Wygodne podlewanie ogrodu
Utrzymanie pięknego ogrodu pochłania czas i pieniądze. Jeśli chcemy żyć w otoczeniu bujnej roślinności, to nie możemy zrezygnować z regularnego podlewania. Nie musimy przy tym codziennie własnoręcznie podlewać trawnik i grządki. W wykonywaniu tej czynności może wyręczyć nas zraszacz ogrodowy lub profesjonalny system nawadniający.
W przypadku, gdy nasz ogródek jest naprawdę niewielki, to zakup stacjonarnego zraszacza, a tym bardziej inwestycja w system nawadniający, nie jest konieczna. Aby skutecznie podlać przydomowy skwerek, wystarczy ręczny zraszacz, nakładany na węża ogrodowego, w postaci dyszy lub pistoletu i z możliwością regulacji siły oraz rozproszenia strumienia wody. Ustawienia w urządzeniach w postaci pistoletu umożliwiają uzyskanie strumienia od lekkiej, rozproszonej mgiełki po bardzo silny, jednolity strumień. Dysze i pistolety są montowane do węży za pomocą specjalnych łączników. Kupując tego rodzaju urządzenia, trzeba pamiętać o ich dopasowaniu do wymiarów domowego węża ogrodowego.
Zraszacz stacjonarny
Jeśli nasz ogród zajmuje większą powierzchnię i wolelibyśmy nie poświęcać czasu na jego podlewanie, to możemy zainwestować w zraszacz stacjonarny. Wystarczy spryskiwacz podłączyć do końcówki węża i następnie włączyć wodę. Resztę pracy urządzenie wykona samodzielnie. Zraszacze stacjonarne mogą nawadniać obszar w kształcie prostokąta lub okręgu. Dobrze, aby urządzenie oferowało możliwość regulacji sposobu rozpylenia wody, zasięgu oraz kierunku jej strumienia.
Instalacja nawadniająca
Niemało zalet posiada automatyczne nawadnianie ogrodu. Uruchamiane w godzinach
nocnych jest nie tylko rozwiązaniem bardzo wygodnym, ale jednocześnie korzystnym finansowo, ponieważ pozwala zaoszczędzić część wody, która docierając bezpośrednio
do roślin, nie paruje tak, jak to się dzieje w ciągu dnia. Instalację nawadniającą tworzą zraszacze oraz przewody doprowadzające do nich wodę. Zraszacze mogą być całkowicie niewidoczne, umieszczone w ukrytej obudowie w ziemi, lub wynurzalne - podczas pracy wyłaniające się ponad glebę. Mogą to być zarówno urządzenia wytwarzające stały strumień, jaki i poruszające się i spryskujące określoną powierzchnię.
Linia kroplująca
Jeszcze innym systemem, pozwalającym na idealne i automatyczne nawodnienie ogrodu, jest linia kroplująca. Składa się ona z kroplowników oraz rur doprowadzających do nich wodę. Dzięki temu sposobowi podlewania woda dociera powoli w pobliże rośliny lub bezpośrednio do jej korzeni. Tego rodzaju instalacja wymaga dodatkowych przygotowań: odżelazienia wody, filtrowania jej z większych zanieczyszczeń oraz zastosowania reduktora ciśnienia. Na rynku dostępne są instalacje do umieszczenia w podłożu lub do rozłożenia na jego powierzchni. W obydwóch przypadkach trzeba zachować należytą ostrożność podczas prowadzenia prac ogrodowych, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia instalacji.
System zautomatyzowany
Jeśli posiadamy ogród ze zróżnicowaną roślinnością, to najlepiej aby system nawadniania został zindywidualizowany i łączył w sobie różne metody. I tak do podlewania trawnika najbardziej polecany jest system ze zraszaczami wynurzalnymi, a do krzewów czy ogrodów warzywnych – zraszacze niewynurzalne lub linia kroplująca. System nawadniający uruchamia się poprzez podłączenie wody. Jeśli chcemy pozbyć się również obowiązku związanego z jego włączaniem, to powinniśmy zainwestować w system zautomatyzowany, wyposażony w sterownik. Programator pozwoli na ustawienie m.in. godziny rozpoczęcia, długości czasu podlewania oraz umożliwi wyznaczenie kolejności uruchomiania poszczególnych sekcji. Jeżeli system dodatkowo zostanie wyposażony w czujnik deszczu i czujnik wilgotności, to w efekcie będzie uruchamiał się wyłącznie wówczas, gdy rośliny będą tego rzeczywiście wymagać.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.