Gabiony – materiał nie tylko na ogrodzenie

Metalowe siatki wypełnione kamieniem, czyli gabiony, coraz częściej zastępują bardziej tradycyjne ogrodzenia. Ich zastosowanie jest jednak dużo szersze. Można z nich budować murki, donice, pergole i inne elementy małej architektury.

Gabiony mają rodowód militarny. Dawniej chroniły bazy wojskowe przed ostrzałem. Znajdowały zastosowanie także jako element wałów przeciwpowodziowych. Obecnie są wykorzystywane do konstruowania różnych elementów ogrodowych. Rosnącą popularność zawdzięczają kilku cechom, ale na pierwszy plan wysuwają się ich walory estetyczne.

Do wypełniania gabionów mogą posłużyć nie tylko kamienie, ale także kostka brukowa, beton, lawa czy cegła.

Tak zapełnione metalowe kosze są masywne, a przy tym także ekologiczne i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Stalowa konstrukcja koszy jest poddawana ocynkowaniu ogniowemu, ich odporność na korozję w efekcie może wynosić nawet 120 lat. Gabiony tworzące ogrodzenia są stabilne i dźwiękochłonne. Nadają się do grodzenia działek usytuowanych na trudniejszych, pochyłych terenach, mogą przydać się do wzmocnienia skarpy, na której stoi dom. 

Wypełnione ciężkim materiałem gabiony jako element ogrodzenia posesji
Wypełnione ciężkim materiałem gabiony jako element ogrodzenia posesji

Ozdobne i naturalne

Ciekawe efekty daje zastosowanie różnych materiałów wypełniających kosze. Do małych, ozdobnych gabionów można wsypać rozmaite lekkie materiały, tworząc wyjątkowe i bardzo dekoracyjne kompozycje. Muszle, szyszki, drewno, szkło - rodzaj wypełnienia zależy tylko i wyłącznie od kreatywności pomysłodawców. Dla podkreślenia ich naturalności i dla lepszego wkomponowania w zielone otoczenie gabiony można dodatkowo obsadzić roślinami pnącymi. 

Mała architektura ogrodowa 

Gabiony są wykorzystywane do konstruowania rozmaitych elementów małej architektury. Powstają z nich praktyczne murki różnej wielkości, także takie, które służą jako przegrody wydzielające poszczególne strefy w ogrodzie. Można z nich tworzyć efektowne meble ogrodowe, donice, a nawet pergole. Są wykorzystywane do budowy schodów ogrodowych. Gabiony są więc ekologiczne, trwałe, efektowne i pozwalają na dużą dowolność aranżacyjną.

Komentarze