Zagospodarowanie przestrzeni pod schodami

Schody prowadzące na wyższą kondygnację domu pełnią przede wszystkim funkcję komunikacyjną, z tego względu najważniejsze jest to, by były one wygodne i bezpieczne. Coraz częściej jednak projektowane są one w salonach, przez co muszą też ładnie wyglądać i być ozdobą wnętrza. A gdyby tak jeszcze wykorzystać wolną przestrzeń pod nimi?

W domu po kilku latach mieszkania zaczyna brakować miejsca do przechowywania najróżniejszych przedmiotów. Zwłaszcza w małych, niepodpiwniczonych domach z użytkowym poddaszem nie wystarcza przestrzeni dla nowo nabytych sprzętów. Wolna przestrzeń pod schodami wydaje się miejscem mało ustawnym, jednak odpowiednio zagospodarowana może okazać się niezwykle przydatna. Pod schodami możemy umieścić nie tylko dodatkowe półki czy zamkniętą szafę, ale także niewielkie WC czy spiżarnię. Wystarczy odrobina kreatywności, by

osiągnąć zaskakujący efekt, który z pewnością będą podziwiać wszyscy goście. Podpowiadamy, jak można ciekawie i oryginalnie zagospodarować powierzchnię dostępną pod schodami.

Zwłaszcza w niewielkich domach każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Odpowiednio spożytkowana przestrzeń pod schodami da nam same korzyści. O wykorzystaniu tego miejsca warto pomyśleć już na etapie adaptacji, bowiem często o możliwości zagospodarowania będzie decydowała sama konstrukcja schodów. Najłatwiej jest bowiem wykorzystać w pełni przestrzeń pod schodami prostymi jednobiegowymi lub dwubiegowymi ze spocznikiem. Oczywiście wszystko zależy od naszej kreatywności i zapału. Jeśli mamy ciekawe pomysły, możliwe będzie wykorzystanie przestrzeni nawet pod schodami krętymi. Należy jednak pamiętać, że schody ażurowe zazwyczaj wykluczają takie rozwiązanie, ponieważ ukryte pod schodami przedmioty wprowadzą wrażenie chaosu czy wręcz bałaganu we wnętrzu, a poza tym mogą się kurzyć i brudzić.

Garderoba pod schodami

Sposób zagospodarowania miejsca pod schodami zależy od naszych upodobań i zapotrzebowania. Jeśli na parterze dotąd nie było specjalnego miejsca do przechowywania ubrań, warto pomyśleć o urządzeniu pod schodami dużej szafy, gdzie można schować odzież sezonową lub obuwie. W przypadku gdy schody na poddasze znajdują się w holu przy wejściu, taka szafa może służyć jako garderoba na odzież wierzchnią domowników oraz gości, a także schowek na parasole czy torebki. Aby nie tracić miejsca na parterze przed szafą, warto zamontować drzwi przesuwne, które rozsuwane po prowadnicach będą łatwe do otwarcia.

Schowek na sprzęty domowe

W podobny sposób można wygospodarować pod schodami schowek na sprzęty domowe czy rzeczy, których nie mamy gdzie schować. Aby nie zajmować miejsca w szafach pokojowych ręcznikami czy zapasową pościelą, wygodnie będzie przenieść je do mniej używanej szafy pod schodami. Możemy także to miejsce przeznaczyć na większe sprzęty takie jak rower, wózek dziecięcy, odkurzacz, deska do prasowania czy sprzęt kuchenny, z którego korzystamy okazjonalnie, na przykład sokowirówkę czy frytkownicę. Porządek zapewni nam także półka z szufladami wysuwanymi spod schodów lub, co jest niezwykle ciekawą propozycją, z podstopni – wtedy szuflady będą dyskretnie ukryte bezpośrednio w stopniach schodów.

Spiżarnia pod schodami

Pod schodami znajdującymi się w pobliżu kuchni można urządzić niewielką spiżarnię, gdzie będziemy przechowywać dżemy, konfitury czy kompoty własnej roboty, a także produkty spożywcze z długim terminem przydatności, zgrzewki wody mineralnej oraz kartony z sokami. Oczywiście nie będzie to spiżarnia z prawdziwego zdarzenia, w której zachowamy odpowiednio

niską temperaturę, jednak wiele produktów może być przechowywanych w temperaturze pokojowej. Dobrą propozycją dla koneserów wina będzie propozycja zbudowania pod schodami półki na butelki z winem, które będzie można posegregować według gatunków wina lub rocznika produkcji. Duża kolekcja zrobi z pewnością wrażenie na naszych gościach.

Półki z książkami

Jeśli jesteśmy miłośnikami książek i mamy w domu całkiem pokaźny zbiór, a nie bardzo jest miejsce w pokojach na kolejne półki, na umieszczonych pod schodami półkach zmieści się spora kolekcja. W przypadku gdy schody są zlokalizowane w salonie, możemy tu także wstawić fotel i stolik z lampką. W takim kąciku w spokoju będziemy mogli oddać się lekturze. Oryginalnym pomysłem okaże się zaprojektowanie domowej biblioteki w schodach, gdzie kolejne stopnie będą pełniły funkcję półek. Wchodząc po schodach, będziemy mogli odszukać interesującą nas książkę. Można będzie także usiąść na stopniach i oddać się lekturze. Półki mogą być wykorzystane także jako zakamarki na różnego rodzaju przedmioty takie jak płyty, ramki ze zdjęciami czy ozdobne wazony.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.