Dom z piwnicą czy bez?

Najpopularniejsze wśród projektów gotowych są domy parterowe z poddaszem użytkowym. Rezygnacja z podpiwniczenia związana jest z obawą przed dodatkowym kosztem budowy i eksploatacji kolejnej kondygnacji. Jednak decyzja o budowie piwnicy powinna zostać podjęta, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby inwestora, wielkość i kształt działki, warunki terenowe czy też zagospodarowanie sąsiednich działek budowlanych.

Decyzję o tym, czy chcemy wybudować podpiwniczenie w domu, należy podjąć już na etapie wyboru projektu. Wśród projektów katalogowych przeważają domy parterowe z poddaszem użytkowym. Nie jest jednak kłopotem doprojektowanie podpiwniczenia podczas adaptacji projektu do konkretnej działki inwestora. Rezygnacja z piwnicy podyktowana jest często względami ekonomicznymi. Realizacja projektu domu z piwnicą podnosi bowiem koszty budowy. Poza tym niektórzy uważają, że powierzchnia pomieszczeń na kondygnacjach naziemnych jest wystarczająca dla potrzeb rodzin żyjących w naszym kraju.

Budowa domu z garażem w piwnicy pozwala najoptymalniej wykorzystać powierzchnię działki
Budowa domu z garażem w piwnicy pozwala najoptymalniej wykorzystać powierzchnię działki

Wyższy koszt budowy podpiwniczenia

Argumentem, który wysuwają przeciwnicy domu z podpiwniczeniem, jest fakt, że piwnica wpływa na podwyższenie kosztów budowy. Jednak należy wziąć pod uwagę, że koszty wybudowania piwnicy są niższe niż postawienie osobnego budynku gospodarczego lub garażu. Powinni z piwnicy zrezygnować ci inwestorzy, u których na działce jest wysoki poziom wód gruntowych. Możliwe jest zamontowanie instalacji przeciwwodnej, lecz koszty jej zakupu będą wysokie, a poza tym nigdy nie ma gwarancji na to, że nie będzie przecieków. Dość popularny jest też pogląd, że skoro nowoczesne piece można umieścić w pomieszczeniu na parterze, nie ma potrzeby wygospodarowania kolejnych pomieszczeń w piwnicy, gdyż następna kondygnacja zwiększy jedynie koszty eksploatacji. Nie ma zatem obecnie żadnych trudności technicznych, które uniemożliwiałyby budowę domu bez podpiwniczenia.

Piwnica wpływa na podwyższenie kosztów budowy. Jednak należy pamiętać, że koszty wybudowania piwnicy są niższe niż postawienie osobnego budynku gospodarczego lub garażu.

Powierzchnia gospodarcza domu

Zwolennicy podpiwniczenia w budynku zwracają uwagę na to, że rezygnacja z piwnicy ogranicza powierzchnię gospodarczą domu. Pomieszczenia pomocnicze muszą zatem zostać wkomponowane w część mieszkalną, co często jest niefunkcjonalne. O ile całkowite podpiwniczenie dużego domu parterowego jest niezasadne, ponieważ powierzchnia gospodarcza domu powiększy się do rozmiarów powierzchni użytkowej, to w przypadku kiedy dysponujemy niewielką działką, piwnica pozwoli wygospodarować dodatkowe, niezbędne pomieszczenia, nie powiększając powierzchni zabudowy działki. W ten sposób oddzielimy pomieszczenia gospodarcze od części dziennej domu. Dzięki temu, że nie będziemy musieli budować obiektów pomocniczych na działce, teren wokół domu możemy przeznaczyć na piękny, kwiecisty ogród. Pomieszczenia pomocnicze umieszczone w piwnicy odciążą część mieszkalną. Mniej potrzebne na co dzień pokoje zostaną przesunięte na kondygnację podziemną.

W piwnicy można zaplanować nie tylko pomieszczenia gospodarcze, ale również np. domową siłownię
W piwnicy można zaplanować nie tylko pomieszczenia gospodarcze, ale również np. domową siłownię
W piwnicy zwykle aranżuje się kotłownię, dzięki czemu w pokojach mieszkalnych nie słychać pracy pieca oraz pomp. Jednostka centralna odkurzacza centralnego również powinna być zamontowana w najniższym punkcie instalacji, dzięki czemu większe zanieczyszczenia łatwiej się do niej przedostaną. Wygodnie będzie umieścić w piwnicy także pralnię z suszarnią, składzik niepotrzebnych rzeczy, warsztat majsterkowicza, przechowalnię narzędzi ogrodowych, opon samochodowych czy sprzętu sportowego, a także spiżarnię na produkty z długim terminem ważności. Jeśli podpiwniczenie będzie stosunkowo wysokie, możliwe będzie zorganizowanie tam pokoju hobby, siłowni, sali fitness czy domowej sali kinowej, a także dodatkowej przestrzeni życiowej dla dorastających dzieci, które chcą mieć własne, osobne, duże pokoje.

Na niewielkiej działce piwnica pozwoli wygospodarować dodatkowe, niezbędne pomieszczenia, nie powiększając przy tym powierzchni zabudowy domu.

Podziemny garaż

Piwnica będzie także doskonałym pomysłem, jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiej działki, lecz chcemy doprojektować do budynku garaż bez powiększania powierzchni zabudowy domu. Planując umieszczenie garażu w piwnicy, należy uwzględnić ukształtowanie terenu wokół domu, a także zapewnić wygodny wjazd do garażu. Powinniśmy także pomyśleć o odpływach wody deszczowej, by podczas intensywnych opadów nie dochodziło do zalania piwnicy.

Podpiwniczenie częściowe

Możliwa jest również budowa częściowego podpiwniczenia. Gdy w projekcie nie przewidziano osobnej kotłowni z piecem na paliwo stałe, lecz nie chcemy jej adaptować kosztem któregoś z dostępnych na parterze pokoju dziennego, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej w piwnicy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.