Budowa ogrodzenia zgodnie z prawem
Przenosząc się za miasto, oczekujemy, że nowe miejsce zapewni nam ciszę, spokój i prywatność. Jeśli jednak teren, na którym wybudowaliśmy dom, znajduje się blisko głównej ulicy, a także sąsiaduje z innymi, blisko posadowionymi budynkami, przed wzrokiem przechodniów oraz sąsiadów osłoni nas wysoki płot pozwalający zachować intymność.
Chcąc wybudować ogrodzenie, musimy pamiętać o tym, że nie wolno nam tego zrobić dowolnie. Przede wszystkim należy respektować przepisy prawa budowlanego oraz zdanie sąsiadów. Każdy właściciel ma prawo zagospodarować działkę jedynie w jej granicach. Nie możemy więc postawić ogrodzenia poza jej granicami. Poza tym należy pamiętać, że prawo określa, jakiego typu płoty możemy zbudować bez ich zgłoszenia.
Jakich formalności należy dopełnić?
Budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia na budowę. Prowizoryczne płoty, które zabezpieczają plac budowy naszego domu, nie wymagają nawet zgłoszenia. Jeśli chcemy postawić ogrodzenie o wysokości do 2,2 m, również nie będzie konieczne zawiadamianie o tym starostwa. Pozwolenie na budowę jest natomiast wymagane wówczas, gdy ogrodzenie lub jego część ma pełnić funkcję muru oporowego. Z kolei chcąc wybudować ogrodzenie o wysokości przekraczającej 2,2 m, niezależnie od jego usytuowania, wymagane jest zgłoszenie jego budowy właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej, czyli staroście powiatowemu lub wojewodzie. Zgłoszenie powinno zawierać informacje o rodzaju ogrodzenia, sposobie wykonywania robót i ich zakresie oraz terminie rozpoczęcia prac. Do zgłoszenia powinniśmy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Czasami urząd może wymagać także szkicu ogrodzenia, który możemy wykonać sami. Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, po 21 dniach możliwe będzie przystąpienie do wykonania ogrodzenia.
Budowa ogrodzenia o wysokości ponad 2,2 m wymaga zgłoszenia robót budowlanych. Gdy ogrodzenie lub jego część ma pełnić funkcję muru oporowego, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
O czym należy pamiętać?
Urząd wniesie sprzeciw, jeśli naruszymy ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy. Ogrodzenie budowane od strony ulicy nie może przekraczać linii rozgraniczających drogi. Gdy plan miejscowy przewiduje poszerzenie drogi, a planowane ogrodzenie znajdzie się w pasie projektowanej ulicy, ogrodzenie będzie musiało zostać odsunięte w głąb naszej działki. Kiedy urząd dojdzie do wniosku, że ogrodzenie mogłoby zagrozić bezpieczeństwu – zwłaszcza w przypadku gdy ogrodzenie miałoby się znajdować przy skrzyżowaniu i ograniczać widoczność na drodze – starosta może wyrazić sprzeciw i zobowiązać nas do uzyskania pozwolenia na budowę ogrodzenia działki z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa.
Przepisy nie określają, kto ma pokryć koszty budowy płotu między działkami. Jeśli więc nie dojdziemy do porozumienia z sąsiadem, który nie chce płacić za ogrodzenie dzielące działki, inwestycję będziemy musieli sfinansować sami. Dopiero po postawieniu płotu będziemy mogli domagać się współdzielenia kosztów napraw i remontów, w przypadku gdy ogrodzenie będzie postawione dokładnie na granicy działek. Kiedy jednak sąsiad stanowczo sprzeciwia się budowie ogrodzenia jako wspólnej inwestycji, najlepiej będzie je usytuować na swojej działce, by uniknąć oskarżeń o naruszenie granic jego działki.
Ogrodzenie zgodne z prawem
Przepisy określają także rodzaj ogrodzenia, które możemy wybudować. Płot nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt, dlatego zabronione jest umieszczanie poniżej 1,8 m ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, gwoździ, potłuczonego szkła i innych podobnych materiałów. Jeśli plan miejscowy nie stawia ograniczeń w zakresie rodzaju ogrodzenia, możemy je wybudować z dowolnych materiałów. Warto tak zbudować płot, aby przynajmniej u góry był ażurowy, co umożliwi naturalny przepływ powietrza. Ważne jest jednak, aby wszelkie bramy i furtki w ogrodzeniu nie otwierały się na zewnątrz działki i nie miały progów, by nie stwarzały zagrożenia dla ruchu pojazdów oraz pieszych. Wymagana szerokość bramy to minimum 2,4 m, zaś szerokość furtki 0,9 m.
Komentarze