Elementy ogrodzenia otaczającego posesję

Ogrodzenie oddziela naszą posesję, chroniąc dom nie tylko przed niepowołanymi osobami, ale także przed hałasem czy zabrudzeniami z ulicy. Jest to wizytówka domu, którą jako pierwszą dostrzegają odwiedzający nas goście. Z tego względu ogrodzenie powinno być dopasowane do stylu domu, ale też do otoczenia budynku oraz sąsiedniej zabudowy.

Ogrodzenie oddziela posesję od działek sąsiadów, ale także od dróg publicznych. Solidny płot chroni przed intruzami lub przynajmniej utrudnia im przejście na działkę. Poza tym osłania przed wzrokiem sąsiadów, dzięki czemu możemy czuć się swobodnie. Pełny mur zabezpiecza przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, a także zmniejsza hałas dochodzący z ulicy.

Ażurowy płot ma wiele zalet; m.in. zapewnia swobodny przepływ powietrza
Ażurowy płot ma wiele zalet; m.in. zapewnia swobodny przepływ powietrza
Ogrodzenie jest wizytówką domu. To pierwsza rzecz, jaką dostrzegą odwiedzający nas goście, dlatego forma ogrodzenia oraz materiały, z jakiego zostanie wykonane, powinny być dopasowane do stylu architektonicznego budynku. Poza tym warto także zwrócić uwagę na to, by był dostosowany do otoczenia domu oraz okolicznej zabudowy.

W Polsce ogrodzenie jest budowane głównie z myślą o ochronie domu przed niepowołanymi osobami. Z tego względu najczęściej wybiera się wysokie, solidne mury. Należy jednak pamiętać o tym, że ogrodzenie obronne sygnalizuje osobom postronnym nasz brak poczucia bezpieczeństwa i fakt, że w domu znajdują się cenne, kosztowne przedmioty. Wysoki mur może zatem tym bardziej zwracać uwagę potencjalnych złodziei.

Najważniejsze elementy, które powinno zawierać ogrodzenie, to furtka oraz brama wjazdowa. Zarówno furtka, jak i brama wjazdowa nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji.

Pełny lub ażurowy płot

Chcąc zbudować ogrodzenie, należy się zdecydować na jego formę. Przepisy nie nakazują już budowy ażurowych elementów płotu, jednak warto przemyśleć wybór takiej konstrukcji ze względu na liczne jej zalety. Pełne ogrodzenie może wpłynąć na to, że w mniejszym ogrodzie będzie duszno. Ażurowy płot zapewni zaś odpowiedni, swobodny przepływ powietrza. Jeśli mieszkamy w pobliżu lasu, w ogrodzie czasem z pewnością pojawią się zagubione małe zwierzęta. Niepełne ogrodzenie umożliwi im migrację i powrót do lasu. Poza tym przez ażurowy płot będzie widać nasz ogród z ulicy, co sprawi, że włamywacz będzie mógł być łatwo zauważony przez sąsiadów. Aby zasłonić część ogrodu, w której najczęściej przebywamy w ciągu dnia, można posadzić przy kratowanym ogrodzeniu rośliny pnące czy niewielki żywopłot, który będzie ładnie wyglądał w połączeniu z filarami.

Ogrodzenie powinno być dopasowane do stylu architektonicznego budynku, a także do jego otoczenia oraz okolicznej zabudowy
Ogrodzenie powinno być dopasowane do stylu architektonicznego budynku, a także do jego otoczenia oraz okolicznej zabudowy

Wymiary zgodne z przepisami

Ogrodzenie powinno spełniać określone wymogi techniczne. Przede wszystkim nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi lub zwierząt. W związku z tym na wysokości poniżej 1,8 m nie wolno umieszczać ostro zakończonych elementów. Ogrodzenie powinno zawierać pewne podstawowe elementy, które należy przewidzieć podczas jego projektowania. Najważniejsze z nich to furtka oraz brama wjazdowa. Zarówno furtka, jak i brama wjazdowa nie może otwierać się na zewnątrz posesji.

Ogrodzenie obronne sygnalizuje osobom postronnym brak poczucia bezpieczeństwa i fakt, że w domu znajdują się kosztowne przedmioty. Wysoki mur może zatem przyciągać uwagę potencjalnych złodziei.

Zgodnie z przepisami minimalna szerokość furtki to 0,9 m. Nie powinna ona zawierać progów utrudniających wjazd wózków inwalidzkich. Przepisowo minimalna szerokość bramy wjazdowej to 2,4 m. Jednak zwłaszcza przy trudnym wjeździe z wąskiej ulicy powinniśmy pomyśleć o szerszej bramie. Bramy i furtki najczęściej są zrównane z linią ogrodzenia, ale na wąskiej ulicy może okazać się konieczne cofnięcie ich nieco w głąb działki.

Na wysokości poniżej 1,8 m nie wolno umieszczać ostro zakończonych elementów
Na wysokości poniżej 1,8 m nie wolno umieszczać ostro zakończonych elementów

Elementy ogrodzenia

Poza furtką i bramą wjazdową konieczne jest umieszczenie na ogrodzeniu w pobliżu wejścia skrzynki na listy oraz pojemnika na gazety czy ulotki, do których łatwo dotrze listonosz bez konieczności wchodzenia na posesję. Będzie to wygodne zwłaszcza wtedy, gdy mamy dużego psa pilnującego domu. Ważne jest także umieszczenie numeru domu w widocznym miejscu na ogrodzeniu, jeśli nie jest on przywieszony na ścianie budynku, a także domofonu, który umożliwi otworzenie furtki bez wychodzenia z domu. Odpowiednie oświetlenie skierowane w stronę furtki ułatwi zaś przejście do drzwi po zmroku. W ogrodzenie należy wkomponować także skrzynki przyłączeniowe gazu i elektryczności, do których będzie miał dostęp inkasent z zewnątrz bez konieczności wchodzenia na posesję. Jeśli na działce nie ma kanalizacji, lecz jest szambo, w ogrodzeniu warto zamontować złącze do rury doprowadzonej do zbiornika asenizacyjnego, by cysterna wywożąca nieczystości mogła opróżnić zbiornik, nie wjeżdżając na działkę. Poza tym wygodnie będzie zarówno dla mieszkańców, jak i firmy wywożącej odpadki, jeśli boks z pojemnikami na śmieci ulokujemy przy ogrodzeniu i zrobimy od strony ulicy zamykaną furtkę.

Komentarze