Błędy popełniane przy zakładaniu ogrodu

Nie sposób uniknąć błędów, zakładając swój ogród po raz pierwszy. Pozornie proste aranżowanie przestrzeni wokół domu może przysporzyć wiele problemów. Jak uniknąć niepotrzebnych przesadzeń, konieczności odnowy ogrodu czy wykonywania tych samych czynności?

Brak projektu ogrodu

Wydawać by się mogło, że zakładanie ogrodu jest bardzo prostą czynnością. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcemy stworzyć miejsce odpowiednie do odpoczynku, w którym wszystkie elementy będą wzajemnie się dopełniały, wymagane jest przemyślenie zagospodarowania każdego metra kwadratowego przestrzeni wokół domu. Zagwarantujemy tym samym nie tylko funkcjonalność, ale także dobre warunki rozwoju roślin.

Pierwszym krokiem przy projektowaniu ogrodu jest ustalenie, w jakim stylu powinien być zaprojektowany nasz dom. Następnie ważne jest wyznaczenie najważniejszych elementów, które chcemy umieścić w ogrodzie. Należy zaplanować wielkość i kształt tarasu, zejście z niego do ogrodu, przebieg ścieżek i materiał, z jakiego zostaną wykonane, instalację oświetleniową i nawadniającą, a także umiejscowienie takich elementów jak altana, drewutnia, oczko wodne, miniboisko czy plac zabaw. Ostatnim etapem powinien być wybór roślin dopasowanych do stylu planowanego ogrodu, rodzaju gleby, poziomu nasłonecznienia w ogrodzie oraz wymagań poszczególnych gatunków roślin.

Nieprawidłowa organizacja pracy

Nie wystarczy odpowiedni projekt ogrodu, by mieć gwarancję, że wszystkie rośliny pięknie wyrosną. Bardzo istotne jest zaplanowanie wszystkich czynności w odpowiedniej kolejności. Rośliny należy sadzić dopiero wtedy, gdy zakończone zostaną wszystkie prace wymagające ciężkiego sprzętu. Nie ma sensu sadzić trawnika, jeśli będziemy później budować podjazd i sadzić duże drzewa, ponieważ ulegnie on zniszczeniu. W pierwszej kolejności należy wykonać taras, doprowadzić instalację oświetleniową i nawadniającą, położyć ścieżki. Dopiero po ustawieniu elementów małej architektury można zacząć sadzić duże drzewa i krzewy. W ostatnim etapie należy zadbać o staranne posadzenie małych roślin oraz trawnika. Tylko dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu prac nie zmarnujemy czasu i pieniędzy na naprawy.

Nieprzemyślany wybór roślin

Nawet w ogrodzie, który ma pełnić wyłącznie funkcję wypoczynkową i być miejscem grillowania w gronie najbliższych, nie może zabraknąć pięknych roślin. To one sprzyjają wypoczynkowi, osłaniają przed widokiem sąsiadów czy przechodniów, tworzą przyjemny cień, a także zachwycają swoim widokiem i zapachem. Należy pamiętać jednak, że poszczególne gatunki roślin mają inne wymagania. Z tego względu nie każda roślina będzie odpowiednia dla naszego ogrodu. W przypadku gdy nie korzystamy z usług profesjonalistów, należy nieco poczytać o wymaganiach poszczególnych gatunków.

Gdy wybierzemy rośliny odpowiednie dla naszego ogrodu, które będą miały w nim zapewnioną odpowiednią glebę oraz stopień nasłonecznienia, rozplanowanie ich nasadzeń należy zacząć od roślin największych, czyli drzew i krzewów, które kształtują przestrzeń całego ogrodu. Należy pamiętać, aby nie sadzić roślin zbyt gęsto, ponieważ może się okazać, że w przyszłości po rozrośnięciu się będą miały za mało miejsca. O ile przesadzenie małych krzewów i roślin nie będzie dużym problemem, o tyle przeniesienie drzew czy dużych krzewów może wymagać użycia ciężkich maszyn.

Istotny jest wybór roślin pod kątem sąsiedztwa. Czasem rośliny wpływają na siebie wzajemnie, dlatego należy zadbać o odpowiednie dobranie ich wokół siebie. Ważny jest też zachowanie odpowiednich odstępów między kwiatami. Przykładowo, gdy uprawiamy wiele hortensji obok siebie, należy zachować między nimi przynajmniej 1-metrowy odstęp. Należy zatem zwrócić uwagę na późniejszy rozmiar roślin. Dzięki temu będziemy w stanie przewidzieć, czy rośliny nie będą zagłuszać siebie nawzajem.

Niewłaściwa pielęgnacja roślin

Należy pamiętać, że najlepiej jest zakładać ogród wiosną albo jesienią, ponieważ podłoże jest odpowiednio wilgotne, a słońce tak mocno nie grzeje. To odpowiednie warunki dla roślin, które mają się przyjąć w naszym ogrodzie. Istotne jest, aby nie nawozić roślin w czasie ich sadzenia, ponieważ korzenie muszą się zregenerować. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie gruntu przed nasadzeniami.

Komentarze