Estetyczne i bezpieczne ogrodzenie

Ogrodzenie nie tylko wyznacza granicę działki i daje poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie stanowi najbardziej wyeksponowany elementem posesji, który wiele mówi o jej właścicielach. Stawiając drewniany parkan, wysoki mur lub decydując się na jeszcze inny rodzaj ogrodzenia, warto jego stylem nawiązać do architektury domu tak, aby w efekcie poszczególne części posesji tworzyły spójną całość.

Projektując ogrodzenie możemy zdecydować się na wysoki parkan lub niższy, bardziej symboliczny płot, nasze ogrodzenie może być zabudowane, posiadać niewielkie prześwity lub być w całości ażurowe. Jego kompozycja może być bardzo dekoracyjna lub prosta, nierzucająca się w oczy. Możliwości jest bardzo dużo, podobnie jak wiele jest dostępnych materiałów, z których możemy zbudować nasze ogrodzenie. Projektując je, warto mieć na uwadze nie tylko względy funkcjonalne, ale także estetykę; jego styl powinien nawiązywać do architektury budynku. W tym celu warto przyjrzeć się najbardziej interesującym detalom naszego domu, do których mogłyby nawiązywać poszczególne elementy płotu; może to być na przykład konstrukcja dachu lub charakterystyczny łuk, urozmaicający wygląd budynku.

Wysoki, szczelny płot

Ogrodzenie domu powinno zapewnić jego mieszkańcom bezpieczeństwo oraz chronić ich prywatność. Dla wielu inwestorów jedynym rozwiązaniem, gwarantującym zaspokojenie tych potrzeb, jest wysoki mur. Tymczasem trzeba pamiętać, że wybierając rodzaj ogrodzenia, należy wziąć pod uwagę także inne, niezwykle istotne uwarunkowania, takie jak wielkość domu oraz działki. Niewielki budynek otoczony wysokim murem lub wąska działka z takim właśnie ogrodzeniem nie będą tworzyć atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjnej, a jedynie potęgować odczucia klaustrofobiczne. Zanim więc naszą posesję ogrodzimy wysokim murem, warto jeszcze raz przemyśleć sprawę i rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw.

Nie od dziś wiadomo, że każde ogrodzenie, w tym nawet najwyższy płot, można pokonać. Potencjalnym amatorom cudzej własności nie należy jednak ułatwiać tego zadania. Dlatego też, poszczególne elementy płotu nie powinny umożliwiać wspinania się po nim jak po drabinie, a jego górna krawędź najlepiej, aby utrudniała podparcie rąk. Wysokie, szczelne ogrodzenie może w związku z tym wydawać się najlepszą ochroną przed niepożądaną wizytą. Pamiętajmy jednak, że jeśli mimo zabezpieczeń włamywaczowi uda się je sforsować, to konstrukcja płotu będzie mu następnie sprzyjać, ponieważ nikt z sąsiadów nie będzie w stanie dostrzec jego aktywności i w efekcie odpowiednio zareagować.

Ażurowe ogrodzenie

Inwestorzy, którzy uważają, że jedynie szczelne ogrodzenie jest w stanie zaspokoić ich potrzeby, ale jednocześnie nie chcieliby całkowicie odgradzać się od otoczenia, mogą zdecydować się na bardziej nietypowe rozwiązanie; szczelne ogrodzenie z prześwitami, zabezpieczonymi na przykład ozdobną kratą, prętami lub siatką. Inną opcją jest budowa ogrodzenia z kamienia i drewna; z podmurówką i murowanymi słupami, pomiędzy którymi

można zainstalować kute, metalowe kraty, ażurowe, metalowe przęsła lub drewniane panele. Doskonałym wyborem jest także płot cały wykonany z drewna, który można ożywić, malując na wybrany, atrakcyjny kolor, pasujący do pozostałej części posesji. A jeśli poczucie bezpieczeństwa jest nam w stanie zagwarantować jedynie czujne oko sąsiada i przy okazji chcielibyśmy bardziej wyeksponować nasz piękny dom oraz zadbany ogród, to najlepszym rozwiązaniem będzie metalowe, w pełni ażurowe ogrodzenie.

Wśród materiałów wykorzystywanych do budowy ogrodzeń, oprócz wyżej wymienionych, popularne są także parkany betonowe. Można zdecydować się na gotowe panele, które zazwyczaj są pełne u dołu i ażurowe na górze, lub system kształtek betonowych (tzw. suchy mur). Do budowy płotów wykorzystywane są również panele z PCV, które mogą mieć na przykład kształt sztachet, czy pełnych segmentów z ażurową górą.

Estetyczne ogrodzenie nie powinno nadmiernie przykuwać uwagi. Jeśli będzie posiadać właściwe proporcje oraz rytmiczne podziały, jego kolorystyka będzie stonowana, a całość skomponuje się z architekturą domu, to z pewnością stanie się prawdziwie elegancką wizytówką całej posesji.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.