Gotowe projekty domów jednorodzinnych są alternatywą dla inwestorów, którzy chcą szybko i tanio kupić projekt domu. Szeroka oferta projektów katalogowych pozwala wybrać ten najbardziej zbliżony do potrzeb rodziny. Do projektu gotowego za zgodą autora można wprowadzać zmiany, dzięki którym zostanie on dopasowany do wymagań inwestora. Poniżej przedstawiamy najczęstsze modyfikacje katalogowych projektów domów.
Zmiana materiałów budowlanych
W przypadku budowy domu murowanego zmiana materiałów budowlanych nie wymaga naniesienia w projekcie, jeśli nie zmieniają się parametry ściany, a więc grubość ścian, nośność oraz współczynnik przenikania ciepła. Każda zmiana modyfikująca te parametry musi być uwzględniona w projekcie. Należy podkreślić, że inwestor ma dowolność w doborze materiałów budowlanych, a powyżej wymienione modyfikacje nie są skomplikowane, dlatego nie powinny wpłynąć znacząco na podwyższeniu kosztu adaptacji projektu.
Inwestorzy planujący budowę domu z bali mogą zastosować inny rodzaj drewna i przekroju bala. Firma wykonawcza, której powierzymy budowę domu drewnianego, zasugeruje preferencyjne, możliwie najlepsze materiały do realizacji domu. Podobnie będzie przy budowie domu w technologii szkieletu drewnianego. Firmy budowlane najczęściej same dobierają odpowiedniejsze materiały struktury ścian zewnętrznych. Modyfikacja materiałów budowlanych w tym przypadku obejmuje zastosowanie innego przekroju słupów czy zmianę grubości docieplenia wewnętrznego szkieletu. Wykańczając elewację zewnętrzną domu szkieletowego płytą OSB lub stosując tynk zewnętrzny, dom będzie wyglądał jak murowany. Ściany zewnętrzne możemy także obić deskami imitującymi dom z bali.
W ramach zmiany materiałów budowlanych możliwe jest także zastosowanie innego pokrycia dachu. Zmiany materiału cięższego na lżejszy (z dachówki cementowej na dachówkę ceramiczną lub na blachodachówkę) można dokonać bez nanoszenia w projekcie oraz zgody autora z uwagi na to, że więźba dachowa domu została przystosowana do cięższego pokrycia dachu. W odwrotnym przypadku zmiana przekroju więźby nie zawsze jest konieczna, gdyż obliczenia w gotowych projektach zwykle wykonywane są na wyrost dla cięższej konstrukcji.
Zmiana technologii
Zmiana technologii jest jedną z najbardziej skomplikowanych modyfikacji. Koszt takiej zmiany z pewnością przewyższy cenę samego projektu domu, ponieważ wymaga niemal całkowitego przerysowania. Inwestorom, którzy chcą budować dom w konkretnej technologii, odradzamy wykonywania takiego typu zmian – najlepiej szukać domu zaprojektowanego już w danej technologii.
W przypadku gdy projekt jednak nam się spodoba i chcemy się podjąć zmiany technologii budowy, jest to możliwe do wykonania już na etapie samej realizacji, jeśli wykonawca podejmie się przeliczenia konstrukcji.
Zmiany w stolarce otworowej
Zmiana stolarki otworowej w projektach domów jest częstą modyfikacją wykonywaną przez inwestorów. Obejmuje wszelkie zmiany dotyczące okien i drzwi domu oraz bramy wjazdowej do garażu, a więc zmianę usytuowania oraz wymiarów. Warto podkreślić, że łatwiejsze do wykonania jest zmniejszenie lub usunięcie któregoś z okien niż powiększenie czy dodawanie nowych, co wiąże się z doprojektowaniem nadproży.
Zmiana konstrukcji dachu
Zmiana w konstrukcji dachu jest jedną z bardziej skomplikowanych modyfikacji nanoszonych w projekcie. Obejmować może zmianę kąta nachylenia połaci dachowych czy kształtu dachu. W projektach gotowych możliwe jest także urozmaicenie dachu poprzez doprojektowanie lukarny doświetlającej pomieszczenia lub zaprojektowanie dodatkowego zadaszenia tarasu. Wszelkie zmiany związane z konstrukcją dachu trzeba bezwzględnie nanieść w projekcie.
Zmiana sposobu ogrzewania
Popularną wśród inwestorów wybierających projekty katalogowe modyfikacją jest zmiana sposobu ogrzewania domu. W przypadku gdy wybieramy ogrzewanie za pomocą pieca na paliwo stałe (ekogroszek, węgiel czy olej opałowy), należy pamiętać o konieczności wygospodarowania osobnej kotłowni oraz modyfikacji konstrukcji komina – budowy kanału dymowego i wentylacyjnego.
Inwestorzy, którzy chcą zbudować kominek, powinni zwrócić uwagę na fakt, że nie może on być jedynym źródłem ciepła zastosowanym w domu całorocznym.
Coraz częściej inwestorzy ulepszają instalację grzewczą, stosując nowoczesne rozwiązania, które w gotowych projektach nie są przewidziane. Do takich instalacji należy na przykład pompa ciepła czy instalacja solarna.
Zmiana położenia komina
Jest to zmiana najczęściej wykonywana, kiedy inwestor chce przenieść kominek czy kotłownię lub zmodyfikować kanały wentylacyjne (należy pamiętać o tym, że każde pomieszczenie takie jak garaż, kotłownia, kuchnia, łazienka, salon z kominkiem oraz wszystkie pomieszczenia na poddaszu i w piwnicy wymagają kanałów wentylacyjnych). Zmiana położenia komina wiąże się z ingerencją w konstrukcję budynku, ponieważ przeniesienie komina często wymaga zmian w fundamentach budynku.
Podwyższenie ścianki kolankowej
Podwyższenie ścianki kolankowej to nietrudna do wprowadzenia, lecz konstrukcyjna zmiana w projekcie domu. Poprzez nią stosunkowo niskim kosztem możemy powiększyć powierzchnię użytkową poddasza, przez co staje się ono bardziej ustawne i wygodniejsze. Wadą takiej ingerencji w projekt może być trudniejszy dostęp do okien dachowych oraz zmiana wyglądu zewnętrznego budynku.
Podpiwniczenie budynku
Podpiwniczenie jest możliwe niezależnie od technologii w każdym rodzaju budynku. Jest to zmiana konstrukcyjna wymagająca dorysowania w projekcie domu podziemnej kondygnacji. Podpiwniczenie może być częściowe lub całkowite. Taką zmianę wprowadza się najczęściej w projektach domów bez osobnej kotłowni albo w przypadku, gdy inwestor planuje zaadaptować w piwnicy garaż. Należy pamiętać, że dobudowa piwnicy wymaga zaprojektowania wentylacji i instalacji elektrycznej, a wysokość poziomu posadzki parteru od gruntu nie może być mniejsza niż 50 cm.
Zmiana wymiarów zewnętrznych budynku
Modyfikacja wymiarów zewnętrznych budynku wpływa na powierzchnię zabudowy i powierzchnię użytkową. Jest to zmiana konstrukcyjna zmieniająca obrys budynku, którą trzeba zaznaczyć w projekcie. Często wymusza zmiany w konstrukcji dachu. Należy podkreślić, że zmniejszenie budynku jest bardziej skomplikowane i może pogorszyć funkcjonalność budynku.
Zmiana funkcjonalności pomieszczeń
Zmiana funkcjonalności pomieszczeń polega na zamianie przeznaczenia pomieszczeń (np. zaadaptowanie łazienki w sypialni, wydzielenie garderoby czy zmiana dobudowanego do bryły domu garażu na pomieszczenia użytkowe), a na poziomie projektu – na zmianie nazewnictwa pomieszczeń domu. Często równocześnie wprowadza się modyfikacje związane z położeniem ścianek działowych oraz w instalacji wewnętrznej (np. w przypadku doprojektowania łazienki). Jest to zmiana niekonstrukcyjna, nieistotna, która nie zmienia ogólnej funkcji mieszkalnej budynku, dlatego prościej jest wykonywać ją już na etapie budowy, wprowadzając następnie korektę do projektu.
Zmiana położenia ścianek działowych
Zmiana położenia ścianek działowych stosowana jest w celu łączenia pomieszczeń, wydzielania nowych czy ich powiększania lub pomniejszania. Jest to zmiana nieistotna, która nie wymaga zmian w projekcie i jest często realizowana dopiero w czasie budowy.
Zmiana wymiarów garażu
W każdym projekcie możemy za zgodą autora dobudować, zlikwidować, powiększyć lub pomniejszyć garaż. Koszt doprojektowania garażu jest podobny do ceny gotowego projektu garażu. Zmiana ta wiąże się czasami z modyfikacją konstrukcji dachu. Należy pamiętać, że w bazie projektów często istnieją przygotowane warianty domów z garażem lub bez niego. Skorzystanie z nich sprawi, że nie poniesiemy kosztów zmiany już na etapie adaptacji projektu.
Witam, mam wystawione pozwolenie na budowę domu z piwnicą. Na jesieni był zrobiony wykop pod piwnicę i nic więcej nie ruszone ale teraz ( mamy luty) podniosła się mocno woda i kierownik budowy zasugerował rezygnację z piwnicy. Czy musimy mieć w takim razie projekt zastępczy i wszystkie papiery od nowa załatwiać ? Czy możemy na podstawie tego pozwolenia wybudować dom bez piwnicy?
natalia m2019-08-01T19:13:02Z
witam z zapytaniem jesli mam juz projekt gotowy kupiony ale w projekcie garaz jest z prawej strony a ja bym chciała odworcic zeby był po drugiej stronie czy architekt moze dokonac takiej zamiany
kozak2019-01-25T12:56:43Z
Witam mam już gotowy projekt domu po adaptacji, w którym jest garasz z dachem jednospadowym a chciałbym zrobić dwuspadowy,czy wymagana jest zmiana w projekcie???
Gość2019-01-30T18:49:31Z
A jak by to było zrobione bez żadnej zmiany w projekcie to jakie są konsekwencje?
Tooba.pl2019-01-31T15:14:11Z
Dzień dobry, konsekwencje mogą być dość poważne. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może wydać decyzję o wstrzymaniu prac budowlanych. W tym wypadku inwestor musi zamówić projekt zamienny i czekać na jego zatwierdzenie. Jeśli kontrola będzie miała miejsce po wybudowaniu domu, będzie trzeba przedłożyć projekt zamienny i dodatkowo uzyskać pozwolenie na użytkowanie domu. Kolejne istotne odstępstwa od projektu mogą być obciążone karami finansowymi. Pozdrawiamy serdecznie!
Tooba.pl2019-01-28T07:51:23Z
Dzień dobry, tak zmiany należy dokonać na etapie adaptacji projektu. Będzie również potrzebna zgoda autora projektu (w przypadku niektórych zmian taka zgoda jest dołączana do projektu). Pozdrawiamy!
Gość2019-01-30T16:58:06Z
A jeżeli zostało by to zrobione bez żadnej zmiany w projekcie to jakie są konsekwencje?
Gość2019-01-30T16:56:36Z
A jeżeli zostało by to zrobione bez żadnej zmiany w projekcie to jakie są konsekwencje???
Gość2018-12-11T13:19:34Z
Witam. Ja w gotowym projekcie chciałbym usunąć okna dachowe i powiększyć balkonowe? Czy to możliwe
Martyna2018-10-09T11:11:30Z
Witam w gotowym projekcie domu, który nam się podoba (rozmieszczenie pomieszczeń oraz funkcjonalność tych pomieszczeń ) chcielibyśmy powiększyć powierzchnie domu parterowego z 100 m2 do 120m2 czy jest to możliwe ? Z zachowaniem obecnego układu
Ponieważ projekt ten nie ma w swojej ofercie opcji większej niż 100m2 a jednak po analizie naszych potrzeb najbardziej nam odpowiada
Tooba.pl2018-10-09T11:44:34Z
Dzień dobry, wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego projektu. Zachęcamy do kontaktu z naszymi architektami, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości (numer telefonu: 605 071 505). Pozdrawiamy!
Miki2018-07-27T18:19:09Z
Czy moge wprowadzić zmiany w projekcie poddasza użytkowego gdzie znajdują się 2 sypialnie i łazienka na strych?
Tooba.pl2018-07-30T07:43:52Z
Dzień dobry, oczywiście jest możliwość zmiany w projekcie poddasza użytkowego na strych. Zapraszamy do kontaktu z naszymi architektami: (mail: projekty@tooba.pl tel. 605 071 505), którzy wyjaśnią, jak wygląda taka zmiana.
Kargo2018-05-19T11:14:18Z
Witam czy jest mozliwosc przesuniecia domu o metr blizej ulicy bez pozwolen ? Mam 7m do drogi a chcialabym 6m ?
Maniek2018-02-15T18:13:00Z
Witam czy istnieje możliwość obniżenia budynku z 8,3 do 7 metrów?
dave2018-02-04T18:01:51Z
Czy posiadając garaż z 2 bramami można na etapie budowy zrobić jedną bramę likwidując na środku wspornik ?
Gość2018-01-23T03:56:23Z
Mamy gotowy stan zerowy (wylana ława). Stwierdziliśmy jednak, ze wolelibysmy powiększyć salon. Czy istnieje możliwość na tym etapie przesunąć cała ścianę o ok 90 cm? Czy jest już za późno na takie zmiany? I czy konieczne by było nowe pozwolenie na budowę?
Tooba.pl2018-01-23T09:09:31Z
Witamy! Musieliby Państwo wykonać nową ławę 90cm dalej, tej istniejącej nie da się już przesunąć. Do wykonania takiej zmiany już na etapie budowy, potrzebny jest aneks do pozwolenia na budowę. Projektant, który robił Państwu projekt musi wykonać nowe rysunki (wszystkie na których widoczna jest ta zmiana - a zmiana wymiarów domu widoczna jest praktycznie na wszystkich rysunkach - rzut fundamentów, rzut parteru, stropu, piętra, dachu i elewacje). Sporo pracy i pieniędzy będzie kosztować taka zmiana - ale można to zrobić. Pozdrawiamy!
Gość2018-01-23T09:13:17Z
Bardzo dziekuje za odpowiedz a Jeśli projekt był kupowany przez Internet tak samo.mozna dokonać tej zmiany?
Tooba.pl2018-01-23T10:26:21Z
Każda zmiana musi być zaznaczona na projekcie przez architekta (tak samo jest w przypadku projektów zakupionych przez internet). Najlepiej jeśli skontaktują się Państwo z projektantem adaptującym bądź z pracownią, u której zakupili Państwo projekt.
Gość2018-03-05T15:49:10Z
Czy taka zmiana naruszylaby konstrukcje budynku i mogłaby spowodować w przyszłości jego pękanie?
Tooba.pl2018-03-06T07:19:30Z
Dzień dobry! To, czy konstrukcja będzie naruszona przy takiej zmianie, musi ustalić konstruktor/architekt adaptujący - każdy projekt jest inny...
Dagmara2017-12-31T19:26:19Z
Czy dozwolone jest za zgodą architekta dodanie dwóch pomieszczeń do gotowego projektu ?
Tooba.pl2018-01-02T13:12:08Z
Na taką zmianę - pod względem formalnym - konieczna jest zgoda autora projektu, którą zwykle dostaje się wraz z zakupem projektu. Natomiast to, czy w wybranym przez Panią projekcie będzie możliwość doprojektowania dwóch pomieszczeń, nie jest jednoznaczne. W niektórych sytuacjach taki zabieg jest niemożliwy np. ze względów konstrukcyjnych. Najlepiej, jeśli zapyta Pani architekta z Tooba.pl, podając nazwę projektu, czy będzie tutaj opcja takiej zmiany. Taka porada jest bezpłatna, a architekt nie wprowadzi Pani w błąd. Numer telefonu: 52 384 49 90; adres e-mail: projekty@tooba.pl
Mila2017-12-06T20:16:31Z
Chcę zrezygnować z kominka, który jest w projekcie. Czy taką zmianę muszę zgłaszać architektowi?
Tooba.pl2017-12-07T08:42:11Z
Nie trzeba tego zgłaszać. Można zlikwidować kominek z kominem na etapie budowy. Pozdrawiamy!
Gość2017-11-28T09:24:58Z
Witam w projekcie mam strych nie duży okolo 5 m2 czy jest możliwość całkowitego zlikwidowania strychu na etapie adabtacji??i jaki byłby to koszt? ?
Kinga2017-09-07T07:20:33Z
Czy kiedy otrzymałam już pozwolenie na budowę i mam w projekcie dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym to mogę zmienić na dom jednorodzinny z poddaszem do adaptacji?
Tooba.pl2017-09-08T08:20:58Z
Witamy. Niestety musi Pani uzyskać jeszcze raz pozwolenie na budowę domu z poddaszem do adaptacji. Pozdrawiamy!
Gość2017-08-28T18:46:00Z
Chciałabym przerobić garaż na oddzielne małe mieszkanie czy to jest możliwe? Dodam, ze garaż musiałby zostać powiększony.
Tooba.pl2017-08-29T06:35:06Z
Musi uzyskać Pan w tym celu pozwolenie na przebudowę. Pozdrawiamy!
Krzysztof w2016-06-19T20:18:09Z
A co ze zmianą fundamentów na płytę fundamentową? Kiedy najlepiej wprowadzić ją w życie? Na etapie adaptacji projektu czy w trakcie budowy po uzyskaniu zgody na budowę?
Będę wdzięczny za możliwie szybka podpowiedź.
Tooba.pl2016-06-21T07:05:46Z
Płytę fundamentową powinien zaprojektować architekt, odpowiednim momentem na wprowadzenie zmiany w tym zakresie jest zatem adaptacja projektu.
Krzysztof2016-06-21T15:29:29Z
1. Tak dla szczegółowości: projekt zmiany fundamentów na płytę dokonuje już inny architekt niż ten adaptujący. Prawda? -jeśli jestem w błędzie proszę o sprostowanie.
2. Dopuszczalna jest zmiana technologi fundamentów na płytę fundamentową ale dopiero na etapie budowy?? -zmniejszyłbym koszty u arch. adaptującego który liczy sobie za każdy 'gest' w adaptacji. Dodam, że będę miał projekt zamienny (na płytę fundamentową).
Tooba.pl2016-06-22T07:16:52Z
Zmiana dotycząca konstrukcji fundamentów ma charakter istotny, musi zostać naniesiona w projekcie. Osobą uprawnioną do jej dokonania jest architekt, a odpowiednim momentem - adaptacja projektu gotowego. Z tego, co Pan pisze wynika, że posiada Pan już projekt zamienny z płytą fundamentową, zmiany zostały więc już w nim naniesione, prawdopodobnie przez autora projektu.
nacia2016-03-02T15:57:39Z
Jaki jest orientacyjny koszt przesunięcia ściany konstrukcyjnej w projekcie domu?
kriss2016-02-12T19:39:55Z
Witam, czy zmiana sposobu ogrzewania z paliwa stałego na gazowe wymaga zmian w projekcie?
Tooba.pl2016-02-15T07:09:02Z
Tak, zmianę wprowadzi architekt, który będzie adaptował projekt.
elka902015-09-07T09:10:59Z
Witam, czy zmiana sposobu ogrzewania z gazowego na paliwo stale podczas budowy jest istotna zmiana? Jezeli w PNB mam gazowe I wewn instalacje gazowa. Jak sie z tego wymiksowac?
Marian2015-08-22T17:41:27Z
Witam chciał bym powiększyć garaż z jednego stanowiska do dwóch jak poprosic autora o pozwolenie na adaptacje?
Tooba.pl2015-08-24T10:05:37Z
Najlepiej zwrócić się do autora z prośbą o wyrażenie zgody na wprowadzenie zmian jeszcze przed zakupem projektu. Jeżeli kupuje (lub kupił) Pan projekt w naszej firmie, to prosimy o kontakt z naszymi doradcami (tel. 52 384 49 90).
Aaggat2015-07-25T11:53:24Z
A co w przypadku zmiany rodzaju stropu, z drewnianego na betonowy?
Czy możliwa jest zmiana przeznaczenia poddasza użytkowego na strych? tak aby zmniejszyć powierzchnię użytkową domu do 100 m2( mdm) i później za kilka lat zaadaptować je do celów mieszkalnych? kto dokonuje takich zmian? czy jest do drogie? i czy do poddasza przeznaczonego do adaptacji mogą prowadzić schody? czy nie powinno ich być w projekcie?
Tooba.pl2015-03-31T06:38:15Z
W projektach gotowych istnieje możliwość zmiany przeznaczenia pomieszczeń. Podobne modyfikacje wprowadza architekt podczas adaptacji. Więcej informacji na temat adaptacji projektów gotowych można znaleźć tutaj: www.tooba.pl/adaptacja-projektu.
Iga2015-01-12T17:17:33Z
Czy można w gotowym projekcie domu zrezygnować z podpiwniczenia a kotłownię która tam się znajdowała dobudować np. za garażem. Jeśli tak to kto takich zmian dokonuje?
Tooba.pl2015-01-13T07:18:44Z
Można dokonać takich zmian. Każdy projekt gotowy wymaga adaptacji do warunków panujących na danej działce. Na tym etapie można także wprowadzić wymienione wyżej - oraz inne -zmiany. Adaptację najlepiej wykonać u lokalnego architekta. Polecamy stronę http://adaptacjeprojektow.pl/, gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat.
iuslugi.pl2014-07-23T23:49:45Z
Zmiana niektórych wymiarów zewnętrznych wymaga jedynie (bezpłatnego) pozwolenia od projektanta i (taniego) naniesienia zmian na projekt (kolorem czerwonym). Jeśli zmiany są już bardziej skomplikowane należy zlecić te zmiany u architekta.
Generalna zasada działać zgodnie z pozwoleniami projektanta oraz lokalnych warunków zabudowy - choć z praktyki Wiem iż są sposoby "negocjowania" i zyskania większych możliwości modyfikacji.
Zawsze warto przed budową przeanalizować projekt czy na pewno spełnia w pełni oczekiwania i nie można czegoś poprawić (użyteczność pomieszczeń) aby żyło się łatwiej ;)
Tooba.pl2014-05-16T13:19:08Z
Proszę w tym celu skontaktować się z architektem, który wykonywał adaptację projektu.
dorysowanie lokarny2014-05-16T08:56:14Z
CZy w rozpoczętej budowie (jesteśmy na etapie zalania pierwszego stropu) można wprowadzić zmiany w projekcie tzn czy można dorysować z przodu lokarne? i kto to robi?
Tooba.pl2014-03-05T07:24:06Z
Tego rodzaju zmiana może zostać wykonana na etapie adaptacji projektu do działki. Grubsza ściana fundamentowa może wymagać korekty wymiarów ław fundamentowych pod tą ścianą, dlatego też zmianę tę powinien nanieść w projekcie uprawniony architekt adaptujący.
Wojtek2014-03-04T08:48:12Z
Podpiwniczenie mam z bloczków betonowych wylewanych 30 w planie a chciałbym wykonać je z pustaków ceramicznych 38 czy moge to zrobić???
lolek2014-01-30T07:07:45Z
nie wymaga
lola2014-01-28T08:59:44Z
Czy powiekszenie okien wymaga zmian w projekcie
Tooba.pl2013-02-05T11:53:42Z
Jeśli chodzi o dokonywanie zmian, to projektant adaptujący może, bez naruszania praw autorskich, wykonać jedynie pewne korekty. Ich zakres każdorazowo dołączamy do wysłanego projektu. Natomiast szczegółowe zmiany wymagają konsultacji z autorem pracy. Zamawiając projekt w naszej firmie, informują Państwo jaki jest przewidywany zakres zmian, a autor projektu po uprzedniej weryfikacji wyraża zgodę, bądź informuje o innych możliwych rozwiązaniach danego problemu.
Kin2012-12-11T18:26:15Z
Czy przesunięcie ścianki działowej w garażu(powiększenie kotłowni) oraz w jednym z pokoi wymaga zmiany w projekcie?
bananito2012-11-24T23:43:22Z
Czy usunięcie okien, zmniejszenie drzwi balkonowych, przesunięcie/usunięcie ścianek działowych, zmiana położenia garderoby oraz zmiana ogrzewania na pompę ciepła z podłogówką wymaga zmian przy adaptacji projektu czy można je zmienic przez kierownika w czasie budowy?
Tooba.pl2012-08-22T08:19:21Z
W przypadku gdy ma się zmienić wysokość budynku, konieczna będzie zmiana decyzji pozwolenia na budowę. Projektant będzie musiał wprowadzić do projektu przewidywane modyfikacje. Jeśli nie zmieniają się jednak wymiary zewnętrzne budynku, zaś podnoszony jest np. tylko strop, kierownik budowy będzie musiał dokonać odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.
Tomek2012-08-10T14:22:44Z
Witam,
W jaki sposób przeprowadzić zmianę wysokości garażu - czy zmiana wymaga zmiany decyzji pozwolenia na budowę? Kto powinien nanieść zmiany w projekcie - projektant czy powykonawczo kierownik budowy? Aktualnie mam pozwolenie na budowę i zaczynam organizować się na działce.
Pozdrawiam
Tooba.pl2012-08-10T10:17:01Z
Tak, na wszystkie zmiany konstrukcyjne trzeba mieć zgodę autora projektu i powinny być one wprowadzone do projektu. Wstawienie okien dachowych wymaga modyfikacji w konstrukcji dachu, a także wpływa na odległość budynku od granicy działki. Nawet jeśli zakupił Pan już projekt, może Pan poprosić autora projektu o zgodę na takie zmiany.
Maciek2012-08-09T09:33:19Z
Czy wstawienie okien dachowych i zwiększenie powierzchni balkonu wymagają zmian w projekcie i zgody autora?
Tooba.pl2012-02-03T07:50:15Z
Tak, wszelkie zmiany konstrukcyjne wymagają zgody autora projektu. Podana przez Pana modyfikacja będzie ingerencją w ściany zewnętrzne, które mają funkcję nośną. Powiększenie wystającego elementu (np. wykusza) może wymagać poszerzenia zadaszenia znajdującego się powyżej. Zmiany w projektach gotowych wykonują lokalni architekci na etapie adaptacji.
Zmiana wymiarów zewnętrznych budynku2012-01-30T18:07:00Z
Czy Zmiana wymiarów zewnętrznych budynku- w moim wypadku jednego elementu wystajacego, powiekszenie jego- wymaga zgody projektanta? Jezeli nie to gdzie- u kogo mozna dokonac takiej zmiany?
Komentarze