Wybór materiałów na ogrodzenie

Wybór materiałów na ogrodzenie zależy od preferencji i zasobów portfela. Ogrodzenie kamienne jest trwalsze od drewnianego, jednak także droższe. Najefektowniejszy jest płot kuty, lecz za niego zapłacimy o wiele więcej.

Ogrodzenie oddziela naszą posesję od znajdującej się obok, chroniąc przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Ale poza zapewnieniem intymności mieszkańcom osłania od hałasu, kurzu czy spalin. Ładny, stylistycznie dobrany do architektury domu płot będzie jego ozdobą. Musi być jednak przede wszystkim mocny i trwały, by przez wiele lat spełniał swoją funkcję. Jego odpowiednia wysokość oraz konstrukcja ochroni także przed intruzami.

Drewno - najpopularniejszy materiał na ogrodzenie
Drewno - najpopularniejszy materiał na ogrodzenie

Drewniane ogrodzenia – bale, stachety, żerdzie

Najtańszym materiałem i zarazem najbardziej popularnym jest drewno. Ogrodzenie drewniane buduje się z bali, sztachet czy żerdzi. Jest łatwe do postawienia i nie sprawia problemów podczas konserwacji. Odpowiednio dobrane będzie pasowało zarówno do krajobrazu miejskiego, jak i wiejskiego. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy drewno jest zdrowe, sezonowane oraz zabezpieczone przed wilgocią, pleśnią i grzybem, a także promieniowaniem UV. Drewniane elementy ogrodzenia powinny być pokryte także lakierem, który będzie tworzył powłokę odporną na wodę oraz ścieranie. Płot może mieć różne kolory. Do malowania używa się farby kryjącej, transparentnej, bejcy lub specjalnej farby do drewna zawierającej wosk i olej, dzięki czemu woda nie wsiąknie w drewno, lecz po nim spłynie. Możemy wybrać płot zbudowany w całości z drewna, ogrodzenie murowane z drewnianymi przęsłami lub ogrodzenie z kamienia i drewna. Trwalszy i stabilniejszy będzie płot, którego drewniane słupki nie mają kontaktu z ziemią. Ochronę zapewni umieszczenie ogrodzenia na podmurówce lub stosując uchwyty montażowe ze stali nierdzewnej, mocując je w ziemi lub betonowym cokole. Drewniane sztachety mogą być zakończone płasko, zaokrąglone lub ozdobione frezowaniem.

Ogrodzenie z kamienia – solidne i trwałe

Ogrodzenia z kamienia są o wiele trwalsze od drewna, jednak bardziej kosztowne, dlatego kamień stosowany jest głównie w cokołach oraz słupach. Zbudowane z kamienia ogrodzenie sprawia wrażenie masywnego, stabilnego, surowego. Można je wykonać z granitu, bazaltu, kwarcytu, lecz są one trudne w obróbce. Łatwiej rzeźbić w piaskowcu i wapieniu, dlatego stosowane są one w płotach ozdobnych. Podobnie buduje się ogrodzenie murowane. Słupki i podmurówka zrobione z betonu wykańczane są płytkami elewacyjnymi. Ogrodzenie może być wybudowane także z cegły ceramicznej, bloczków silikatowych, betonu komórkowego lub pustaków i pokryte tynkiem lub okładziną. Należy pamiętać, że fundamenty powinny być zagłębione w gruncie na ok. 60 cm, mury zaś wzniesione 10–15 cm ponad powierzchnię gruntu. Do murowanych słupów mocuje się przęsła z drewna lub metalu, dzięki czemu można osiągnąć bardzo ciekawy efekt.

Ogrodzenie z metalu
Ogrodzenie z metalu

Ogrodzenie z metalu – panele ogrodzeniowe, płoty żeliwne, siatka

Często wykorzystywany do budowy ogrodzenia jest także metal. Niezwykle elegancko prezentuje się ogrodzenie kute, jednak jest też bardzo kosztowne. Popularna jest stal, z której wykonuje się panele ogrodzeniowe lub płoty żeliwne, odlewane w formach. Możliwy jest wybór gotowych form, ale także przygotowanie zlecenia według propozycji klienta. Aby metalowe elementy nie ulegały korozji, pokrywa się je farbą. Najtańsza spośród propozycji metalowych płotów jest siatka. Nie wygląda ona zbyt efektownie, jednak jest łatwa w montażu i wszędzie dostępna. Szczególnie często wybierana jest jako ogrodzenie tymczasowe w celu wydzielenia i zabepieczenia placu budowy. Prowizoryczne ogrodzenie będzie można łatwo zdemontować po zakończeniu wszelkich robót, by zrobić miejsce dla ozdobnego ogrodzenia posesji. Naciągniętą siatkę mocuje się do stalowych słupków osadzonych w fundamentach betonowych, a następnie w górny oraz dolny rząd oczek wprowadza się stalowe linki, które napinają siatkę. Aby uniknąć korozji, metalowe elementy powinny być fabrycznie zabezpieczone. Niestety trzeba będzie mimo wszystko je co kilka lat odrdzewiać.

Panele z betonu

Duże posesje często ogradza się gotowymi panelami z trwałego betonu. Prefabrykowane segmenty mogą być lite lub pełne na dole, zaś u góry ażurowe o ozdobnych kształtach. Panele te są jednak bardzo ciężkie, dlatego do ich montażu może być konieczny dźwig. Mur można pomalować odpornymi na wpływ warunków atmosferycznych farbami, jednak dostępne też są panele z już barwionego betonu. Główną zaletą betonowego muru jest fakt, że jest niezwykle trwały, mrozoodporny oraz odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Komentarze

  • Paweł 2012-07-30T17:31:31Z

    szukam dobrej farby do pomalowania ogrodzenia, które jest lekko miejscami skorodowane. słyszałem o Śnieżce na Rdze z teflonem. podobno bardzo dobra. Ktoś może nią malował.