Sztachety, deski, żerdzie i bale, czyli stylowe ogrodzenia drewniane
Ogrodzenie zabezpiecza przed niepowołanymi przybyszami, zapewnia prywatność, zaznacza granicę domostwa oraz chroni przed zgiełkiem ulicy. Jednocześnie pozwala na podkreślenia estetycznych upodobań gospodarzy. Przy wyborze drewnianego ogrodzenia warto zwrócić uwagę na otoczenie, w którym będzie się znajdowało.
Drewniane ogrodzenie powinno współgrać z sąsiadującymi budynkami, tworząc spójną architektoniczną całość. Taki sposób widzenia ogrodzenia nie tylko podkreśli zalety posiadłości, ale sprawi, że nie będzie niekorzystnie wyróżniać się na tle innych, postrzeganych jako bardziej nowoczesne. Siedliska wiejskie, a także letniskowe możemy śmiało otoczyć tradycyjnymi drewnianymi płotkami lub solidnymi ogrodzeniami, np. z bali. W ten sposób zostanie zaznaczony charakter domu i podkreślony jego rustykalny styl. Niewątpliwymi zaletami drewnianych ogrodzeń jest ich uroda i trwałość. Odpowiednio konserwowane będą pełniły swoją funkcję przez długie lata, zawsze atrakcyjnie wyglądając. Proste ogrodzenie z drewna jest opłacalne ekonomicznie i łatwe do samodzielnego wykonania.
Elementy konstrukcyjne
Wykonanie ogrodzenia wymaga wcześniejszego odpowiedniego przygotowania materiałów. Drewniane elementy należy zabezpieczyć przed wilgocią i negatywnym działaniem grzybów oraz pleśni. Do popularnych drewnianych ogrodzeń należą płoty z żerdzi i sztachet oraz ogrodzenia z bali lub desek, często w połączeniu z elementami betonowymi, ceglanymi lub kamiennymi.
Na konstrukcję ogrodzenia składają się cokoły, słupy oraz przęsła.
- Cokół jest ważną częścią solidnych ogrodzeń, bowiem na nim opiera się cały ciężar konstrukcji. Może zostać wybudowany z kamienia, cegieł lub z betonu. Każdy z tych materiałów budowlanych doskonale współgra z drewnianym płotem. Wykonanie podmurówki wymaga solidnego osadzenia. W tym celu należy wykonać ławę fundamentową, która powinna zostać umieszczona poniżej strefy przemarzania gruntu.
Konstrukcje lekkie możemy oprzeć jedynie na przęsłach i dokładnie przykręcić do słupków. Stabilność zapewni im stopa fundamentowa, zagłębiona na około 40 cm głębokości. - Słupy mogą zostać wykonane z drewna lub metalu. Najczęściej decydujemy się na drewniane, ponieważ są tanie i tworzą estetyczną całość z ogrodzeniem. Słup o przekroju 7cmx7cm lub 10cmx10 cm wymaga umocowania na cokole. Jeśli nie decydujemy się na postawienie cokołu, słupy zostaną zakotwione w ziemi i osłonięte specjalnymi zabezpieczeniami ze stali nierdzewnej. Góra słupa z niewielkim spadkiem nie będzie zatrzymywać wody opadowej.
- Przęsła składają się z poziomych rygli, do których są montowane sztachety. Na tym etapie budowy drewnianego ogrodzenia podejmujemy decyzję, jak ostatecznie będzie ono wyglądać. Przytwierdzane elementy mogą tworzyć jednolitą płaszczyznę lub ażurową, dekoracyjną przesłonę.
Typowe sztachety powstają z desek lub żerdzi. Ich wymiary to około 38 mm grubości i 15 cm szerokości. Przerwa między dołem przęsła a podmurówką lub gruntem powinna wynosić około 10 cm. Zabezpieczamy w ten sposób dół ogrodzenia przed zabrudzeniami i zawilgoceniem.
Jak konserwować drewniane ogrodzenia?
Odpowiednie zabezpieczenie drewnianego ogrodzenia zabezpieczy je przed działaniem pleśni i grzybów. Destrukcyjne działanie ma również woda opadowa oraz intensywne nasłonecznienie. Poza tym naturalne surowe drewno jest ładne jedynie na początku użytkowania. Pokryte kurzem, który wnika w głąb struktury, traci urok, a zabrudzone elementy trudno wyczyścić.
Rynek oferuje wiele preparatów przeznaczonych do konserwacji drewna.
- Lakiery do drewna tworzą na zabezpieczanej powierzchni twardą warstwę, którą wystarczy przetrzeć, aby przywrócić ogrodzeniu pierwotny blask. Pokrycie elementów drewnianych lakierem bezbarwnym wydobywa ich naturalną kolorystykę. Zastosowanie lakierów uodpornia drewniane powierzchnie na ścieranie i działanie wilgoci.
- Bejce umożliwiają zabarwienie drewna na atrakcyjny kolor, zgodnie z własną wizją. Zabejcowane powierzchnie mają widoczne słoje. Najlepiej dodatkowo pokryć je bezbarwnym lakierem, aby uzyskać pełną ochronę przed działaniem szkodliwych czynników.
- Podobne działanie mają nowoczesne środki impregnujące zabezpieczające drewno - lakierobejce oraz lazury. Dzięki dodatkowi substancji grzybobójczych skutecznie zabezpieczają ogrodzenie przed działaniem pleśni, glonów i owadów. Są odporne na czynniki pogodowe, nie łuszczą się i nie pękają. Zapewniają ochronę drewnianym elementom nawet przez osiem lat.
- Środki impregnujące olejowe i rozpuszczalnikowe umożliwiają zastosowanie do wszystkich rodzajów drewna, również egzotycznego. Do wyboru są preparaty bezbarwne lub kolorowe. Zapewniają powierzchniom trwałość, chroniąc je przed szkodliwymi promieniami UV, pleśniami, glonami i grzybami. Należą do środków szybko wysychających, łatwych do zastosowania. Zaimpregnowane ogrodzenie można polakierować lub pomalować.
Jak pielęgnować drewniane ogrodzenie?
Właściwa pielęgnacja drewnianych elementów ogrodzenia pozwala na ich długoletnie użytkowanie i zachowanie atrakcyjnego wyglądu. Częstym problemem jest mech, który pojawia się na zacienionych fragmentach płotu. Specjalne środki umożliwiają jego likwidację. Nie wolno zdrapywać suchego mchu, ponieważ zarodniki mchu, które wzbiją się w powietrze, mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Do popularnych drewnianych ogrodzeń należą płoty z żerdzi i sztachet oraz ogrodzenia z bali lub desek, często w połączeniu z elementami betonowymi, ceglanymi lub kamiennymi.
Szary nalot na drewnie jest znakiem, że drewno zostało zaatakowane przez grzyby. Dostępne są preparaty grzybobójcze, skutecznie likwidujące zagrożenie. Zachowanie pięknego stanu drewnianego ogrodzenia zapewni regularny przegląd stanu jego elementów. Największe uszkodzenia są widoczne po zimie. Aby przywrócić piękno drewnu, należy usunąć wszelkie złuszczenia. Niewielkie zmiany usuniemy przy pomocy papieru ściernego, większe należy zeszlifować. Na oczyszczone powierzchnie stosuje się środki zapobiegające biokorozji. Czynności naprawcze i dekoracyjne wykonujemy na suchym płocie, przy ładnej pogodzie. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza i nie powinna spadać poniżej 5 stopni Celsjusza.
Prawo a ogrodzenie
Od 28 czerwca 2015 roku obowiązują zmiany w Prawie budowlanym. Przystępując do budowy ogrodzenia, nie musimy dokonywać zgłoszenia tego faktu ani występować o zgodę na budowę. Jeśli jednak stawiamy ogrodzenie wyższe niż 2,20 m – jego budowę należy zgłosić w starostwie. Obowiązkiem budującego jest sprawdzenie, czy nie naruszymy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym mogą znajdować się szczegółowe uregulowania, dotyczące budowy określonych ogrodzeń. Pamiętajmy, że ogrodzenie musi być bezpieczne. Nie wolno zabezpieczać jego szczytów kolczastym drutem, tłuczonym szkłem lub ostrymi prętami – jeśli jest niższe niż 1,8 m. Brama w ogrodzeniu powinna spełniać warunki przepisów przeciwpożarowych i wynosić 2,4 m szerokości. Dla ogrodzenia zaopatrzonego w furtkę, jej szerokość nie może być mniejsza niż 0,9 m. Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz posiadłości i nie mogą posiadać progów utrudniających poruszanie się, np. wózkami inwalidzkimi.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.