Zmiana materiałów budowlanych przewidzianych w projekcie

Gotowy projekt domu zawiera szczegółowy opis techniczny dotyczący materiałów budowlanych, z których powinien powstać dom. Zmiana materiałów do budowy domu wymaga konsultacji z kierownikiem budowy, a czasem nawet z architektem lub konstruktorem, ponieważ może wymagać wykonania szczegółowych obliczeń wytrzymałościowych.

Projektując dom i wybierając materiały budowlane do jego realizacji, architekt przeprowadza dla nich obliczenia wytrzymałościowe, termiczne oraz akustyczne. Dobierając konkretne rozwiązania, autor projektu bierze pod uwagę walory tych produktów, na przykład dobrą izolacyjność termiczną czy akustyczną, dużą trwałość. A więc proponowane materiały są przystosowane do danej technologii i zawartych w projekcie rozwiązań.

Czy można zmienić materiały budowlane przewidziane w projekcie?

Inwestor ma dowolność w doborze materiałów budowlanych, a więc w wyborze takich materiałów, które mu najbardziej odpowiadają. Należy jednak pamiętać, że zmiana materiałów przewidzianych w projekcie może wymagać wykonania ponownych obliczeń wytrzymałościowych. A zatem w przypadku zmiany materiałów na etapie adaptacji należy się skonsultować z architektem lub konstruktorem, który stwierdzi, czy możemy zastosować wybrane materiały i czy będzie to pociągało za sobą konieczność dodatkowych zmian konstrukcyjnych.

W artykule 36a ustawy Prawo budowlane jest zapis mówiący o tym, że istnieje możliwość odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego, jednak odstąpienie istotne jest możliwe jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Ten przepis ma zapobiegać samowoli budowlanej. A zatem jeśli chcemy dokonać zmiany materiałów budowlanych, powinniśmy się zwrócić do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, by uzyskać informację, czy odstąpienie od projektu wymaga decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Powiatowy inspektor rozstrzyga, czy dane odstąpienie wiąże się z obowiązkiem uzyskania stosownej decyzji.

Zmiana materiałów budowlanych

Za nieistotne odstąpienie od projektu budowlanego będzie uważana zamiana materiałów budowlanych przy budowie domu murowanego, która nie powoduje zmiany grubości ścian zewnętrznych oraz ścian nośnych wewnętrznych. Natomiast każda zmiana w grubości ścian musi być skonsultowana z architektem i uwzględniona w projekcie.

Planując budowę domu z bali, istnieje możliwość zmiany rodzaju drewna i przekroju bala, nie zmieniając przy tym technologii budowy. Firma wykonawcza często sugeruje preferencyjne, możliwie najlepsze materiały do realizacji domu. Podobnie jest przy budowie domu w technologii szkieletu drewnianego. Firma wykonawcza sama dobiera najbardziej odpowiednie materiały struktury ścian zewnętrznych. Można w konstrukcji ścian zastosować inny przekrój słupów czy zmienić grubość docieplenia wewnętrznego szkieletu. Wykańczając elewację zewnętrzną domu szkieletowego płytą OSB lub stosując tynk zewnętrzny, dom będzie wyglądał jak murowany. Ściany zewnętrzne możemy także obić deskami imitującymi dom z bali.

Możliwa jest także zmiana pokrycia dachu z konstrukcji cięższej na lżejszą (z dachówki cementowej na dachówkę ceramiczną lub na blachodachówkę) bez naniesienia zmian w projekcie oraz zgody autora z uwagi na to, że w tym przypadku więźba dachowa domu jest przygotowana na cięższe pokrycie dachu. Nie zawsze jest konieczna zmiana przekroju więźby przy zmianie konstrukcji z lżejszej na cięższą, gdyż obliczenia zwykle wykonywane są na wyrost dla cięższej konstrukcji.

Jeśli chodzi o zmianę materiałów wykończeniowych, to należy podkreślić, że nie wymaga ona zgody autora projektu, w tym zakresie wybór inwestora nie jest ograniczany.

Zmiana technologii

Zmiana technologii jest jedną z najbardziej skomplikowanych modyfikacji. Nie jest ona opłacalna dla inwestorów, którzy wybierają gotowy projekt domu. Z uwagi na to, że wymaga przerysowania niemal całego projektu, koszt takiej zmiany z pewnością przewyższy cenę samego projektu domu.

Komentarze

  • Kacper 2022-08-27T09:42:57.280Z

    Czy mogę się wybudować w Santocznie na działce zero trzy

    • Goś 2020-05-08T12:57:08Z

      Dodam że projekt jest już adoptywany i zgłoszony w starostwie.

      • Goś 2020-05-08T12:48:21Z

        Co trzeba zrobić żeby zamienić technologię szkieletowa na murowaną?

        • Gość 2020-05-11T06:09:31Z

          Kupujesz projekt w dowolnej technologii i jak go dostaniesz, idziesz a) do architekta adaptującego, żeby zmienić Ci technologię lub b) idziesz z projektem do firmy, która buduje domy szkieletowe - może nawet gratis Ci zrobią zmianę technologii w projekcie

        • Mieszkaniec 2018-12-27T11:06:46Z

          Witam, kupiłem mieszkanie w budynku zgodnie z projektem"dom na barkach". W akcie notarialnym na ostatnich stronach mam przy przekroju domu zapisane materiały np: dachówka ceramiczna Creaton, ściany porotherm 19cm, styropian 20cm. W rzeczywistości budynek został zbudowany z: dachówka betonowa Brass, ściany suporex 24cm i styropian 15cm. Czy takie zmiany są zgodne z prawem? Wiadomo że używając tych materiałów developer oszczędził sporo pieniędzy a jakościowo dachówka ceramiczna od betonowej wiadomo że lepsza i dłużej wytrzyma. Pozdrawiam

          • Iwonka 2017-12-02T13:51:15Z

            Gdy dom jest z bali, jak można zmienić ściany wewnętrzne by wyglądały na murowane? Rownież płyta OSB?

            • Tooba.pl 2017-12-04T06:46:02Z

              Tak, można wykorzystać płytę OSB. Pozdrawiamy!