy sprzątaczka zajmuje się naszym domem (brudne ubrania i pościel należy wrzucać przez odpowiednio zamontowaną dziurę w łazience).
2. Pralnia na poddaszu
Pralnia powinna zostać umieszczona na poddaszu, gdy domownicy mają tam swoje pokoje i dokonują porządków właśnie w tym miejscu (ułatwi to transport brudnych i czystych rzeczy do pralni i z powrotem).
3. Pralnia w okolicach parteru
Pralnia powinna zostać umieszczona w okolicach parteru, gdy dzieci z rodzicami spędzają tam wolny czas, aby było im wygodniej połączyć codzienne czynności ze sprzątaniem oraz praniem.
Jeśli pralnia nie była przewidziana w budżecie - jej uboższą wersję można wykonać w łazience (w postaci aneksu). Dzięki temu bezproblemowo postawi się tam pralkę, a w trakcie prania skorzysta się z umywalki. Warto pamiętać, że wilgoć pochodząca z suszenia mokrych rzeczy wpływa negatywnie na drewniane drzwi i należy zastąpić je stalowymi.
Pralnia w domu – jakie niesie za sobą korzyści?
Pralnia w domu to znakomite rozwiązanie ze względu na możliwość przechowywania w niej większości sprzętów oraz preparatów, które można wykorzystać podczas prania ubrań, bielizny lub ręczników. Są to m.in.:
- proszki i żele do prania,
- płyny do płukania,
- odplamiacze.
Powyższe produkty po przeniesieniu do oddzielnego pomieszczenia gwarantują dodatkowe miejsce w łazience, którego zawsze brakowało. W konsekwencji może być ona od teraz estetyczna, a przede wszystkim przeznaczona do relaksu. Jej wnętrze można dowolnie wyposażyć i cieszyć się wolną przestrzenią bez zajmujących powierzchnię przedmiotów i urządzeń tj.: pralka, suszarka itd.
Pralnia w domu jest niezbędna w celu zapewnienia komfortu wszystkim mieszkańcom.
Ściany i podłoga w pralni – jak należy je wykończyć?
Przed skompletowaniem wyposażenia do pralni lub suszarni, warto wykończyć wszystkie znajdujące się tam powierzchnie płaskie (ściany oraz podłoga).
Ściany w pralni – powinny być wykonane z tworzyw odpornych na wilgoć. W tym wypadku idealnie sprawdzi się glazura lub tapeta z włókna szklanego ułatwiająca czyszczenie. Do tego można dodać emulsję, która jest przeznaczona do stosowania w wilgotnych pomieszczeniach.
Podłoga w pralni – powinna być wykonana z kafelków, jednak dobrą alternatywą są również terakota lub gres (wyróżniają się absorbcją wilgoci i łatwym czyszczeniem).
Wyposażenie pralni – wskazówki
Kolejnym etapem jest odpowiednie wyposażenie pralni. Powinno się tam zarezerwować miejsce na suszarkę oraz pralkę. Można je ustawić obok siebie, jednak w większości przypadków wybór pada na zagospodarowanie tych urządzeń w pionie, aby zaoszczędzić znaczną ilość miejsca.
Pralnia to również miejsce na niewielką umywalkę w celu namoczenia różnych tkanin w specjalnych płynach. Poza tym można ją zagospodarować w regały, blat, kosze, deskę do prasowania oraz żelazko.
1. Regały
Regały sprawdzą się w każdej pralni ze względu na swoją użyteczność i pojemność (w zależności od rodzaju). Można w nich magazynować ręczniki, odzież oraz preparaty odpowiadające za czystość. Regały dzielą się na gotowe i wolnostojące.
2. Blat
Blat w pralni przydaje się przede wszystkim, aby położyć tam kosz z ciężkim praniem, przydatne specyfiki oraz czyste ubrania. Może być on zamocowany do ściany (składany) lub znajdować się nad pralką i suszarką.
3. Kosze
Pralnię warto wyposażyć w dwa kosze (na ciemne i jasne ubrania) w celu odpowiedniej segregacji. Na pewno przyda się również kosz z uchwytami służący do przenoszenia wypranej odzieży oraz kosze z przeznaczeniem na półki, aby utrzymać porządek w całej pralni. Warto je dobierać w jednakowym kolorze i stylistyce.
Ściany w pralni – powinny być wykonane z tworzyw odpornych na wilgoć.
4. Deska do prasowania i żelazko
Żelazko oraz deska do prasowania są przydatne w każdej pralni. Żelazko można ustawić na półce lub w szafce, a deskę za zamkniętymi drzwiczkami lub zamocować za pomocą haka. Złożoną odzież powinno się układać na blacie, koszu lub półkach, a rzeczy zdatne do przechowywania na wieszakach - powiesić na haczykach zamocowanych na ścianie. Alternatywą może być wysuwany z szafy drążek lub tradycyjny wieszak.
5. Suszarka na pranie
Jeśli jesteśmy właścicielami domu o niewielkiej powierzchni, możemy się zaopatrzyć w suszarkę bębnową lub tradycyjną w modelu stojącym lub z przeznaczeniem na sufit. Przydatne będą również klamerki oraz koszyk do przechowywania prania.
Pralnia w domu – jak ją zaprojektować i urządzić? Ile powinna mieć m2? Podsumowanie
Projekt i urządzenie pralni w domu zależy w głównej mierze od inwestora. Można ją zaprojektować na poddaszu, parterze, a nawet obok pomieszczeń garażowych. Należy jednak pamiętać, że powinno się ją wyposażyć w odpowiednie regały, solidny blat, eleganckie kosze, profesjonalną suszarkę na pranie (bębnową lub tradycyjną), a przede wszystkim w deskę do prasowania i żelazko. Warto również, aby ściany i podłoga były odporne na działanie wilgoci, a także wyróżniały się łatwą pielęgnacją.
Przeczytaj również: Domowy warsztat – co powinno się w nim znaleźć?
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.