Zakładanie ogródka warzywnego przy domu

Przeciwnicy ogródków warzywnych twierdzą, że nie warto ich zakładać, ponieważ w sezonie warzywa można kupić dosyć tanio. Według nich nie ma sensu poświęcać czasu i energii na pielęgnację ogródka, nie mając pewności, czy coś w ogóle w nim wyrośnie. Zwolennicy jednak są przekonani, że nie ma to jak smak samodzielnie wyhodowanych, świeżych warzyw pozbawionych chemii.

Wielkość i lokalizacja warzywnika

Do zakładania i uprawiania ogródka warzywnego nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się pielęgnacją własnych warzyw, na początek wygospodaruj niewielki kawałek ziemi w ogrodzie. W przypadku gdy okaże się, że będzie ci to sprawiało przyjemność, zawsze będzie można go powiększyć. Szacuje się, że warzywa dla jednego członka rodziny powinny być rozsadzone w ziemi o wielkości ok. 50 m². A zatem jeśli nasza rodzina składa się z czterech osób, ogródek warzywny powinien mieć wielkość 200 m².

Na początku lepiej obsadzić małą powierzchnię ogrodu i regularnie pielęgnować rośliny, niż zająć większy teren i nie mieć czasu, by zająć się wszystkimi gatunkami roślin.

Aby w ogródku wyrastały dorodne warzywa, najlepszą lokalizacją będzie nasłonecznione, odsłonięte miejsce znajdujące się od północy. Nie powinny tam rosnąć drzewa ani krzewy, ponieważ będą one osłaniały warzywa przed dostępem słońca. Najlepiej zaplanować ogródek w pobliżu ujęcia wody, ponieważ musi być on codziennie podlewany, a doprowadzenie wody z odległego miejsca może być kłopotliwe.

Szacuje się, że warzywa dla jednego członka rodziny powinny być rozsadzone na powierzchni ok. 50 m²
Szacuje się, że warzywa dla jednego członka rodziny powinny być rozsadzone na powierzchni ok. 50 m²

Jak przygotować ziemię?

Aby warzywa dobrze rosły, konieczne jest odpowiednie przygotowanie ziemi. W przypadku gdy ziemia jest ciężka i zbita, dobrze będzie dodać do niej przed zasianiem roślin torfu lub kompostu. Luźniejsza ziemia sprzyja wzrostowi warzyw, ale też szybciej traci wodę, dlatego lepiej będzie dodać do niej ziemi cięższej. Jeżeli miejsce wyznaczone na ogródek warzywny porasta trawnik, konieczne będzie zdjęcie darni oraz przekopanie ziemi.

Najlepszą lokalizacją dla warzyw jest nasłonecznione, odsłonięte miejsce znajdujące się od strony północnej. Nie powinny tam rosnąć drzewa ani krzewy, które mogłyby utrudniać dostęp słońca. Najlepiej gdyby w pobliżu znajdowało się ujęcie wody. 

Ziemię w ogrodzie warto przygotować jeszcze jesienią. Decydując się na to wiosną, dobrym sposobem będzie użyźnienie jej rozdrobnionym kompostem. Bardzo istotne dla porostu roślin są odstępy między grządkami i roślinami. Jeśli posadzimy je zbyt gęsto, nie będą miały dostępu do odpowiedniej porcji światła i pokarmu z gleby. Poza tym staną się łatwą pożywką dla szkodników, bakterii i pleśni. Jeśli warzywa są korzeniowe, mogą niewłaściwie wykształcić korzenie. Nie należy jednak także robić zbyt dużej przerwy między grządkami, ponieważ nie będzie do nich wygodnego dostępu podczas plewienia roślin. A zatem grządki powinny mieć szerokość nie większą niż 120 cm, aby był wygodny dostęp do roślin podczas plewienia.

Jeśli planujemy swój pierwszy ogród warzywny, lepiej zdecydować się na mniej wymagające rośliny
Jeśli planujemy swój pierwszy ogród warzywny, lepiej zdecydować się na mniej wymagające rośliny

Warzywa łatwe w uprawie

Jeśli planujemy swój pierwszy ogród warzywny, lepiej zdecydować się na mniej wymagające rośliny. Dobrze będzie na początku zająć się uprawą rzodkiewki, koperku, rukoli, sałaty, ogórków, dyni, fasoli szparagowej czy ziół. Nieco bardziej skomplikowane w uprawie będą pomidory oraz cukinie. W przypadku gdy zdecydujemy się na sadzenie dopiero w maju, wybierzmy dostępne w sklepach ogrodniczych gotowe rozsady. Przyspieszymy w ten sposób ich rozrost.

Pielęgnacja warzyw

Aby w ogrodzie wyrosły dorodne warzywa, w ciepłe i suche dni trzeba je będzie codziennie podlewać, najlepiej późnym wieczorem. Konieczne będzie także systematyczne usuwanie chwastów.

Z czasem nauczymy się, jak sadzić i pielęgnować rośliny, by dobrze rosły. Pamiętajmy, że nie warto przesadzać z wyborem warzyw. Lepiej obsadzić małą powierzchnię ogrodu i regularnie pielęgnować rośliny, niż obsadzić większą powierzchnię i nie mieć czasu, by zająć się wszystkimi gatunkami roślin.

Komentarze

  • Ela 2012-11-09T11:41:25Z

    Oczywiscie ,warto miec warzywnik.Ja zalozylam maly ogrodek jeszcze w trakcie trwania budowy.Uzyznilam jesienia tego roku, posadzilam truskawki...i czekam z niecierpliwoscia na wiosne.Wlasna salata,zielona pietruszka,aromatyczny koperek....pycha