Budowa ogrodzenia zgodnie z prawem

Przenosząc się za miasto, oczekujemy, że nowe miejsce zapewni nam ciszę, spokój i prywatność. Jeśli jednak teren, na którym wybudowaliśmy dom, znajduje się blisko głównej ulicy, a także sąsiaduje z innymi, blisko posadowionymi budynkami, przed wzrokiem przechodniów oraz sąsiadów osłoni nas wysoki płot pozwalający zachować intymność.

Chcąc wybudować ogrodzenie, musimy pamiętać o tym, że nie wolno nam tego zrobić dowolnie. Przede wszystkim należy respektować przepisy prawa budowlanego oraz zdanie sąsiadów. Każdy właściciel ma prawo zagospodarować działkę jedynie w jej granicach. Nie możemy więc postawić ogrodzenia poza jej granicami. Poza tym należy pamiętać, że prawo określa, jakiego typu płoty możemy zbudować bez ich zgłoszenia.

Budowa ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymaga zawiadamiania urzędu
Budowa ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymaga zawiadamiania urzędu

Jakich formalności należy dopełnić?

Budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia na budowę. Prowizoryczne płoty, które zabezpieczają plac budowy naszego domu, nie wymagają nawet zgłoszenia. Jeśli chcemy postawić ogrodzenie o wysokości do 2,2 m, również nie będzie konieczne zawiadamianie o tym starostwa. Pozwolenie na budowę jest natomiast wymagane wówczas, gdy ogrodzenie lub jego część ma pełnić funkcję muru oporowego. Z kolei chcąc wybudować ogrodzenie o wysokości przekraczającej 2,2 m, niezależnie od jego usytuowania, wymagane jest zgłoszenie jego budowy właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej, czyli staroście powiatowemu lub wojewodzie. Zgłoszenie powinno zawierać informacje o rodzaju ogrodzenia, sposobie wykonywania robót i ich zakresie oraz terminie rozpoczęcia prac. Do zgłoszenia powinniśmy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Czasami urząd może wymagać także szkicu ogrodzenia, który możemy wykonać sami. Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, po 21 dniach możliwe będzie przystąpienie do wykonania ogrodzenia. 

Budowa ogrodzenia o wysokości ponad 2,2 m wymaga zgłoszenia robót budowlanych. Gdy ogrodzenie lub jego część ma pełnić funkcję muru oporowego, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. 

O czym należy pamiętać?

Urząd wniesie sprzeciw, jeśli naruszymy ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy. Ogrodzenie budowane od strony ulicy nie może przekraczać linii rozgraniczających drogi. Gdy plan miejscowy przewiduje poszerzenie drogi, a planowane ogrodzenie znajdzie się w pasie projektowanej ulicy, ogrodzenie będzie musiało zostać odsunięte w głąb naszej działki. Kiedy urząd dojdzie do wniosku, że ogrodzenie mogłoby zagrozić bezpieczeństwu – zwłaszcza w przypadku gdy ogrodzenie miałoby się znajdować przy skrzyżowaniu i ograniczać widoczność na drodze – starosta może wyrazić sprzeciw i zobowiązać nas do uzyskania pozwolenia na budowę ogrodzenia działki z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa.

Przepisy nie określają, kto ma pokryć koszty budowy płotu między działkami. Jeśli więc nie dojdziemy do porozumienia z sąsiadem, który nie chce płacić za ogrodzenie dzielące działki, inwestycję będziemy musieli sfinansować sami. Dopiero po postawieniu płotu będziemy mogli domagać się współdzielenia kosztów napraw i remontów, w przypadku gdy ogrodzenie będzie postawione dokładnie na granicy działek. Kiedy jednak sąsiad stanowczo sprzeciwia się budowie ogrodzenia jako wspólnej inwestycji, najlepiej będzie je usytuować na swojej działce, by uniknąć oskarżeń o naruszenie granic jego działki.

Jeśli sąsiad stanowczo sprzeciwia się budowie ogrodzenia jako wspólnej inwestycji, najlepiej będzie usytuować je na swojej działce
Jeśli sąsiad stanowczo sprzeciwia się budowie ogrodzenia jako wspólnej inwestycji, najlepiej będzie usytuować je na swojej działce

Ogrodzenie zgodne z prawem

Przepisy określają także rodzaj ogrodzenia, które możemy wybudować. Płot nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt, dlatego zabronione jest umieszczanie poniżej 1,8 m ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, gwoździ, potłuczonego szkła i innych podobnych materiałów. Jeśli plan miejscowy nie stawia ograniczeń w zakresie rodzaju ogrodzenia, możemy je wybudować z dowolnych materiałów. Warto tak zbudować płot, aby przynajmniej u góry był ażurowy, co umożliwi naturalny przepływ powietrza. Ważne jest jednak, aby wszelkie bramy i furtki w ogrodzeniu nie otwierały się na zewnątrz działki i nie miały progów, by nie stwarzały zagrożenia dla ruchu pojazdów oraz pieszych. Wymagana szerokość bramy to minimum 2,4 m, zaś szerokość furtki 0,9 m.

Komentarze

  • Piotr 2018-01-09T12:00:32Z

    Witam, piszę z pytaniem. Posiadam działkę, która składa się z 2 nr(rownolegle jedna wzdłuż drugiej) z tym że jedna z tych działek została zakupiona w 11.2017 roku w celu poszerzenia obecnej działki. Czy jest możliwość postawienia na takiej działce domu jedno rodzinnego?? Dodam że jest to grunt rolny nabyty przez rolnika, w gminie nie ma przestrzennego planu zagospodarowania natomiast jest możliwość budowy w danym miejscu do 100 metrów od drogi.

    • Jarek 2017-09-17T23:21:25Z

      Witam, teren na którym chcę się udować składa się z 2 działek: budowlanej oraz "teren zieleni nieurządzonej. Oczywiście dom będzie posadowiony na działce budowlanej. Przylegająca działkę "teren zieleni" mogę ogrodzić i urządzić tam np. ogród?

      • Tooba.pl 2017-09-19T09:48:20Z

        Możliwości wykorzystania tej części działki określa prawo miejscowe. W większości przypadków nie ma problemu z zagospodarowaniem tej przestrzeni na ogród. Pozdrawiamy!

      • Małgorzata 2017-08-27T09:36:27Z

        Mam pytanie. Moja działka z obudwu stron graniczy z drogą gminną, z obydwu stron drogę zrobiono po częściej na mojej działce, z jednej strony ok 1m a z drugiej 1,5. Po remoncie pierwszej drogi kiedy wyznaczyłam granice i okazało się że droga jest na mojej dzialce, napisałam wniosek do Gminy w celu porozumienia i zamiany ja chciałam tę część odstąpić skoro jest ta droga a w zamian aby gmina dała mi kawalek swojego terenu akurat przyległego do mnie. Napisałam również prośbę o wytyczenie granicy drogi po drugiej stronie bo miały się tam rozpocząć prace w celu utwardzenia drogi. Nie dość że nie dostalam odp na wniosek to firma budowlana wywaliła moje slupki graniczne i drogę zrobiła również na mojej działce,mimo że była możliwość usytuowania drogi wedle prawdziwych granic. Chcę sobie zrobić ogrodzenie nie wiem co powinnam zrobi i jak sformułować pismo do gminy. Nie wyobrażam sobie oddania im takiego kawalka ziemi, gdyż wtedy nie będę w stanie na tej działce postawić domu. Porszę o poradę

        • Tooba.pl 2017-08-28T10:49:01Z

          Jeżeli organ nie odpowiedział na Pani wniosek, najlepiej zgłosić sprawę do organu wyższej instancji - np. do wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego. Urząd ma obowiązek udzielić Pani informacji w określonym czasie - jeżeli tego nie zrobił, postąpił niezgodnie z prawem. Pozdrawiamy!

        • ewa 2017-05-27T19:33:03Z

          Mam pytanie między moim i sąsiada ogródkiem jest nasz płot. W moim ogródku jest ładnie, czysto i zadbane. Nie wiem dlaczego dziś rano sąsiad wpadł z ekipą i postawił mur 2,2 m wysokości i bardzo złej jakości zaraz przy zadbanym płocie który już był i dzielił nasze ogródeczki. Czy to zgodne z prawem, jak teraz konserwować płot, co z chwastami, które będą rosły między murem a płotem ( bo jest szczelina), co walory estetyczne. Mur stoi przy naszym budynku jak z konserwacją naszej ściany.

          • Tooba.pl 2017-05-31T07:56:43Z

            Sąsiad ma prawo postawić mur na terenie swojej działki. Dodatkowe informacje na ten temat można znaleźć w tekście: http://jakbudowac.pl/Sasiedzki-problem-z-wytyczeniem-granic-dzialki.

            • asa 2018-04-21T09:54:35Z

              Co ma piernik do wiatraka. Pokazujecie ładny płot. Betonowe płoty w mieście powinny być zakazane a osoba która takie coś stawia uważana za niespełna rozumu. Jak to inaczej nazwać nikt o zdrowych zmysłach nie będzie się w mieście gdzie są mini ogródki grodził obskurnym betonem.

          • Maria 2016-09-05T08:32:22Z

            Witam mam pytanie sąsiad bije mur w granicy , bez mojej zgody i powiadomienia czy może , czy jest jakas odległosc ktorej powinien przestrzegać i sam wyznaczył sobie granice bez mojego powiadomienia i bez okazania żadnych dokumentów co mam zrobic

          • Wojtek 2016-05-17T20:21:53Z

            Witam ! Mam pytanie, czy są jakieś przepisy dotyczące ażurowości płotu ? Jak bardzo ma być ażurowy, czy też może być zupełnie pełny.

            • Tooba.pl 2016-05-18T10:11:54Z

              Przepisy dotyczące wyglądu płotu mogą być zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (a jeśli plan nie został uchwalony - w decyzji o warunkach zabudowy), należy więc uważnie zapoznać się z tymi dokumentami