Bitwa marketów: porównanie cen produktów na założenie trawnika z siewu

Wielu właścicieli ogrodów decyduje się na samodzielnie założenie trawnika z siewu. Do wykonania tej pracy niezbędnych będzie kilka produktów, narzędzi i sprzętów ogrodniczych, m.in. nasiona trawy, nawozy do trawnika, walec ogrodowy, grabie. Gdzie kupić je najtaniej? Sprawdzamy ceny w najpopularniejszych marketach budowlano-ogrodniczych: Castoramie, OBI i Leroy Merlin.

Założenie trawnika z siewu - porównanie cen produktów
Założenie trawnika z siewu - porównanie cen produktów

Produkty i narzędzia na założenie trawnika – gdzie najtaniej?

Na powyższe pytanie postaramy się odpowiedzieć w kolejnych punktach artykułu. Do analizy wykorzystaliśmy ceny z największych marketów budowlano-ogrodniczych w Polsce: Castoramy, OBI i Leroy Merlin. Wszystkie informacje o produktach i cenach są aktualne na dzień 30 stycznia 2019 r. Zostały uzyskane ze stron internetowych wspomnianych sklepów bądź – w przypadku braku bezpośrednich danych – telefonicznie lub mailowo od obsługi klienta dla lokalizacji w Gdańsku. 

Analizowane produkty – kryteria wyboru

Do porównania wybraliśmy produkty, narzędzia i sprzęty, które będą przydatne lub niezbędne do założenia trawnika z siewu. Podstawowymi kryteriami wyboru, którymi się posłużyliśmy, są najniższa cena oraz zbliżone parametry lub właściwości. Lista poniżej:

  • nawozy do trawników – do analizy wybraliśmy najtańsze, długo działające (do 100 dni) produkty o pojemności 4-5 kg;
  • nasiona trawy – do porównania wybraliśmy mieszkanki traw uniwersalnych o pojemności 5 kg;
  • szpadel – do porównania wybraliśmy najtańszy szpadel z trzonem drewnianym (w przypadku większych działek polecana jest glebogryzarka); 
  • walec do trawy (ogrodowy) – każdy z marketów ma w ofercie jeden taki produkt;
  • siewnik (opcjonalnie) – będziemy porównywać siewnik ręczny o pojemności 3 L oraz siewnik pchany o pojemności ok. 12 L;
  • grabie ogrodowe – wybór został podyktowany najniższą ceną.

Ilości produktów potrzebne do 100 m² trawnika (wg zaleceń producentów)

  • nawozy do trawników – w zależności od produktu będziemy potrzebować od ok. 2 do 4 kg nawozu (dawka waha się najczęściej od 20 do 40 g/m²);
  • nasiona trawy – ok. 2,5 kg.

Porównanie cen długo działających nawozów do trawnika

Wszystkie nawozy do trawników wybrane do porównania mają okres działania 100 dni i nadają się do użycia przy zakładaniu trawnika. Jedno opakowanie (4-5 kg) wg informacji producenta powinno wystarczyć na 200 m². Jak widać w poniższym zestawieniu – ceny nawozów są do siebie zbliżone. Najmniej wydalibyśmy tym razem w Leroy Merlin i OBI (nawóz marki Florovit), a najwięcej w Castoramie (nawóz Substral).

Długo działający nawóz do trawnika - porównanie cen
Długo działający nawóz do trawnika - porównanie cen

Nasiona trawy – porównanie cen

Do porównania wybraliśmy uniwersalne mieszanki traw. Opakowanie o pojemności 5 kg wystarczy na 200 m². Różnice w cenach nie są duże – w OBI (za mieszankę traw Global Grass) zapłacimy 85,99 zł, a w Castoramie (za mieszankę Verve) i Leroy Merlin (za mieszankę Global Grass) po ok. 89 zł.

Uniwersalne mieszanki traw - porównanie cen
Uniwersalne mieszanki traw - porównanie cen

Uwaga! Dokonując ostatecznego wyboru mieszanki traw warto wziąć pod uwagę rodzaj i przeznaczenie trawnika. Murawa przeznaczona do sportu i zabawy powinna być wytrzymała na zadeptanie i zadrapania, a trawnik ozdobny – gęsty i równy. Trawy do trawnika suchego muszą być odporne na upał i suszę, a także mieć niewielkie zapotrzebowanie na wodę. Można się spotkać również z mieszankami traw odpornymi na zacienienie, które wysiewa się przykładowo wzdłuż budynków.

Szpadel czy glebogryzarka – co wybrać?

Oba produkty służą do przekopania i spulchnienia gleby przed wysiewem trawy. Glebogryzarka polecana jest przy większych powierzchniach ogrodów (powyżej 300 m²), przy mniejszych ogrodnik powinien sobie poradzić przy użyciu szpadla.

Ceny glebogryzarek (elektrycznych) zaczynają się już od 250 zł, ale, jeśli zależy nam na długim użytkowaniu, warto zdecydować się na urządzenie z silnikiem spalinowym. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na moc znamionową, szerokość roboczą i maksymalną głębokość – im wyższe parametry, tym lepiej. Glebogryzarka przyda nam się nie tylko przy zakładaniu trawnika, ale również podczas przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin (ozdobnych i użytkowych) i innych prac sezonowych. Oferta marketów dotycząca tego sprzętu ogrodniczego jest rozbieżna, dlatego też nie porównujemy jego cen. Warto pamiętać również o tym, że istnieje możliwość wypożyczenia glebogryzarki – w Internecie nie brakuje tego typu ogłoszeń, a zaoszczędzenie czasu i pieniędzy może być spore.

Jak widać w poniższej tabeli, ceny szpadli z drewnianym trzonkiem we wszystkich sklepach są w zbliżonej cenie. OBI posiada produkt jedynie o 1 zł droższy niż Castorama i Leroy Merlin. W ofercie tych marketach możemy również znaleźć szpadle z trzonkami metalowymi lub wykonanymi z tworzyw sztucznych – ich koszt jest jednak znacznie wyższy (w zależności od materiału od 36 do nawet 112 zł).

Koszty zakupu szpadla
Koszty zakupu szpadla

Walec do trawy (ogrodowy) – porównanie cen

Walec ogrodowy służy do wyrównywania terenu i wałowania trawy. Będzie nam potrzebny podczas przygotowywania gleby pod trawnik, a także po wysianiu nasion trawy. Każdy z porównywanych marketów posiada w ofercie po jednym rodzaju walca ogrodowego. Wszystkie produkty zostały wykonane ze stali i mają podobne parametry. W porównaniu cen najlepiej wypada OBI, a najgorzej Leroy Merlin. W Castoramie zapłacilibyśmy niewiele więcej niż w OBI.

Walec do trawy - ceny
Walec do trawy - ceny

Siewniki do trawy – porównanie cen

Siewnik zapewnia równomierny wysiew nasion i rozprowadzenie nawozu, więc warto się na niego zdecydować. Tym bardziej, że nie będzie to duży wydatek. W ofertach sklepów dostępne są siewniki ręczne (najczęściej o pojemności to 3 L) oraz siewniki pchane (najczęściej o pojemności 12 L). Nasz wybór produktów do porównania został podyktowany najniższymi cenami. Zarówno w przypadku siewnika ręcznego, jak i pchanego najmniej wydamy w Leroy Merlin. Castorama i OBI mają podobne ceny tych urządzeń.

Ceny siewników do trawy
Ceny siewników do trawy

Grabie ogrodowe – porównanie cen

Koszt grabi ogrodowych z drewnianym trzonkiem we wszystkich marketach jest praktycznie taki sam – wynosi ok. 20 zł. W ofercie dostępne są również oczywiście grabie lepszej jakości – przykładowo z aluminiowymi lub stalowymi uchwytami. Ceny wynoszą zwykle do max. 70 zł.

Grabie ogrodowe - ceny we wszystkich marketach są podobne
Grabie ogrodowe - ceny we wszystkich marketach są podobne

Koszty materiałów na założenie trawnika (Castorama, OBI, Leroy Merlin)

Ceny większości produktów, które oferują Castorama, OBI i Leroy Merlin są bardzo do siebie zbliżone. Największa różnica jest w cenie walca ogrodowego – 59 zł między najtańszą a najdroższą ofertą. Jeśli chcielibyśmy zakupić wszystkie produkty i narzędzia do założenia trawnika w jednym sklepie, najmniej wydalibyśmy w OBI, a najwięcej w Leroy Merlin.

1. Koszt założenia 100 m² trawnika 

Założenie trawnika - koszt za 100 m2
Założenie trawnika - koszt za 100 m2

Warto mieć na uwadze, że narzędzia ogrodnicze, tj. szpadel, walec do trawy i grabie to jednorazowy wydatek, więc przy zakładaniu trawnika o większej powierzchni musimy doliczyć jedynie wyższy koszt nawozu i nasion trawy. Dla porównania podajemy koszt założenia trawnika o średniej wielkości (400 m²).

2. Koszt założenia 400 m² trawnika

Założenie trawnika - koszt za 400 m2
Założenie trawnika - koszt za 400 m2
Wynik podsumowania będzie nieco inny dla osób, które zdecydują się na zakup siewnika ręcznego lub pchanego. Jak widać w poniższej tabeli, suma rachunku w Leroy Merlin zbliży się bardziej do kosztów, które poniesiemy w OBI i Castoramie.

3. Koszt założenia 100 m² trawnika (z siewnikiem)

Założenie trawnika + siewnik - koszt za 100 m2
Założenie trawnika + siewnik - koszt za 100 m2
Lista produktów wykorzystanych w porównaniu

1. Długo działający nawóz do trawników

2. Mieszanki traw uniwersalnych

3. Szpadel ogrodowy z drewnianym trzonkiem

4. Walec do trawy (ogrodowy)

5. Siewnik do trawy ręczny

6. Siewnik do trawy pchany

7. Grabie ogrodowe

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.