Najczęstsze zmiany w gotowych projektach domów
Gotowe projekty domów jednorodzinnych są alternatywą dla inwestorów, którzy chcą szybko i tanio kupić projekt domu. Szeroka oferta projektów katalogowych pozwala wybrać ten najbardziej zbliżony do potrzeb rodziny. Do projektu gotowego za zgodą autora można wprowadzać zmiany, dzięki którym zostanie on dopasowany do wymagań inwestora. Poniżej przedstawiamy najczęstsze modyfikacje katalogowych projektów domów.
Zmiana materiałów budowlanych
W przypadku budowy domu murowanego zmiana materiałów budowlanych nie wymaga naniesienia w projekcie, jeśli nie zmieniają się parametry ściany, a więc grubość ścian, nośność oraz współczynnik przenikania ciepła. Każda zmiana modyfikująca te parametry musi być uwzględniona w projekcie. Należy podkreślić, że inwestor ma dowolność w doborze materiałów budowlanych, a powyżej wymienione modyfikacje nie są skomplikowane, dlatego nie powinny wpłynąć znacząco na podwyższeniu kosztu adaptacji projektu.
Inwestorzy planujący budowę domu z bali mogą zastosować inny rodzaj drewna i przekroju bala. Firma wykonawcza, której powierzymy budowę domu drewnianego, zasugeruje preferencyjne, możliwie najlepsze materiały do realizacji domu. Podobnie będzie przy budowie domu w technologii szkieletu drewnianego. Firmy budowlane najczęściej same dobierają odpowiedniejsze materiały struktury ścian zewnętrznych. Modyfikacja materiałów budowlanych w tym przypadku obejmuje zastosowanie innego przekroju słupów czy zmianę grubości docieplenia wewnętrznego szkieletu. Wykańczając elewację zewnętrzną domu szkieletowego płytą OSB lub stosując tynk zewnętrzny, dom będzie wyglądał jak murowany. Ściany zewnętrzne możemy także obić deskami imitującymi dom z bali.
W ramach zmiany materiałów budowlanych możliwe jest także zastosowanie innego pokrycia dachu. Zmiany materiału cięższego na lżejszy (z dachówki cementowej na dachówkę ceramiczną lub na blachodachówkę) można dokonać bez nanoszenia w projekcie oraz zgody autora z uwagi na to, że więźba dachowa domu została przystosowana do cięższego pokrycia dachu. W odwrotnym przypadku zmiana przekroju więźby nie zawsze jest konieczna, gdyż obliczenia w gotowych projektach zwykle wykonywane są na wyrost dla cięższej konstrukcji.
Zmiana technologii
Zmiana technologii jest jedną z najbardziej skomplikowanych modyfikacji. Koszt takiej zmiany z pewnością przewyższy cenę samego projektu domu, ponieważ wymaga niemal całkowitego przerysowania. Inwestorom, którzy chcą budować dom w konkretnej technologii, odradzamy wykonywania takiego typu zmian – najlepiej szukać domu zaprojektowanego już w danej technologii.
W przypadku gdy projekt jednak nam się spodoba i chcemy się podjąć zmiany technologii budowy, jest to możliwe do wykonania już na etapie samej realizacji, jeśli wykonawca podejmie się przeliczenia konstrukcji.
Zmiany w stolarce otworowej
Zmiana stolarki otworowej w projektach domów jest częstą modyfikacją wykonywaną przez inwestorów. Obejmuje wszelkie zmiany dotyczące okien i drzwi domu oraz bramy wjazdowej do garażu, a więc zmianę usytuowania oraz wymiarów. Warto podkreślić, że łatwiejsze do wykonania jest zmniejszenie lub usunięcie któregoś z okien niż powiększenie czy dodawanie nowych, co wiąże się z doprojektowaniem nadproży.
Zmiana konstrukcji dachu
Zmiana w konstrukcji dachu jest jedną z bardziej skomplikowanych modyfikacji nanoszonych w projekcie. Obejmować może zmianę kąta nachylenia połaci dachowych czy kształtu dachu. W projektach gotowych możliwe jest także urozmaicenie dachu poprzez doprojektowanie lukarny doświetlającej pomieszczenia lub zaprojektowanie dodatkowego zadaszenia tarasu. Wszelkie zmiany związane z konstrukcją dachu trzeba bezwzględnie nanieść w projekcie.
Zmiana sposobu ogrzewania
Popularną wśród inwestorów wybierających projekty katalogowe modyfikacją jest zmiana sposobu ogrzewania domu. W przypadku gdy wybieramy ogrzewanie za pomocą pieca na paliwo stałe (ekogroszek, węgiel czy olej opałowy), należy pamiętać o konieczności wygospodarowania osobnej kotłowni oraz modyfikacji konstrukcji komina – budowy kanału dymowego i wentylacyjnego.
Inwestorzy, którzy chcą zbudować kominek, powinni zwrócić uwagę na fakt, że nie może on być jedynym źródłem ciepła zastosowanym w domu całorocznym.
Coraz częściej inwestorzy ulepszają instalację grzewczą, stosując nowoczesne rozwiązania, które w gotowych projektach nie są przewidziane. Do takich instalacji należy na przykład pompa ciepła czy instalacja solarna.
Zmiana położenia komina
Jest to zmiana najczęściej wykonywana, kiedy inwestor chce przenieść kominek czy kotłownię lub zmodyfikować kanały wentylacyjne (należy pamiętać o tym, że każde pomieszczenie takie jak garaż, kotłownia, kuchnia, łazienka, salon z kominkiem oraz wszystkie pomieszczenia na poddaszu i w piwnicy wymagają kanałów wentylacyjnych). Zmiana położenia komina wiąże się z ingerencją w konstrukcję budynku, ponieważ przeniesienie komina często wymaga zmian w fundamentach budynku.
Podwyższenie ścianki kolankowej
Podwyższenie ścianki kolankowej to nietrudna do wprowadzenia, lecz konstrukcyjna zmiana w projekcie domu. Poprzez nią stosunkowo niskim kosztem możemy powiększyć powierzchnię użytkową poddasza, przez co staje się ono bardziej ustawne i wygodniejsze. Wadą takiej ingerencji w projekt może być trudniejszy dostęp do okien dachowych oraz zmiana wyglądu zewnętrznego budynku.
Podpiwniczenie budynku
Podpiwniczenie jest możliwe niezależnie od technologii w każdym rodzaju budynku. Jest to zmiana konstrukcyjna wymagająca dorysowania w projekcie domu podziemnej kondygnacji. Podpiwniczenie może być częściowe lub całkowite. Taką zmianę wprowadza się najczęściej w projektach domów bez osobnej kotłowni albo w przypadku, gdy inwestor planuje zaadaptować w piwnicy garaż. Należy pamiętać, że dobudowa piwnicy wymaga zaprojektowania wentylacji i instalacji elektrycznej, a wysokość poziomu posadzki parteru od gruntu nie może być mniejsza niż 50 cm.
Zmiana wymiarów zewnętrznych budynku
Modyfikacja wymiarów zewnętrznych budynku wpływa na powierzchnię zabudowy i powierzchnię użytkową. Jest to zmiana konstrukcyjna zmieniająca obrys budynku, którą trzeba zaznaczyć w projekcie. Często wymusza zmiany w konstrukcji dachu. Należy podkreślić, że zmniejszenie budynku jest bardziej skomplikowane i może pogorszyć funkcjonalność budynku.
Zmiana funkcjonalności pomieszczeń
Zmiana funkcjonalności pomieszczeń polega na zamianie przeznaczenia pomieszczeń (np. zaadaptowanie łazienki w sypialni, wydzielenie garderoby czy zmiana dobudowanego do bryły domu garażu na pomieszczenia użytkowe), a na poziomie projektu – na zmianie nazewnictwa pomieszczeń domu. Często równocześnie wprowadza się modyfikacje związane z położeniem ścianek działowych oraz w instalacji wewnętrznej (np. w przypadku doprojektowania łazienki). Jest to zmiana niekonstrukcyjna, nieistotna, która nie zmienia ogólnej funkcji mieszkalnej budynku, dlatego prościej jest wykonywać ją już na etapie budowy, wprowadzając następnie korektę do projektu.
Zmiana położenia ścianek działowych
Zmiana położenia ścianek działowych stosowana jest w celu łączenia pomieszczeń, wydzielania nowych czy ich powiększania lub pomniejszania. Jest to zmiana nieistotna, która nie wymaga zmian w projekcie i jest często realizowana dopiero w czasie budowy.
Zmiana wymiarów garażu
W każdym projekcie możemy za zgodą autora dobudować, zlikwidować, powiększyć lub pomniejszyć garaż. Koszt doprojektowania garażu jest podobny do ceny gotowego projektu garażu. Zmiana ta wiąże się czasami z modyfikacją konstrukcji dachu. Należy pamiętać, że w bazie projektów często istnieją przygotowane warianty domów z garażem lub bez niego. Skorzystanie z nich sprawi, że nie poniesiemy kosztów zmiany już na etapie adaptacji projektu.
Komentarze