Projektowanie ogrodu - rady dla początkujących

Jak zaprojektować ogród, by był wygodny i pięknie się prezentował, a jednocześnie nie wymagał zbyt wielu prac pielęgnacyjnych? Dla amatora może to być prawdziwe wyzwanie. Należy jednak pamiętać, że nawet niewielki skrawek działki można przekształcić w miłe, atrakcyjne miejsce odpoczynku na świeżym powietrzu.

Stworzenie pięknego ogrodu nie musi wymagać dużego nakładu pracy i środków finansowych. Jednak oprócz efektu wizualnego musi on być także funkcjonalny. Podczas planowania przestrzeni wokół domu powinniśmy kierować się zasadą, że ogród powinien przede wszystkim odpowiadać potrzebom mieszkańców. Weźmy więc pod uwagę tryb życia rodziny i dostosujmy otoczenie domu do naszych wymagań.

Wymagania funkcjonalne

Ogród musi być przede wszystkim funkcjonalny. Warto odpowiedzieć na pytania dotyczące trybu życia rodziny. W przypadku gdy ogród ma służyć przede wszystkim do wypoczynku oraz zabawy, powinien być łatwy w utrzymaniu, a zatem należy zachować umiar w planowaniu roślin. Pamiętajmy, że wszystkie rośliny kwitnące będą wymagały nie tylko regularnego podlewania, ale także usuwania przekwitłych kwiatostanów oraz nawożenia. Jeśli zatem ogród traktujemy wyłączne jako miejsce relaksu, posadźmy trawę oraz rośliny, które nie będą wymagały zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Rodziny z małymi dziećmi planujące, by ogród był miejscem zabaw, powinny wykluczyć sadzenie roślin o trujących owocach lub liściach, a także odmian posiadających kolce. Ogród powinien być bezpiecznym miejscem. Jeśli zatem chcemy umieścić w nim plac zabaw czy miniboisko, powinny być zlokalizowane w widocznym miejscu, by mieć kontrolę nad tym, co robią dzieci. Najlepiej, jeśli będzie można je obserwować z kuchni lub salonu.

Osoby lubiące imprezy na świeżym powietrzu zapewne będą chciały w ogrodzie zbudować duży, wygodny taras, na którym zmieści się duży stół z krzesłami. Przydatna może się okazać altana, drewniane pergole czy trejaże porośnięte pnączami, a także kamienny grill. Cudowny mikroklimat stworzy oczko wodne bądź nieduża fontanna. Konieczne będzie wytyczenie ścieżek w ogrodzie prowadzących do elementów małej architektury, co pozwoli uniknąć deptania trawnika.

Miłośnicy zieleni, którzy mają czas, by poświęcić się pielęgnacji ogrodu, mogą pozwolić sobie na posadzenie wielu gatunków roślin. Należy je dobrać w zależności od tego, jaki styl ogrodu preferujemy. Jeśli chcemy, aby ogród sprawiał wrażenie naturalnego, warto wybrać rośliny o nieregularnych kształtach, sadzić obok siebie odmiany o różnej wysokości oraz kolorze kwiatów. Prawdziwym wyzwaniem będzie założenie warzywnika, który pozwoli nam się cieszyć z własnych upraw.

Strefy funkcjonalne

Ogród składa się z różnych stref pełniących określone funkcje. Poszczególne strefy mogą się przenikać lub zawierać jedna w drugiej. Schemat funkcjonalno-przestrzenny powinien być rozrysowany na podstawie analizy potrzeb rodziny. Na planie powinna znajdować się strefa komunikacyjna, czyli wszystkie ścieżki i podjazdy, strefa reprezentacyjna zlokalizowana od strony frontowej domu, w obrębie której posadzone będą przede wszystkim rośliny dekoracyjne, strefa wypoczynkowa, gdzie znajdować się będzie altanka, ławeczki, plac zabaw czy trawnik do zabaw na świeżym powietrzu, a także strefa gospodarcza, czyli miejsce na śmietnik, budynek gospodarczy na narzędzia oraz kompostownik.

Dobór gatunków roślin

Dobierając gatunki roślin do naszego ogrodu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na warunki panujące na naszej działce. Jest to bardzo ważne, ponieważ większość roślin rozwija się najlepiej w określonych warunkach. Istotny jest między innymi odpowiedni typ gleby, poziom nasłonecznienia, wilgotność powietrza. Jeśli chcemy mieć pewność, że rośliny przyjmą się w naszym ogrodzie, lepiej zdecydować się na gatunki rodzime, a zwłaszcza te, które występują w otoczeniu naszego domu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.