Z czego zrobić ogrodzenie działki? Rodzaje, koszty, zalety i wady

Jednym z końcowych etapów prac budowlanych jest budowa ogrodzenia. Jego konstrukcje stanowi niejako klamrę dla pozostałych obiektów znajdujących się wewnątrz posesji. Pełni też wiele innych funkcji. W poradniku zestawimy cechy najważniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy ogrodzenia. Postaramy się też wskazać czynniki mające wpływ na cenę płotu.

Ogrodzony budynek mieszkalny
Z czego zrobić ogrodzenie działki?

Ogrodzenie działki – kiedy stawiać i co wziąć pod uwagę?

Kiedy prace budowlane zaczynają obejmować grodzenie działki, można przypuszczać, że budowa szybko zmierza do końca. Stawianie gotowego płotu jest bowiem jednym z ostatnich etapów prac budowlanych. Wykonuje się je w momencie, kiedy budowę opuszczą wszystkie ciężkie maszyny do robót ziemnych, prac na wysokości i transportu. Spada wówczas ryzyko uszkodzenia takiej konstrukcji, a wznoszenie płotu staje się łatwiejsze. 

W obiektach mieszkalnych ogrodzenie pełni kilka funkcji. Przede wszystkim wygradza obszar posesji i oddziela go od parkingu, chodnika i innych obszarów. Zwiększa bezpieczeństwo budynku oraz domowników. Zapobiega dostawaniu się do wewnątrz dzikich zwierząt, a także innych nieproszonych gości. Wreszcie wpływa też na wygląd całego obiektu, podkreślając najważniejsze cechy elewacji.

Przeczytaj także: Wzór zgłoszenia zamiaru wybudowania ogrodzenia

Najpopularniejsze metody ogrodzenia działki

Z pewnością pierwsza decyzja dotycząca ogrodzenia działki będzie dotyczyła materiału. Powszechność ogrodzeń doprowadziła do tego, że możemy niemal dowolnie przebierać w ofercie producentów. Produkty nie tylko różnią się wymiarami, wzorem i kolorystyką. Spore znaczenie ma typ konstrukcji i rodzaj materiałów wykorzystanych do produkcji płotu. 

Ogrodzenie z siatki 

To najprostszy rodzaj płotu i cieszący się największą popularnością. Wykorzystuje się w nim siatkę stalową, dodatkowo malowaną lub pokrytą warstwą cynku. Stosuje się też elementy z tworzywa sztucznego. Siatkę rozciąga się na słupach rozstawionych w dowolnej, ale regularnej, odległości od siebie.

Taki rodzaj ogrodzenia jest najtańszy ze wszystkich wymienionych. Metr bieżący ogrodzenia można wykonać w cenie już od kilkudziesięciu złotych. Niska cena to jednak jedyna zaleta tego typu ogrodzenia.

Siatki nie wyglądają zbyt efektownie, pomimo różnych wariantów kolorystycznych. Mają niską odporność na uszkodzenia mechaniczne i niewielką trwałość. Są dosyć trudne w montażu i w odróżnieniu od ogrodzenia modułowego i panelowego, nie można ich zamontować samodzielnie. 

Ogrodzenie z siatki wybierane jest do miejsc, gdzie większe znaczenie od estetyki ma niska cena. Najczęściej trafiają na ogrodzenie działek leśnych. W ten sposób wykonuje się też ogrodzenie tymczasowe na budowie. 

Ogrodzenie panelowe 

Konstrukcja panelowa to rodzaj ogrodzenia, które wykonuje się z jednakowych elementów. Każdy panele jest wykonany z drutu stalowego o dużej grubości i sztywności. Łączone są w kratownicę o wybranej szerokości oczka i montowane do ramy stalowej. Następnie całość zabezpiecza się przed korozją warstwą cynku nakładaną galwanicznie. Można też spotkać panele pokryte farbą nakładaną proszkowo lub powłoką z tworzywa sztucznego.

Ogrodzenia panelowe są stosunkowo tanie. Za jedno przęsło trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do 300 złotych. Do tego trzeba doliczyć akcesoria montażowe i nośne. Wybierając wariant ekonomiczny, metr bieżący ogrodzenia będzie kosztował około 100 złotych. Ogrodzenie łatwo można zmontować w dwie osoby. Panele przykręca się do wcześniej osadzonych słupków za pomocą spinek. W razie uszkodzenia łatwo i niskim kosztem można wymienić pojedyncze przęsło. 

Po stronie wad znajdzie się jednak przeciętna trwałość. O ile ogrodzenie nieźle znosi czynniki zewnętrzne, czyli wilgoć, mróz i promienie UV, o tyle nie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Łatwo można zniszczyć je podczas parkowania, a nawet normalnego użytkowania. Po zarysowaniu powłoki cynkowanej na powierzchni prętów będą pojawiały się ogniska korozji. 

Choć panele są dostępne w wielu kolorach, rozmiarach i wzorach ułożenia kratownicy, nie zachwycają wyglądem. Najczęściej wykorzystywane są do otaczania obiektów przemysłowych, użytkowych lub rekreacyjnych. Niskie wersje ogrodzenia stosuje się do ogradzania działek rekreacyjnych i ogródków działkowych. 

Ogrodzenie modułowe 

To kolejny typ ogrodzenia, który wykorzystuje gotowe elementy w formie modułów. Konstrukcje różnią się między sobą między innymi rodzajem zastosowanego materiału. Mogą być wykonane z płaskowników stalowych i aluminiowych, albo profili zamkniętych. Z reguły łączone są w ramy i montowane na słupkach nośnych. 

Podobnie do paneli, ogrodzenie modułowe nie sprawia problemu w czasie montażu. Poszczególne elementy mogą być cięższe, jednak ich zamocowanie ogranicza się do skręcenia całości. Po stronie zalet trzeba postawić także różnorodność i sporą trwałość elementów. Dotyczy to jednak modułów wykonanych z profili. Wszystkie ogrodzenia modułowe uznaje się jednak za dosyć estetyczne. 

W tak zróżnicowanej grupie produktów trudno wskazać konkretne wady. Można mówić o pospolitym i nieoryginalnym wyglądzie podstawowych wariantów. Często też użytkownicy narzekają na pewną transparentność tego ogrodzenia. Pomiędzy płaskownikami jest wolna przestrzeń, która ogranicza poczucie prywatności w domu i na posesji. 

Ogrodzenie modułowe to jeden z najchętniej wybieranych wariantów do ogradzania działki wokół domu. Z łatwością można wybrać wariant, który będzie pasował do estetyki pomieszczenia. W ten sposób ogradza się także obiekty firmowe i miejsca o charakterze publicznym, od których wymagana jest elegancja.

Ze względu na zróżnicowanie wariantów trudno jest wskazać dokładnie koszt wykonania takiego ogrodzenia. Trzeba jednak liczyć pomiędzy 200 a 1000 złotych za pojedyncze przęsło o szerokości 2,5 metra. Do tego dochodzą koszty wykonania słupków, a także podmurówki.

Ogrodzenie drewniane 

Drewniane ogrodzenie niebieskiego domu
Płot drewniany często ustawia się przed domami wiejskimi, obiektami zabytkowymi, a także na ogródkach działkowych

Klasyczne płoty drewniane nadal są wybierane do ogrodzenia działki, jednak już nie tak chętnie, jak dawniej. Obecnie konstrukcję nośną wykonuje się z profili stalowych. Drewno ogranicza się do sztachet wypełniających przęsła. Elementy są przykręcane za pomocą śrub przelotowych. 

Największą korzyścią wynikającą z ogrodzenia działki płotem drewnianym jest wygląd konstrukcji. Drewno jest uniwersalne, a widoczna struktura stanie się dekoracją dla każdego obiektu. Ogrodzenie z tego materiału również nie będzie sprawiało problemu w czasie montażu. Z wymianą pojedynczej sztachety poradzi sobie nawet osoba niedoświadczona. 

Ogrodzenie drewniane z pewnością jest drogie. Potrzebne są tu dobrej jakości sztachety z grubego materiału, które trzeba pomalować. Metr bieżący to koszt od 100 do nawet 300 złotych. Przy niskich płotkach można nieco obniżyć koszt, wybierając gotowe panele. Drewno wymaga też regularnych inspekcji, napraw i pielęgnacji. Nawet dobrze zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi co kilka sezonów będzie wymagało impregnacji. 

Ogrodzenie drewniane nie zdobywa uznania wśród osób budujących domy mieszkalne. Z reguły taki płot ustawia się przed domami wiejskimi, obiektami zabytkowymi, a także na ogródkach działkowych. Sięgają po nie osoby chcące stworzyć unikalną aranżację przed domem.

Ogrodzenie murowane 

Chcąc całkowicie zasłonić swój dom lub stworzyć ciekawy efekt aranżacyjny, można wybrać ogrodzenie murowane. To konstrukcja budowana na fundamentach betonowych i wzmocniona słupami zbrojonymi. Z betonu można wykonać podmurówkę i słupy, ale niektórzy decydują się na całkowicie murowany płot, także z betonowymi przęsłami. 

Ze wszystkich wymienionych propozycji murowane ogrodzenie działki jest najtrwalsze. Dobrze wykonany płot będzie nie tylko odporny na czynniki atmosferyczne, ale także uszkodzenia mechaniczne. Materiał ten poprawia bezpieczeństwo wewnątrz obiektu. Nie chodzi nawet o próbę włamania, ale zapobiega przypadkowemu wjechaniu samochodu. Ogrodzenie betonowe można wykonać i wykończyć w dowolny sposób, co także jest jego zaletą. 

Na drugiej szali trzeba położyć wysoki koszt budowy. Beton, zbrojenie i elementy wykończeniowe są kosztowne. Mur nie będzie cieńszy, niż pół metra, a dodatkowo wymaga stworzenia fundamentów. Budowa takiego płotu pochłania bardzo dużo czasu. Trzeba czekać, aż fundament osiądzie i zwiąże, a dopiero później można układać dalsze części konstrukcji. Przy dużych metrażach koszty mogą być ogromne, a czas budowy to przynajmniej kilka tygodni. 

Kto decyduje się na takie ogrodzenia? Wybierają je głównie mieszkańcy domów położonych na uboczu. Taki płot wykończony kamieniami rzecznymi będzie harmonijnie komponował się w naturalnym otoczeniu. 

Gabiony 

To szczególny rodzaj ogrodzenia wykonany w formie kosza z drutów stalowych. Zawartość kosza może być dowolna: od polnych kamieni, poprzez kruszywa dekoracyjne, aż po szkło czy korę drzewną. Używa się tu drutów cynkowanych ogniowo, a kosze można zamówić w dowolnych wymiarach. 

Gabiony są bardzo efektownym ogrodzeniem. Można dowolnie wybierać wypełnienie, a zatem wpływać na wygląd płotu. Gabiony są trwałe, a kosze odporne na czynniki zewnętrzne. 

Ogrodzenie gabionowe, szczególnie wypełnione kamieniami, jest bardzo ciężkie. Wymaga zatem utwardzenia podłoża lub wykonania fundamentu. To wydłuża czas potrzebny na budowę. Trzeba dokładnie przeanalizować koszt wykonania ogrodzenia działki gabionami. Same kosze nie są drogie. Lwią część inwestycji stanowi jednak wypełnienie kamieniami dekoracyjnymi. 

Pierwotnie gabiony wypełnione kamieniami wykorzystywane były do stabilizowania nabrzeży i nurtów rzek. Obecnie stosuje się je jako ogrodzenia domów mieszkalnych, obiektów użytkowych i miejsc wymagających szczególnego rozwiązania architektonicznego. Często decydują się na nie firmy i przedsiębiorstwa, traktując płot jako sposób na przyciągnięcie uwagi. 

Rodzaje ogrodzenia działki
Zestawienie rodzajów ogrodzenia działki

Czynniki wpływające na koszty ogrodzenia działki

Sam koszt przęseł stanowi dopiero część wydatków związanych z ogrodzeniem działki. Ostateczna wartość inwestycji zależy od takich czynników jak:

  • długość i kształt – często cenę wykonania ogrodzenia podaje się w przeliczeniu na metr kwadratowy. Dłuższy obwód działki oznacza wyższy koszt. Nieco więcej będzie trzeba zapłacić za ogrodzenie działki o nieregularnym kształcie, czyli wymagających prowadzenia zwrotów linii ogrodzenia;
  • konstrukcja nośna – panele, moduły i siatki osadza się na słupkach wprowadzonych do gruntu. Przy cięższych ogrodzeniach trzeba ułożyć fundamenty i podmurówki. To nie tylko zwiększa koszt materiałów użytych do budowy, ale także zakres prac ziemnych;
  • bramy i bramki – ogrodzenie działki to także wejścia i wjazdy dla samochodów. W przypadku automatycznych bram przesuwnych koszt to kilka tysięcy złotych. Standardowe furtki i bramy rozwieralne są znacznie tańsze, jednak mniej funkcjonalne. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.