Nowoczesna pralka na lata. Jakie powinna mieć funkcje?

Na polskim rynku znajdziemy kilkaset modeli pralek, dostarczanych przez kilkunastu producentów. Na jakie funkcje zwrócić uwagę, kupując pralkę, a które okażą się zupełnie nieprzydatne? No i wreszcie - ile to będzie kosztować?

Nowoczesna pralka na lata - sprawdź nasze podpowiedzi i wybierz mądrze!
Nowoczesna pralka na lata - sprawdź nasze podpowiedzi i wybierz mądrze!

Żeby w gąszczu urządzeń znaleźć jedno właściwe, należy odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania: jak często i jak duże pranie robisz (wystarczy, że zastanowisz się, ilu domowników korzysta z pralki. Małe dzieci zazwyczaj brudzą więcej niż dorośli itp.), ile masz miejsca na pralkę i jakim budżetem dysponujesz. Dopiero, gdy ustalisz te podstawy, warto zerknąć na dodatkowe funkcje.

Na rynku dostępne są trzy typy pralek. Pierwsze z nich to tzw. wirówki, kojarzone przez większość osób jako pralki Franie. Są małe, mają mało funkcji do wyboru, ale są również tanie (ok. 300 zł) oraz zajmują niewiele miejsca. Drugi typ pralki to urządzenia ładowane od góry. Ich szerokość to zawsze 40 cm, a ładowność mieści się w przedziale od 5 kg do 7 kg. Zdecydowanie najczęściej wybieranym modelem są pralki ładowane od przodu, których wymiary są bardzo różne. Dobrze sprawdzą się w większych łazienkach, ze względu nie tylko na szerokość, ale również konieczność pozostawienia 45 cm wolnego miejsca przed pralką. Bez niego nie da się otworzyć drzwiczek. Warto pamiętać, że wymiary podane przez producenta nie obejmują wystających z tyłu przyłączy, na które trzeba zostawić miejsce. Plusem jest możliwość wykorzystania blatu pralki lub odkręcenia go i zamontowanie pralki w zabudowie.

Parametrem, który często jako pierwszy rzuca nam się w oczy, jest klasa energetyczna pralki.

Wielkość pralki - jaka powinna być?

Najmniejsze pralki mają pojemność do 4 kg. Te niewielkie urządzenia są dość tanie i dobrze sprawdzą się w naprawdę małych pomieszczeniach. Jednakże pranie w nich większych elementów, jak chociażby koce, może okazać się niemożliwe. To pralki odpowiednie dla gospodarstw domowych z jednym lub dwoma domownikami. Bardziej standardowym rozwiązaniem są pralki o ładowności w przedziale 5 - 6 kg. To opcja odpowiednia dla trzy-czteroosobowej rodziny. Urządzenia tego typu nie są bardzo głębokie i zapewniają wygodne użytkowanie na co dzień. Rozwiązaniem polecanym dla rodzin czteroosobowych są jednak pralki o ładowności około 7 kg. Takie pralki mają już głębokość od 45 do 60 cm. Ich ceny zaczynają się w granicach 1.300 zł. Największe pralki domowe na rynku mają pojemność powyżej 9 kg i dedykowane są rodzinom wielodzietnym lub wielopokoleniowym. Najbardziej pojemna pralka na rynku zmieści jednocześnie 11 kg prania i kosztuje około 2.200 zł. Jednak urządzenie o pojemności 9 kg kupimy już za około 1.300 zł.

Pralka w mieszkaniu
Pralka w mieszkaniu

Parametry na które musisz zwrócić uwagę

Parametrem, który często jako pierwszy rzuca nam się w oczy, jest klasa energetyczna pralki. Niskie zużycie wody i prądu, określane jako klasa A++ lub A+++ brzmi i wygląda dobrze, ale nie ma prawie żadnego przełożenia na faktyczną ekologiczność i oszczędność urządzenia. Wyższa klasa energetyczna generuje oszczędności na poziomie… kilku lub kilkunastu złotych rocznie (gdy bierzemy pod uwagę standardowe programy prania).

Co w takim razie naprawdę ma znaczenie? Na pewno hałas, czyli ilość decybeli, którą znajdziemy w opisie każdego urządzenia. Mamy tutaj dwie wartości: niższa dotyczy prania, wyższa - wirowania. Ponieważ pralki to urządzenia głośne, najlepiej zdecydować się na tę, która okaże się cichsza (chyba że masz pralkę w pralni i wytwarzany przez nią hałas nie ma dla Ciebie większego znaczenia).

Dodatkowo, niektóre pralki posiadają zabezpieczenie przed dziećmi

Kolejny ważny aspekt to typ silnika. Mamy do wyboru dwa: szczotkowe i bezszczotkowe, czyli inwerterowe. Te pierwsze są starsze, tańsze i głośniejsze. Ponadto, są bardziej narażone na awarie. Silniki bezszczotkowe dostają od producentów nawet 20 lat gwarancji, co może świadczyć o ich niezawodności. Jeżeli Twój budżet na to pozwala, zdecyduj się na droższy, ale wydajniejszy silnik.

Parametr, o którego istnieniu często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, to sposób zbudowania pojemnika. Część z nich jest klejona, część - skręcana. Klejonego pojemnika nie dą się naprawić i jeżeli pralka się zepsuje - należy wymienić cały bęben. Koszt takiej naprawy często zbliża się do ceny nowej pralki. Pralki produkowane przez Lg, Amicę, Samsunga, Miele czy Bosh mają skręcane pojemniki, co umożliwia wymianę poszczególnych części i znaczne obniżenie kosztów naprawy.

Funkcje pralki mają znaczenie
Funkcje pralki mają znaczenie

Ciekawe funkcje nowoczesnej pralki

Czasy, w których pralki były jedynie prostymi urządzeniami do prania i płukania, minęły. Dzisiaj nawet tanie modele mają przynajmniej 10 różnych programów, a te bardziej zaawansowane (i droższe) pozwalają na samodzielne ustalanie takich parametrów jak czas prania ilość obrotów podczas wirowania. Najbardziej nowoczesne urządzenia można nawet sterować za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub wykonać ich diagnostykę za pomocą smartfona.

Funkcją, którą z pewnością warto mieć, jest dostosowanie programu do wagi prania. Jeżeli masz np. pralkę o pojemności 8 kg, ale chcesz zrobić niewielkie pranie, nie ma sensu, żeby urządzenie za każdym razem pobierało tyle wody i prądu, co w przypadku pełnego załadunku. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest automatyczna waga, która sama ustali ciężar prania, a co za tym idzie - także odpowiednią długość programu i ilość wody.

Parametr, o którego istnieniu często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, to sposób zbudowania pojemnika.

W pralkach z wyższej półki cenowej coraz częściej montuje się programatory elektroniczne zamiast plastikowych pokręteł. Są one bardziej estetyczne i wytrzymałe. Dodatkowo, niektóre pralki posiadają zabezpieczenie przed dziećmi - dopiero po wpisaniu odpowiedniego “kodu” można ustawić temperaturę czy rozpocząć pranie. Dzieci samodzielnie nie wyłączą też pralki w czasie trwania programu. W wyświetlaczach elektronicznych standardem jest też pokazywanie czasu zakończenia prania.

Specjalnie dla alergików stworzono programy parowe. Pozwalają one pozbyć się pyłków czy roztoczy z ubrań i dzięki temu znacznie ułatwić życie cierpiącym na alergie osobom. Dodatkowo, program parowy pozwala na łatwiejsze prasowanie ubrań.

Proste i tanie pralki zazwyczaj pozwalają na odsunięcie terminu rozpoczęcia prania, np. zacznij za 3, 6 lub 9 godzin. Te droższe mają możliwość zaprogramowania na zasadzie “zakończ za”, czyli ustalasz, kiedy pranie ma być skończone (np. po powrocie z pracy) i nie musisz obliczać, ile trwa program i za ile czasu powinien się rozpocząć.

Jak wybrać pralkę do domu? Porady
Jak wybrać pralkę do domu? Porady

Podsumowanie - wybór pralki do domu

Położyliśmy kafelki, wybraliśmy panele podłogowe i podłączyliśmy niezbędne instalacje. Jesteśmy gotowi, by urządzić łazienkę - a jak wiemy z artykułu, sprawa może okazać się trudniejsza niż zakładaliśmy.

W pralkach z wyższej półki cenowej coraz częściej montuje się programatory elektroniczne zamiast plastikowych pokręteł.

Nawet dobrze przemyślany zakup pralki nie gwarantuje tego, że nie będziemy musieli wymienić jej za 5 czy 8 lat. Chociaż większość urządzeń można naprawić, zazwyczaj cena naprawy jest odstraszająco wysoka lub trudno jest znaleźć wykonawcę, który się jej podejmie. Decydując się więc na konkretny model pralki, wybieraj taką, która spełnia Twoje potrzeby teraz, a nie taką, która przyda Ci się za kilka lat. Niestety, także kupienie bardzo drogiej pralki nie gwarantuje dłuższego użytkowania.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.