Projekt domu z miejscem na działalność gospodarczą

Przeniesienie siedziby firmy do domu ma wiele zalet. Główną z nich jest oszczędność czasu i pieniędzy, które są wymagane przy codziennych dojazdach do pracy. Praca w domu pozwala także na poświęcenie uwagi rodzinie i przebywanie z nią w ciągłym kontakcie. Jak wybrać projekt domu, który będzie nie tylko komfortowy dla mieszkańców, ale także przyjazny dla klientów odwiedzających część usługową budynku?

Razem czy osobno?

Dom, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza, powinien spełniać wymagania domowników. W zależności od ich upodobań część usługowa może być połączona z mieszkalną lub zupełnie odseparowana. Dom z częścią usługową powinien zapewniać wygodę nie tylko mieszkańcom, ale także być przyjazny i komfortowy dla klientów.

Drobne usługi świadczone osobiście można wykonywać w pomieszczeniach mieszkalnych. Taka działalność jak udzielanie korepetycji, świadczenie usług rachunkowych, księgowych, doradczych czy drobnych usług krawieckich może być prowadzona w pomieszczeniu połączonym z częścią mieszkalną domu. Jeżeli jednak w firmie będziemy przyjmować klientów, na część usługową trzeba przeznaczyć niezależną część oddzieloną od mieszkalnej. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy w domu chcemy założyć gabinet lekarski, stomatologiczny, weterynaryjny, aptekę czy sklep spożywczy. W takim przypadku część przeznaczona na działalność gospodarczą najlepiej umieścić w osobnym skrzydle.

Należy pamiętać, że powierzchnia mieszkalna nie może być ograniczana z powodu prowadzonej w budynku działalności. Mieszkańcy muszą się czuć swobodnie i komfortowo. Aby wyraźnie oddzielić funkcję mieszkalną i usługową, możemy tę pierwszą usytuować na poddaszu.

Część usługowa

Ponieważ różne rodzaje działalności objęte są innymi wymogami powierzchniowymi, przeciwpożarowymi oraz sanitarnymi, należy dostosować część usługową do konkretnych wymagań określonych w przepisach.

W części usługowej powinno znajdować się nie tylko główne pomieszczenie umożliwiające swobodną pracę, ale także WC dla klientów. Budynek, w którym otwarto gabinet lekarski, powinien zawierać także poczekalnię. W części usługowej nie należy zapomnieć o zapleczu gospodarczym lub biurowym.

Podstawową wytyczną określoną przepisami jest wysokość lokalu usługowego w domu. Zależy ona od ilości osób w nim pracujących. Jeśli pracują w nim maksymalnie cztery osoby, a na każdą przypada co najmniej 15 m³, wysokość pomieszczenia może wynosić 2,5 m. Przy większej liczbie osób lokal powinien mieć wysokość równą co najmniej 3 m, a jeżeli występują czynniki szkodliwe dla zdrowia – 3,3 m. Poza wysokością pomieszczeń wymagania dotyczą oświetlenia, poziomu hałasu, wentylacji czy ochrony przeciwpożarowej. Aby otrzymać pozwolenie na budowę domu z częścią usługową, działalność musi spełniać wymagania budowlane, sanitarne oraz BHP.

Pomieszczenie widoczne z zewnątrz

W zależności od tego, jakiego rodzaju działalność będziemy prowadzić, może ona być różnie wkomponowana w bryłę domu. Powinna być widoczna z zewnątrz, a więc najlepiej umiejscowiona od frontu. Budynek jednak powinien mieć spójną architekturę. Należy tak wyeksponować część usługową, by jednocześnie nie zepsuć całego efektu wizualnego budynku. Mimo że część usługowa będzie oddzielona od mieszkalnej, zawierać się one będą pod wspólnym dachem w budynku o jednakowym wykończeniu ścian. Estetyczne detale, ciepła barwa elewacji oraz zadbane otoczenie zachęcą klientów do wejścia do środka. Staranne wykończenie, dbałość o szczegóły i czystość świadczą bowiem o tym, że właściciel jest sumienny, a jego usługi są najwyższej jakości.

Komfortowe zarówno dla domowników, jak i klientów będzie zaplanowanie osobnego wejścia do części usługowej znajdującej się od strony głównej ulicy, by domownicy nie mijali się z klientami na schodach. Umieszczony nad wejściem szyld pozwoli wyeksponować nazwę naszej firmy, aby była widoczna z daleka. Wejście można dodatkowo podkreślić okładziną z cegły klinkierowej lub drewna.

Parking przed domem

Prowadząc działalność gospodarczą, warto przemyśleć kwestię budowy parkingu samochodowego dla klientów. Należy przy tym pamiętać, że minimalne wymiary miejsca parkingowego to 2,3 x 5 m. Przepisy określają, że budowa miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk nie wymaga pozwolenia na budowę.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.