Zakładanie trawnika. Trawnik z rolki czy z siewu?

Chcąc założyć trawnik w ogrodzie, możemy skorzystać z dwóch metod - wysiać nasiona lub rozłożyć darń sprzedawaną w rolkach. Na gęsty trawnik z siewu trzeba czekać kilka tygodni, zaś trawnik z rolki cieszy oko zaraz po ułożeniu.

Podstawową różnicą pomiędzy trawnikiem z siewu a trawnikiem z rolki jest to, że na ten pierwszy musimy czekać kilka tygodni, bo tyle trwa kiełkowanie traw, zaś tym drugim możemy cieszyć się zaraz po ułożeniu. Za natychmiastowy efekt wydamy jednak więcej pieniędzy. W przypadku gdy trawnik ma być duży, lepiej posiać nasiona, jeśli mamy nieduży ogród, dobrze jest ułożyć darń. Trawa z rolki ponadto idealnie nadaje się na skarpy w przeciwieństwie do trawy z siewu, która jest lepsza na płaskich terenach.

Trawnik z siewu

Trawnik z siewu jest gęsty po kilku tygodniach, a zatem na efekt musimy czekać stosunkowo długo. Nie nadaje się do zadarniania terenów na skarpach z uwagi na fakt, że deszcz łatwo wypłukuje nasiona. Wadą takiego trawnika jest to, że wraz ze wzrostem trawy kiełkują także chwasty, których nasiona znajdują się w ziemi.

Na rynku jest duży wybór mieszanek trawnikowych, zatem z łatwością będzie można wybrać tę najbardziej odpowiednią na naszą działkę spełniającą nasze oczekiwania i warunki panujące w ogrodzie. Mieszanka powinna odpowiadać przeznaczeniu naszego trawnika. Inną należy wybrać w zacienione miejsca, inną wysiać na trawniku rekreacyjnym przeznaczonym do zabaw dzieci, a jeszcze inną w miejscach rzadko eksploatowanych.

Trawnik z siewu pięknie wygląda dopiero po kilku tygodniach
Trawnik z siewu pięknie wygląda dopiero po kilku tygodniach
Podczas zakupu nasion należy zwrócić uwagę, czy na opakowaniu jest zapewnienie, że wybrany gatunek jest odpowiedni dla polskich warunków klimatycznych. Nasiona powinny być przechowywane w szczelnych torbach foliowych. Istotna jest także data ważności mieszanki, ponieważ po jej przekroczeniu zdolność kiełkowania nasion maleje. Przyjmuje się, że do założenia 100 m² trawnika potrzeba 2–3 kg nasion. Jeśli trawa wzejdzie nierównomiernie, można ją dosiać w pustych miejscach.

Mieszanka nasion powinna odpowiadać przeznaczeniu trawnika. Inną należy wybrać w zacienione miejsca, inną wysiać na trawniku rekreacyjnym przeznaczonym do zabaw dzieci, a jeszcze inną w miejscach rzadko eksploatowanych.

Lepiej zacząć obsiewanie trawnika w bezwietrzny dzień, aby wiatr nie roznosił nasion. Należy spulchnić grabiami powierzchnię gleby i usunąć kamienie oraz chwasty. W ziemi należy utworzyć niewielkie bruzdy wzdłuż linii prostych, podzielić nasiona na pół i siać je, idąc wzdłuż oraz w poprzek trawnika. Następnie nasiona przysypujemy cienką warstwą ziemi kompostowej lub delikatnie mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. Nasiona można docisnąć do podłoża, wałkując teren, lecz nie jest to konieczne. Na końcu trawnik powinniśmy podlać, lecz należy uważać, by nie wypłukać nasion. W tym celu lepiej użyć zraszacza. Pierwsze koszenie możemy rozpocząć, gdy źdźbła trawy osiągną wysokość 8–10 cm.

Trawnik z rolki

Trawnik z rolki jest polecany tym, którzy chcą osiągnąć piękny efekt w szybkim tempie. Można się nim cieszyć już po rozłożeniu, jednak lepiej z eksploatacją poczekać około dwóch tygodni, aż trawnik przerośnie podłoże. Zaletą trawnika z darni jest to, że przykrywa nasiona chwastów. Przebijają się przez niego jedynie chwasty trwałe typu perz. Można ją stosować na terenach o znacznym nachyleniu. Plusem jest także możliwość zakładania trawników nawet późną jesienią, ponieważ darń jest odporniejsza na mróz.

Trawnik z rolki pozwala osiągnąć oczekiwany efekt w szybkim tempie
Trawnik z rolki pozwala osiągnąć oczekiwany efekt w szybkim tempie
Przeciwnicy trawy z rolki przywołują argument, że trawa żółknie po jakimś czasie i zamiera. Należy jednak pamiętać, że wybór darni dobrej jakości, a więc zdrowej, która ma jednolitą, intensywnie zieloną barwę i nie zawiera chwastów, a także odpowiednia pielęgnacja sprawią, że trawa będzie pięknie wyglądała przez cały czas. Zdrowa darń składa się z pasów jednakowej grubości, szerokości i długości, ma gęste, białe korzenie, które silnie przerastają podłoże. Warto zwrócić uwagę na to, czy z pasów nie osypuje się ziemia i czy pasy nie rozpadają się. Aby trawa nie zżółkła, należy ją dobrze docisnąć do mokrego podłoża, regularnie podlewać i nawozić. By darń dobrze się ukorzeniła, lepiej ją kłaść w chłodniejszy i wilgotniejszy dzień.

Zaletą trawnika z darni jest to, że przykrywa nasiona chwastów. Można go stosować na terenach o znacznym nachyleniu. Plusem jest także możliwość zakładania trawnika nawet późną jesienią.

Kupując trawę z rolki, należy przewidzieć 10-procentowy zapas. Teren przygotowujemy tak samo jak w przypadku trawy z siewu. Darń nie może być przesuszona, a zatem nie powinna leżeć przed ułożeniem na słońcu. Najlepiej ją położyć tego samego dnia. Sposób układania darni nie jest trudny. Należy wcześniej podlać teren, co przyspieszy ukorzenianie się traw. Następnie rozkładamy pasy trawy ściśle jeden przy drugim w taki sposób, aby te w sąsiadujących ze sobą rzędach mijały się jak cegły w murze. Po ułożeniu trzeba dobrze docisnąć darń do podłoża. Brzegi możemy przyciąć ostrym nożem. Na koniec trawę trzeba obficie podlać, a po kilku dniach skontrolować, czy darń się ukorzeniła.

Komentarze

  • lech 2012-05-22T18:20:01Z

    radze przy zakladaniu trawy z rolki zkorzystac z desek po ktorych bedziemy chodzic zapobiegnie to wklesloci dolkow itd tym bardziej ze przed polozeniem rolki powierznie nalerzy spulchnic i maksymalnie DOKLADNIE SPLANOWAC i powierznia z automatu jest mieka pulchna stad te deski