Fotowoltaika dla rolnika – czy warto?

W dzisiejszych czasach rolnicy szukają innowacyjnych rozwiązań i chcą stale ulepszać swoje gospodarstwa rolne. Jednym z obszarów, który zdobywa coraz większą uwagę, jest fotowoltaika. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ta opcja oferuje szereg korzyści, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym.

Domy jednorodzinne na wsi
elements.envato.com
Jak fotowoltaika pomaga rolnikom?

Dlaczego warto postawić na małą elektrownię słoneczną?

Gospodarstwa rolne, i te specjalizujące się w hodowli zwierząt, i te nastawione na uprawy, potrzebują dużych ilości energii elektrycznej. Fotowoltaika dla rolnika staje się więc odpowiedzią na jego codzienne potrzeby. W przeciwieństwie do innych odnawialnych źródeł energii, elektrownię słoneczną możesz umieścić na dachach budynków, działce lub zbudować wiatę fotowoltaiczną, zamiast zwykłego parkingu dla maszyn. To sprawia, że łatwo znajdziesz dla niej odpowiednie miejsce na terenie swojego gospodarstwa.

Jak fotowoltaika pomaga rolnikom?

Główną korzyścią, jaką niesie ze sobą fotowoltaika dla rolnika, jest obniżenie rachunków za prąd. Wystarczy, że dopasujesz wielkość instalacji do zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie oraz zakupisz magazyny energii, by zmaksymalizować autokonsumpcję.

Wiele maszyn w gospodarstwie działa na prąd, rośnie również popularność pojazdów elektrycznych. Dzięki wykorzystaniu energii ze słońca do ładowania swojej floty, możesz zaoszczędzić i zwiększyć niezależność.

Inwestycja w fotowoltaikę przełoży się także na wzrost wartości twojego gospodarstwa rolnego i podniesie jego atrakcyjność. Własna, mała elektrownia zapewni większe bezpieczeństwo energetyczne, a jednocześnie obniży koszty produkcji rolnej, niezależnie od twojego profilu działalności.

Fotowoltaika dla rolnika pozwoli ci także obniżyć wpływ produkcji rolnej na środowisko. Zmniejszony pobór energii elektrycznej przekłada się na ograniczenie potrzeby korzystania z tradycyjnych elektrowni, a w efekcie ilość spalanych paliw kopalnych spada. Zastosowanie energii słonecznej i ewentualna wymiana części floty na pojazdy elektryczne przyczyni się do mniejszej emisji toksyn, pyłów czy gazów cieplarnianych do atmosfery.

Panele fotowoltaiczne na wsi
elements.envato.com

Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych

W sytuacji, gdy właściciele gospodarstwa rolnego chcą zainwestować w fotowoltaikę, mogą liczyć na dofinansowanie. Obecnie dopłatę możesz uzyskać w ramach trzech programów. Dwa z nich, Mój Prąd i Czyste Powietrze, dostępne są dla szerokiej grupy, w tym dla właścicieli domów jednorodzinnych czy wspólnot mieszkaniowych. Natomiast program AgroEnergia jest przeznaczony dla gospodarstw. W ramach AgroEnergii osoby, które zajmują się produkcją rolną, mogą otrzymać bezzwrotną dotację w dwóch progach procentowych. Pierwszy z nich ma w wysokość 20% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 15 tys. zł, a drugi 13%, ale nie więcej niż 25 tys. zł. Kwota ta uzależniona jest od wielkości elektrowni słonecznej i w pierwszym przypadku dotyczy tych od 10 do 30 kW, a w drugim od 30 do 50 kW włącznie.

Inna opcja to zgłoszenie ulgi inwestycyjnej, której wartość to 25% kosztów poniesionych na instalację. Kolejną możliwością jest program Energia dla Wsi, który będzie realizowany do 2030 roku. Nabór do obecnej edycji został przedłużony do 29 lutego 2024 roku lub do wyczerpania środków.

Podsumowując, fotowoltaika dla rolnika niesie szereg korzyści, które wpływają znacząco na codzienne funkcjonowanie gospodarstwa. Przyczynia się też do wzrostu jego wartości. Dodatkowo, właściciele gospodarstw mogą skorzystać z programów wspierających inwestycję w czystą energię. Jeżeli zainteresował cię ten temat, to dowiedz się więcej o fotowoltaice dla rolnika na lepiej.tauron.pl.