Zmiana technologii budowy domu

Początkujący inwestorzy nierzadko z dużą swobodą planują zmiany w projekcie. Problemu nie ma, jeśli zmiany mają charakter kosmetyczny. Gorzej, gdy są to poważne ingerencje w konstrukcję, a do takich należy zmiana technologii budowy domu.

Powody zmiany technologii budowy domu mogą być różne. Najczęściej są związane z kosztami; zamiarem optymalizowania budżetu budowy. Są uzależnione od dostępności materiałów budowlanych na danym terenie czy też oferty lokalnie działających ekip wykonawczych. Może też chodzić o dostosowanie budynku do charakteru miejscowej zabudowy.

Zmiana technologii budowy to poważna ingerencja w konstrukcję budynku, która wymaga powtórzenia wszystkich obliczeń konstrukcyjnych i instalacyjnych.

Bywa też tak, że wybrany przez inwestorów projekt gotowy idealnie spełnia wszystkie stawiane mu wymagania poza jednym - technologią budowy. Po co więc dłużej szukać projektu, jeśli wystarczy zmienić ten jeden parametr? Jest to możliwe, początkującym inwestorom wydaje się przy tym, że to nieistotna modyfikacja. Wygląd budynku nie ulega wszak zmianie, taki sam pozostaje kształt bryły i jej kubatura. W każdym projekcie można zmienić technologię budowy; dom szkieletowy przekształcić w murowany i odwrotnie. To prawda, sprawa nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się to wydawać, a ten jeden parametr ma wpływ na wiele innych.

Planując zmianę technologii budowy domu, najlepiej skorzystać z oferty wyspecjalizowanych firm wykonawczych, które oferują taką usługę
Planując zmianę technologii budowy domu, najlepiej skorzystać z oferty wyspecjalizowanych firm wykonawczych, które oferują taką usługę

Istotne zmiany = kosztowna adaptacja

Zmiana technologii budowy to poważna ingerencja w konstrukcję budynku. Wymaga powtórzenia wszystkich obliczeń konstrukcyjnych i instalacyjnych; sprawdzenia wytrzymałości i nośności konstrukcji, izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych czy izolacji przeciwwilgociowej. Zmiana technologii ma wpływ nie tylko na parametry wytrzymałościowe, ale także izolacyjne, o czym trzeba pamiętać. Nowy materiał może wymagać zastosowania grubszej warstwy izolacji cieplnej, w efekcie może zmienić się powierzchnia użytkowa domu. Mniejsze lub większe ingerencje związane ze zmianą technologii budowy mają wpływ na niemal wszystkie części projektu, nawet na rozwiązania dotyczące okien. Rosną więc koszty adaptacji i w efekcie mogą znacznie przewyższyć cenę projektu gotowego. Interesujące rozwiązaniem dla inwestorów, którzy zamierzają zmienić technologię budowy w wybranym przez siebie projekcie, polega na skorzystaniu z usług firm wyspecjalizowanych w stawianiu domów w danej technologii. Profesjonalni wykonawcy oferują bowiem dostosowanie projektu, które jest wliczone w cenę budowy domu.

Komentarze