Zalety i wady paneli fotowoltaicznych – opinie

System fotowoltaiczny – w najprostszym ujęciu – to rozwiązanie pozwalające na pozyskiwaniu darmowego prądu, wytwarzanego przy pomocy energii słonecznej. Panele składają się z ogniw solarnych wyposażonych w pole elektryczne.

Dzięki temu promienie słoneczne są przyswajane przez panele, po czym następuje tzw. konwersja fotowoltaiczna, czyli przemiana energii słonecznej w energię elektryczną. Czy takie rozwiązanie ma same zalety i czy rzeczywiście sprawdza się w polskim klimacie?

Panele fotowoltaiczne są dużym wydatkiem, ale pozwalają na spore oszczędności.
Panele fotowoltaiczne są dużym wydatkiem, ale pozwalają na spore oszczędności.

Ekologia i darmowy prąd, czyli zalety paneli

Panele fotowoltaiczne zaliczają się do tzw. odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że jest to instalacja, która nie ingeruje w środowisko naturalne i nie powoduje żadnych szkód w przyrodzie. Instalacja fotowoltaiczna nie emituje również żadnych szkodliwych substancji – ogniwa są bowiem stworzone z płytek krzemowych, które jedynie absorbują promienie słońca, by wykorzystać je do wytworzenia energii w ekologiczny sposób. Prąd stały, który powstaje w wyniku konwersji, zwanej też efektem fotowoltaicznym, jest przekształcany w prąd zmienny przez falownik (inwerter). Wówczas możemy z niego korzystać na takich samych zasadach, jak z energii pobieranej z zakładu energetycznego. Panele charakteryzują się wysoką odpornością na trudne warunki atmosferyczne oraz wydajnością , utrzymującą się przez lata, a przy tym są instalacją bezobsługową – ich eksploatacja nie wymaga z naszej strony niemalże żadnego wysiłku ani zaangażowania.

Instalacja fotowoltaiczna nie emituje żadnych szkodliwych substancji – ogniwa są bowiem stworzone z płytek krzemowych, które jedynie absorbują promienie słońca, by wykorzystać je do wytworzenia energii w ekologiczny sposób.

Niekwestionowanym atutem paneli fotowoltaicznych jest oczywiście także oszczędzanie. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej, w pierwszej kolejności pobierany jest prąd wyprodukowany przez ogniwa, a dopiero później – ten z sieci, za który płacimy. Rachunki są zatem minimalne. Co więcej, jeżeli panele fotowoltaiczne wyprodukują nadwyżkę prądu, możemy „sprzedać” go do zakładu energetycznego w ramach net meteringu. W takim wypadku otrzymujemy w rozliczeniu odpowiednią ilość kWh darmowego prądu z elektrowni.

Do zalet paneli fotowoltaicznych można zaliczyć także dowolność powierzchni montażowej – możemy je zainstalować zarówno na różnych rodzajach dachów, jak też na gruncie czy fasadzie budynku. Oprócz tego instalacja ma charakter modułowy, więc w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na produkcję energii możemy dokupić kolejne moduły i rozbudować system bez większych problemów.

Panele fotowoltaiczne nie muszą być montowane na dachu.
Panele fotowoltaiczne nie muszą być montowane na dachu.

Jakie niedogodności wiążą się z instalacją fotowoltaiczną?

Darmowy prąd bez żadnego wysiłku – to brzmi prawie jak bajka. Niestety, panele fotowoltaiczne nie są również wolne od drobnych wad, które trzeba wziąć pod uwagę rozważając budowę takiej instalacji. Pierwszą przeszkodą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest cena. Zanim zaczniemy cieszyć się bezpłatną energią elektryczną, musimy najpierw sporo zainwestować. Koszt podstawowej instalacji, która powinna zaspokoić potrzeby mieszkańców domu jednorodzinnego, to ok. 16 000 – 20 000 zł, z montażem. Ceny większych systemów, generujących nawet do ok. 9000-10000 kWh rocznie, sięgają ok. 45 000 – 50 000 zł. Możemy wprawdzie ubiegać się o dofinansowanie w ramach programów Funduszu Ochrony Środowiska, jednak zazwyczaj dotacja jest udzielana w formie pożyczki, która może zostać umorzona w ok. 10-30%, w zależności od regionu.

Niekwestionowanym atutem paneli fotowoltaicznych jest oczywiście także oszczędzanie. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej, w pierwszej kolejności pobierany jest prąd wyprodukowany przez ogniwa, a dopiero później – ten z sieci, za który płacimy.

Trzeba również pamiętać, że wydajność systemu fotowoltaicznego jest w dużej mierze uzależniona od klimatu, który po pierwsze w Polsce nie należy do najbardziej słonecznych, a po drugie – ulega zmianom na przestrzeni lat i trudno o tak długoterminową prognozę.

Montaż paneli nie należy do najprostszych.
Montaż paneli nie należy do najprostszych.

Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Na temat instalacji fotowoltaicznych można spotkać rozmaite opinie – jedni zachwalają ich walory środowiskowe i możliwość stworzenia własnej domowej mini-elektrowni, przez co przynajmniej częściowo uniezależniamy się od zewnętrznych dostawców. Inni zwracają uwagę przede wszystkim na niedogodności i ryzyko związane z montażem paneli fotowoltaicznych w tak trudnym klimacie, jaki panuje w Polsce. Rozważając taką inwestycję, trzeba zatem dokonać możliwie jak najdokładniejszych obliczeń, ile możemy zaoszczędzić w skali roku, uwzględniając dotychczasowe zużycie i zapotrzebowanie na prąd.

Niestety, panele fotowoltaiczne nie są również wolne od drobnych wad, które trzeba wziąć pod uwagę rozważając budowę takiej instalacji. Pierwszą przeszkodą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest cena.

Pamiętajmy, że na instalację paneli fotowoltaicznych możemy dostać dofinansowanie. Warto również sprawdzić, czy położenie naszego domu pozwala na zamontowanie paneli w taki sposób, by były skierowane na południe – wtedy bowiem ich efektywność jest największa. Jak każda inwestycja, system fotowoltaiczny również niesie ze sobą nutę ryzyka, lecz jeżeli prognozy wypadają optymistycznie i dysponujemy odpowiednią kwotą na ten cel – to może warto zaryzykować?

Komentarze

 • Sebastian 2022-05-17T18:38:56.988Z

  W 2022 nadal jest to opłacalne. Jeżeli masz jakieś pytania i wątpliwości zapraszam do kontaktu: taniekilowaty.pl. Świetni fachowcy wszystko wylicza.

  • Adriano 2022-03-23T13:54:54.112Z

   Fotowoltaika jest naprawdę spoko pod warunkiem że oferta jest dobrze dopasowana i wszystkie pomiary dokładnie zrobione. Ja robiłem w firmie Invest solar w Biskupcu i mogę polecić śmiało, bo z doradcą miałem kilka długich rozmów żebym wiedział na czym stoję i jak będziemy to montować. Jestem zadowolony z inwestycji tak ogólnie.

   • madzia12 2021-06-15T13:40:22Z

    Czy jest tu ktoś, kto zamawiał panele od tej firmy? Jakie macie o niej opinie? https://ekoenergiakrakow.pl/

    • dj@dar 2020-07-17T17:27:06Z

     A ja ostrzegam wszystkich planujących taką inwestycję. Założyłem instalację w 2016 roku. Dom duży bo ponad 500m2, toteż instalacja o wydajności nominalnej 27kWh. W lipcu 2019 roku, odmówił posłuszeństwa falownik. Byliśmy w tym czasie na wakacjach i dom przez dwa tygodnie pozostawał bez zasilania. Po powrocie, miła niespodzianka. Koszt falownika z wymianą 10 800zł. Okazało się że, jakkolwiek instalacja objęta 15 letnią gwarancją, to z wyłączeniem gwarancji na falownik który obejmuje gwarancja tylko 3 letnia, a że instalacja założona w maju 2016... Falownik nie jest objęty tak długą gwarancją, gdyż podobno ich żywotność to maksymalnie 10 lat. Czyli jeśli ktoś wyliczy Wam że np. instalacja spłaci sie po 15-20 latach, to nie wierzcie w to. Trzeba sobie doliczyć w tym okresie, przynajmniej dwukrotną wymianę falownika, a może nawet częstszą. niestety to nie koniec przykrych niespodzianek. ..

     • pola 2021-01-22T06:33:42Z

      bardzo cenna informacja

      • wujo Moshe 2020-10-15T12:25:57Z

       dj@dar - dzięki wielkie za opinię, trzeba poczekać, aż skończą się "dofinansowania UE", które sztucznie podnoszą ceny i wtedy zobaczymy, ile firm utrzyma się na rynku i jak będą wyglądały ich "super oferty", które celowo pomiają koszty wymiany falownika, mycia i odśnieżania paneli oraz przeróbki konstrukcji dachu i dodatkowego ubezpieczenia. Nie zdziwiłbym się też, gdyby te falowniki były celowo programowane na psucie się po okresie gwarancji (tak jak np. wiele sprzętów AGD), bo 10 tys. zł na ulicy nie leży, a jak ktoś zainwestował dużo więcej w panele, to zapłaci te "marne" 10 tys. zł, aby panele z powrotem "zarabiały" na siebie.

       • dj@dar 2020-07-17T18:07:25Z

        Proszę nie kłamać pani Bożeno. Rachunki za pierwsze miesiące roku są zawsze najwyższe. A jeśli trafia się rok, że na naszych panelach zalega śnieg to oszczędności nie ma żadnych. Jeśli ktoś ma ogrzewanie elektryczne i zakłada że sporo zaoszczędzi, to nic bardziej mylnego. Większość okresu grzewczego przypada na okres kiedy nasza produkcja jest najmniejsza a ponad połowa tego okresu wypada po nowym roku, kiedy konto naszej zmagazynowanej nadwyżki produkcyjnej jest zerowe, więc nie mamy z czego czerpać. Przemyślcie to przed podjęciem decyzji.

        • dj@dar 2020-07-17T18:01:19Z

         p.s. Pozostaje jeszcze kwestia wydajności paneli i kwestia zwrotu z elektrowni wyprodukowanej przez nasz system nadwyżki prądu. W moim przypadku, wydajność w drugim roku użytkowania spadła o ponad 30%. Okazało się że, przyczyną była zalegająca na nich warstwa smogu czy też kurzu. Czy ktoś Was uświadamiał że panele wymagają okresowego mycia? Nie jest też prawdą że nadwyżkę którą wyprodukujecie latem, można odzyskiwać zimą. Po pierwsze, zwrot to tylko 80% tego co wyprodukowaliśmy przy instalacjach o mocy do 10kW i 70% przy instalacjach mocniejszych. Po drugie, póki co wszystkie firmy energetyczne prowadzą rozliczenie w systemach rocznych. czyli to co nadprodukowaliście latem, możecie wykorzystywać tylko do końca roku kalendarzowego. Wraz z nastaniem nowego roku, Wasze konto się zeruje!!! Dlatego miedzy bajki można włożyć twierdzenie pani Bożeny, która poniżej wpisała że od 3-10 płaci 0 a od 10-3 płaci 124 złote...

         • dj@dar 2020-07-17T17:43:30Z

          Może jestem wyjątkowo pechowy, ale w maju 2020 miejscowość w której mieszkam nawiedził huragan. Zespół paneli zadziałał jak spadochron i odleciał ze sporą połacią dachu. Ubezpieczyciel (PZU SA) odmówił pokrycia strat, gdyż powołany rzeczoznawca orzekł iż konstrukcja dachu nie była przygotowana na oddziaływanie sił wznoszących a tylko na obciążenia statyczne i napór wiatrów dociskających. Oczywiście wszystko ubrał w odpowiednią, fachową terminologię ale znaczenie było właśnie takie. Stwierdził też, że montowanie takiej instalacji bez dokonania stosownych obliczeń wytrzymałości dachu na działanie sił wznoszących, jest samo w sobie proszeniem się o kłopoty. Pokażcie mi firmę która przed montażem dokonuje takich obliczeń. Jak usłyszałem później, tylko architekt na etapie projektowania, mógłby dokonać odpowiednich zmian w konstrukcji dachu. Jeszcze trochę takich huraganów i ktoś dostrzeże niezgodność takich instalacji z prawem budowlanym i uzna je za zagrażające życiu i zdrowiu ludzi.

          • multiAGENT 2020-11-22T15:02:36Z

           Bo miałeś PZU

           • Gość 2020-09-01T07:51:49Z

            Dziękuję za konkretną opinię. Dała mi dużo do myślenia. Zastanawiałem się dlaczego tak rozdają i wciskają biednym ludziom. To, że falownik pada , wyczytałem...,jaka tu oszczędność ?

            • wujo Moshe 2020-10-15T12:22:50Z

             "dlaczego tak rozdają i wciskają biednym ludziom" UE dofinansowuje projekt, więc ceny automatycznie idą w górę o 50% i można dużo na tym zarobić. Jak skończy się dofinansowanie, to połowa firm zakończy działalność. Ceny nie są kalkulowane w oparciu o koszty produkcji (wtedy byłyby dużo niższe), ale dostosowane do urojonych oszczędności na energii (nie wliczając oczywiście kosztów falownika, mycia i odśnieżania paneli oraz przeróbki konstrukcji dachu i dodatkowego ubezpieczenia). "falownik pada [...], jaka tu oszczędność ?" Oszczędność żadna, a falownik pada dopiero po 3 latach, więc przez pierwsze 3 lata każdy klient będzie zadowolony. Firmy celowo nie podają kosztu wymiany falownika, bo ich "super oferta" przestałaby być atrakcyjna. Chodzi o to, aby wyciągnąć z ludzi jak najwięcej kasy, a jak ktoś zainwestował 50 tys. zł w panele, to później dopłaci 10 tys. zł za falownik, bo szkoda, żeby 50 tys. zł stało i nie pracowało na siebie.

            • Janfi 2020-07-30T13:06:01Z

             Dziękuję,jestem naprawdę wdzięczny.Powstrzymało to nas przed montażem.

           • maurapv25 2020-04-14T17:24:07Z

            Plusy -oszczędność bo całkowity koszt energii jest pozyskiwany ze słońca -niezależność bo własny prąd 24h na dobę -bezpieczeństwo bo skuteczne zabezpieczenia przed stale rosnącymi cenami energii -ulga podatkowa bo koszt instalacji można odliczyc od podatku dochodowego -gwarancja bo panele fotowoltaiczne mają długi okres grawancji nawet do 20 lat -redukcja emisji bo panele nie emitują szkodliwych związków ani co2 minusy -cena -problem z umiejscowieniem -pogoda

            • DanSo 2020-04-01T19:24:00Z

             Zalety moim zdaniem to : -Finanse bo panele wytwarzają za darmo prąd ze słońca nadwyżki energii mogą zostać odebrane z sieci lub sprzedane (fotowoltaika dla firm), fotowoltaika w domu oznacza, że ​​możesz zyskać niezależność od podwyżek cen prądu przez co najmniej 25 lat, od 2019 roku instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku, podniesienie wartości nieruchomości. Ekologia: energia słoneczna jest odnawialna i zrównoważona, co oznacza, że ​​nie może jej zabraknąć, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, które skończą się za kilkadziesiąt lat, zrównoważona oznacza możliwość zaspokojenia potrzeb współczesności bez narażania potrzeb przyszłych pokoleń, czyste źródło energii – panele słoneczne nie emitują zanieczyszczeń, można je także poddać recyklingowi, ciche – wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe, prąd ze słońca wytwarzany jest bezgłośnie

             • Lucek 2019-09-09T17:08:49Z

              ja tylko chcę zauważyć że przy panelach są tak zwane falowniki które wytwarzają duże pole magnetyczne i mikro fale :( polecam poczytać o tym a jeśli ktoś ma kłopoty z sercem to może zapomnieć , lub ewentualnie odkładać na drewnianą jesionkę ;)

              • derek 2019-08-26T13:04:43Z

               Fotowoltaika się opłaca

               • Gość 2019-03-17T23:04:57Z

                PANELE SIĘ OPŁACAJA ROZMAWIAŁEM Z TAKIM CO MA 15,5KW NA DACHU I I PŁACI PRAWIE NIC -WSZYSTKO NA PRĄD Z OGRZEWNIEM -OCZYWIŚCIE OPŁACA SIĘ I JUŻ SĄSIEDZI TERAZ ZAZDOSZCZĄ BO ON SIĘ ZDECYDOWAŁ A INNI NIE MIAŁ JAKIEŚ TAM DOFINANSOWANIE Z GMINY -JAK TO ZACZEŁO DZIAŁAĆ TO INNI TEŻ BY CHCIELI ALE DOFINANSOWANIE SIĘ SKOŃCZYŁO -MÓWIŁ ŻE OK 60TYŚ TO GO KOSZTOWAŁO 30 DOFINANSOWALI

                • ada 2018-11-10T17:12:18Z

                 A produkcja panel i caly ten proces z ktorego powstaje SYF to nie jest juz ekologiczne raczej zatrwazajaco zatruwa srodowisko bo i po biedne dzieci z Afryki musza to rozebrac

                 • Marcin Chyży 2020-01-10T10:04:18Z

                  Niech Pani porówna ten mit do trucia powietrza w Polsce przez elektrownie węglowe, które praktycznie mamy na terenie naszego kraju

                  • ibelle 2020-12-29T22:57:59Z

                   Truja powietrze przez samoloty tzw. chemitrals, ktore nie sa zwyklymi spalinami. Zoltawy osad pewnego ranka byl na samochodach w UK, wiec podali, ze to piasek z Sachary, caly czas nas oszukuja. Prawda jest, ze darmowa energie mieli juz w 18..roku, okragle kopuly na budynkach ( bylo cos na bazie rteci) plus piece w domach, co wygladaly jak kozy- czy kominki, ale nie mialy zadnego komina, na dachach bylo domow bylo cos w rodzaju antena - odbiornik , na piecach byl napis - radium. W bardzo starych domach tu w UK jeszcze sa, ale sluza jako zabytek. Ukryli teinformacje przed nami wymyslajac pandemie, usmiercajac ludzi, dzieci powywozili i stworzyli nowa historie. Tramwaje elektryczne tez wtedy byly, sa zachowane filmy, mozna znalesc.

                  • Max 2019-07-04T20:19:04Z

                   Jakieś konkretne dane i obliczenia pani poda, czy to takie dane że słyszenia innego fachowca co to widział, ale dokładnie się nie dowiedział?

                  • Marian 2018-06-30T11:54:48Z

                   Przymierzam się również i myślę że sporo już wiem :) i dla mnie problemem nie jest opłacalność inwestycji bo jest zwłaszcza że mam dom na prąd dosłownie no może dodatkiem jest dobry kominek na zimę ale problemem jest poszycie dachu (gont bitumiczny z górnej półki) i ew montażowe pozostałości w postaci ew wody deszczowej na strychu.

                   • Bozena 2018-04-21T17:21:46Z

                    Witam My kupiliśmy dom z instalacją paneli fotowoltaicznych 8KW Dom ma 75 m2 . Wszystko w domu jest elektryczne, ogrzewanie tez. W miesiącach od 10-03 rachunki z energie wynoszą miesięcznie 124 zł. Od 03-10 rachunki 0,00. Dom jest samoobsługowy. Nikt mi nie powie ze jest to nie opłacalne

                    • asIA 2018-11-10T17:14:50Z

                     Handlujesz panelami i robisz propagande bez pokrycia.A co z odpadami po wyprodukowaniu paneli i po zurzyciu danego panela? Chowasz go w piasek a moze zakopujesz w grunt jak Henryk Stoklosa?

                     • Marek 2018-05-30T03:49:40Z

                      Pani Bożeno, już widać na początku że pani kłamie , rachunki nie mogą wynosić 0 zł ponieważ musi pani płacić za opłaty abonamentowe czyli około 10 zł

                      • Anna 2020-04-09T14:16:33Z

                       Dokładnie tak, opłaty stałe więc nie jest możliwe, że obniży się rachunki do 0 zł

                       • darek 2018-06-17T15:11:46Z

                        jak by się czepiać to raczej tego że od 10 - 03 płaci a od 03 - 10 już nie , powinno być raczej odwrotnie trochę podejrzane są daty no ale trochę gromadzę wiedzę na temat fotowoltaiki i jest to prawdopodobne zależy to od tego jak wybudowano dom i od wielu innych czynników na pewno tak prosto to nie wygląda

                        • Five 2019-06-08T10:11:18Z

                         że co ? dobrze się czujesz ?

                        • MARIO 2018-06-17T07:32:18Z

                         Ja bym to nazwał brakiem wiedzy co do czynników wchodzacych w skład rachunku za energię. Także bez mocnych słów proszę.

                       • darek 2018-01-18T20:31:45Z

                        Myślę że jest to nie najgorsza inwestycja jeżeli amortyzuje się po ok 10 latach to czy płacimy za prąd czy odkładamy na nowe panele to w zasadzie to samo po prostu co miesiąc wpłacamy określoną sumę pieniędzy na konto czy do skarbonki zamiast do zakładu energetycznego i gdyby nawet po 10 latach panele się zużyły mamy pieniądze na nowe oczywiście problemem jest początkowy zakup którego cena jest dość duża ja nie mam tego urządzenia ale jestem coraz bliższy aby coś takiego sobie zamontować może czegoś nie wiem ale po przeczytaniu wielu opinii myślę że mam rację

                        • Jarek 2018-02-23T06:30:05Z

                         Ja też się skłaniam ku temu. Lepiej sobie kupić panele niż np nowy samochód. :) Te pomysły z abonamentem nie podobają mi się ponieważ ja swoje oszczędności oddaje Bankom :(