Pielęgnacja ogrodu jesienią

Jesień to pora roku, w czasie której należy szczególnie zadbać o ogród. Konieczne jest nie tylko przygotowanie roślin do przetrwania zimy, ale także odpowiednie zabezpieczenie oczka wodnego oraz narzędzi ogrodniczych przed mrozem.

Piękny trawnik to podstawowy element każdego ogrodu, dlatego należy szczególnie o niego dbać. Kolorowy dywan z liści wygląda rewelacyjnie, jednak aby nasza trawa przetrwała, powinniśmy je usunąć. Dzięki temu trawnik nie będzie gnił. Uchronimy go od powstawania łysych placków i rozwoju chorób wywołanych przez grzyby.

Dostarczenie składników mineralnych

Żeby trawa lepiej rosła w kolejnym roku, należy jeszcze jesienią dostarczyć jej wszystkich niezbędnych składników mineralnych. Warto zastosować naturalny nawóz w postaci kompostu, który poprawia budowę gleby, wpływa na pobudzenie życia mikrofauny, a także zapewnia odpowiednie składniki pokarmowe. Można także skorzystać z przygotowanych już wieloskładnikowych nawozów mineralnych.

Koszenie trawnika

Należy pamiętać, że ostatni raz powinniśmy skosić trawnik pod koniec września. Wybór rodzaju kosiarki zależy w głównej mierze od wielkości naszego ogrodu. Poszczególne modele różnią się sposobem obsługi oraz długością noży. Dzięki kosiarkom o dużej szerokości koszenia krócej zajmie nam przycięcie trawnika, ale trudniej będzie nam dotrzeć do miejsc w pobliżu ogrodzeń, krawężników czy skosić trawę wokół drzew i krzewów. Ogromnym ułatwieniem w koszeniu trawy na nierównym terenie okaże się funkcja regulowania wysokości ostrzy. Droższe kosiarki zbierają także resztki skoszonej trawy do pojemników, siekają ją i rozrzucają po powierzchni trawnika jako nawóz. W małym ogrodzie wystarczy nam tańsza kosiarka ręczna. Na większej powierzchni szybciej uporamy się z odrastającym trawnikiem przy pomocy profesjonalnych kosiarek. Niezastąpione także okażą się podkaszarki, które pozwolą przyciąć trawnik w trudno dostępnych miejscach, a także kształtować jego brzegi.

Narzędzia ogrodnicze

Niezbędnymi narzędziami w ogrodzie są grabie, miotła oraz szczotka. Jednak jeśli chcemy usprawnić pracę, przyda się odkurzacz ogrodowy. Pozwoli on oczyścić trawnik ze skoszonej trawy, liści i drobnych zanieczyszczeń. Funkcja dmuchawy umożliwi usunięcie liści i śmieci z trudno dostępnych miejsc. Wśród tych urządzeń możemy znaleźć zarówno mniejsze modele, jak i większe, profesjonalne, mocowane na plecach.

Jeśli nasz ogród ma dużą powierzchnię i znajduje się w nim wiele krzewów, które regularnie przycinamy, przydatny może okazać się rozdrabniacz, który miażdży miękkie oraz zdrewniałe części roślin, które dzięki temu szybciej się rozkładają i zamieniają w kompost. Należy jednak pamiętać, że jesienią nie powinniśmy przycinać roślin kwitnących na zeszłorocznych pędach, by nie straciły na wyglądzie. Należy natomiast przekopać ziemię i odkazić glebę, aby w kolejnym sezonie umożliwić prawidłową uprawę roślin w rabacie kwiatowej.

Zabezpieczenie oczka wodnego

Poza uprzątnięciem trawnika, pielęgnacją roślin i krzewów ważna jest także odpowiednia pielęgnacja oczka wodnego przed zimą. Należy przede wszystkim zadbać o rośliny, by nie zostały zniszczone przez mróz. Zbiornik o głębokości minimum 1 m zapewni zwierzętom i roślinom wodnym odpowiednie warunki do przetrwania zimy. Wszystkie rośliny powinny jednak znajdować się pod wodą, ponieważ pozostawienie ich na powierzchni doprowadzi je do przemarznięcia i gnicia.

Filtr i pompa w stawie

Jeśli w pobliżu zbiornika wodnego znajdują się drzewa, niezwykle uciążliwe jesienią będą opadające liście zanieczyszczające staw. Konieczne będzie w takim przypadku regularne oczyszczanie powierzchni oczka wodnego, by liście nie opadły na dno. Pamiętajmy, że zanieczyszczenia i obumarłe rośliny zagrażają żyjącym w oczku wodnym rybom. Przy oczyszczaniu zbiornika przydatny okaże się pobierak służący do wyciągania obumarłych roślin, chwytak do wyciągania z wody roślin czy przedmiotów, a także nożyce do obcinania roślin. Zanieczyszczenia oraz osad w łatwy sposób pomoże także usunąć pompa znajdująca się na dnie stawu. Trzeba jednak wszystkie urządzenia pracujące pod wodą wyłączyć i wyjąć przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, by nie doszło do ich uszkodzenia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.