Zalety i wady paneli fotowoltaicznych – opinie

System fotowoltaiczny – w najprostszym ujęciu – to rozwiązanie pozwalające na pozyskiwaniu darmowego prądu, wytwarzanego przy pomocy energii słonecznej. Panele składają się z ogniw solarnych wyposażonych w pole elektryczne.

Dzięki temu promienie słoneczne są przyswajane przez panele, po czym następuje tzw. konwersja fotowoltaiczna, czyli przemiana energii słonecznej w energię elektryczną. Czy takie rozwiązanie ma same zalety i czy rzeczywiście sprawdza się w polskim klimacie?

Panele fotowoltaiczne - obliczanie kosztów
Panele fotowoltaiczne są dużym wydatkiem, ale pozwalają na spore oszczędności.

Ekologia i darmowy prąd, czyli zalety paneli

Panele fotowoltaiczne zaliczają się do tzw. odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że jest to instalacja, która nie ingeruje w środowisko naturalne i nie powoduje żadnych szkód w przyrodzie. Instalacja fotowoltaiczna nie emituje również żadnych szkodliwych substancji – ogniwa są bowiem stworzone z płytek krzemowych, które jedynie absorbują promienie słońca, by wykorzystać je do wytworzenia energii w ekologiczny sposób. Prąd stały, który powstaje w wyniku konwersji, zwanej też efektem fotowoltaicznym, jest przekształcany w prąd zmienny przez falownik (inwerter). Wówczas możemy z niego korzystać na takich samych zasadach, jak z energii pobieranej z zakładu energetycznego. Panele charakteryzują się wysoką odpornością na trudne warunki atmosferyczne oraz wydajnością , utrzymującą się przez lata, a przy tym są instalacją bezobsługową – ich eksploatacja nie wymaga z naszej strony niemalże żadnego wysiłku ani zaangażowania.

Instalacja fotowoltaiczna nie emituje żadnych szkodliwych substancji – ogniwa są bowiem stworzone z płytek krzemowych, które jedynie absorbują promienie słońca, by wykorzystać je do wytworzenia energii w ekologiczny sposób.

Niekwestionowanym atutem paneli fotowoltaicznych jest oczywiście także oszczędzanie. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej, w pierwszej kolejności pobierany jest prąd wyprodukowany przez ogniwa, a dopiero później – ten z sieci, za który płacimy. Rachunki są zatem minimalne. Co więcej, jeżeli panele fotowoltaiczne wyprodukują nadwyżkę prądu, możemy „sprzedać” go do zakładu energetycznego w ramach net meteringu. W takim wypadku otrzymujemy w rozliczeniu odpowiednią ilość kWh darmowego prądu z elektrowni.

Do zalet paneli fotowoltaicznych można zaliczyć także dowolność powierzchni montażowej – możemy je zainstalować zarówno na różnych rodzajach dachów, jak też na gruncie czy fasadzie budynku. Oprócz tego instalacja ma charakter modułowy, więc w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na produkcję energii możemy dokupić kolejne moduły i rozbudować system bez większych problemów.

Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne nie muszą być montowane na dachu.

Jakie niedogodności wiążą się z instalacją fotowoltaiczną?

Darmowy prąd bez żadnego wysiłku – to brzmi prawie jak bajka. Niestety, panele fotowoltaiczne nie są również wolne od drobnych wad, które trzeba wziąć pod uwagę rozważając budowę takiej instalacji. Pierwszą przeszkodą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest cena. Zanim zaczniemy cieszyć się bezpłatną energią elektryczną, musimy najpierw sporo zainwestować. Koszt podstawowej instalacji, która powinna zaspokoić potrzeby mieszkańców domu jednorodzinnego, to ok. 16 000 – 20 000 zł, z montażem. Ceny większych systemów, generujących nawet do ok. 9000-10000 kWh rocznie, sięgają ok. 45 000 – 50 000 zł. Możemy wprawdzie ubiegać się o dofinansowanie w ramach programów Funduszu Ochrony Środowiska, jednak zazwyczaj dotacja jest udzielana w formie pożyczki, która może zostać umorzona w ok. 10-30%, w zależności od regionu.

Niekwestionowanym atutem paneli fotowoltaicznych jest oczywiście także oszczędzanie. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej, w pierwszej kolejności pobierany jest prąd wyprodukowany przez ogniwa, a dopiero później – ten z sieci, za który płacimy.

Trzeba również pamiętać, że wydajność systemu fotowoltaicznego jest w dużej mierze uzależniona od klimatu, który po pierwsze w Polsce nie należy do najbardziej słonecznych, a po drugie – ulega zmianom na przestrzeni lat i trudno o tak długoterminową prognozę.

Montaż paneli fotowoltaicznych
Montaż paneli nie należy do najprostszych.

Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Na temat instalacji fotowoltaicznych można spotkać rozmaite opinie – jedni zachwalają ich walory środowiskowe i możliwość stworzenia własnej domowej mini-elektrowni, przez co przynajmniej częściowo uniezależniamy się od zewnętrznych dostawców. Inni zwracają uwagę przede wszystkim na niedogodności i ryzyko związane z montażem paneli fotowoltaicznych w tak trudnym klimacie, jaki panuje w Polsce. Rozważając taką inwestycję, trzeba zatem dokonać możliwie jak najdokładniejszych obliczeń, ile możemy zaoszczędzić w skali roku, uwzględniając dotychczasowe zużycie i zapotrzebowanie na prąd.

Niestety, panele fotowoltaiczne nie są również wolne od drobnych wad, które trzeba wziąć pod uwagę rozważając budowę takiej instalacji. Pierwszą przeszkodą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest cena.

Pamiętajmy, że na instalację paneli fotowoltaicznych możemy dostać dofinansowanie. Warto również sprawdzić, czy położenie naszego domu pozwala na zamontowanie paneli w taki sposób, by były skierowane na południe – wtedy bowiem ich efektywność jest największa. Jak każda inwestycja, system fotowoltaiczny również niesie ze sobą nutę ryzyka, lecz jeżeli prognozy wypadają optymistycznie i dysponujemy odpowiednią kwotą na ten cel – to może warto zaryzykować?

Komentarze

 • Gość

  Witam.Czy w domu ma Pani centralne ogrzewanie wodne (ogrzewanie podłogowe,grzejniki) czy folie grzewcze podlogowe?

 • maurapv25

  Plusy
  -oszczędność bo całkowity koszt energii jest pozyskiwany ze słońca
  -niezależność bo własny prąd 24h na dobę
  -bezpieczeństwo bo skuteczne zabezpieczenia przed stale rosnącymi cenami energii
  -ulga podatkowa bo koszt instalacji można odliczyc od podatku dochodowego
  -gwarancja bo panele fotowoltaiczne mają długi okres grawancji nawet do 20 lat
  -redukcja emisji bo panele nie emitują szkodliwych związków ani co2

  minusy
  -cena
  -problem z umiejscowieniem
  -pogoda

 • Anna

  Dokładnie tak, opłaty stałe więc nie jest możliwe, że obniży się rachunki do 0 zł

 • DanSo

  Zalety moim zdaniem to :
  -Finanse bo panele wytwarzają za darmo prąd ze słońca
  nadwyżki energii mogą zostać odebrane z sieci lub sprzedane (fotowoltaika dla firm),
  fotowoltaika w domu oznacza, że ​​możesz zyskać niezależność od podwyżek cen prądu przez co najmniej 25 lat,
  od 2019 roku instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku,
  podniesienie wartości nieruchomości.
  Ekologia:

  energia słoneczna jest odnawialna i zrównoważona, co oznacza, że ​​nie może jej zabraknąć, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, które skończą się za kilkadziesiąt lat, zrównoważona oznacza możliwość zaspokojenia potrzeb współczesności bez narażania potrzeb przyszłych pokoleń,
  czyste źródło energii – panele słoneczne nie emitują zanieczyszczeń, można je także poddać recyklingowi,
  ciche – wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe, prąd ze słońca wytwarzany jest bezgłośnie

 • Marcin Chyży

  Niech Pani porówna ten mit do trucia powietrza w Polsce przez elektrownie węglowe, które praktycznie mamy na terenie naszego kraju

 • Lucek

  ja tylko chcę zauważyć że przy panelach są tak zwane falowniki które wytwarzają duże pole magnetyczne i mikro fale :( polecam poczytać o tym
  a jeśli ktoś ma kłopoty z sercem to może zapomnieć , lub ewentualnie odkładać na drewnianą jesionkę ;)

 • derek

  Fotowoltaika się opłaca

 • Max

  Jakieś konkretne dane i obliczenia pani poda, czy to takie dane że słyszenia innego fachowca co to widział, ale dokładnie się nie dowiedział?

 • Five

  że co ? dobrze się czujesz ?

 • Gość

  PANELE SIĘ OPŁACAJA ROZMAWIAŁEM Z TAKIM CO MA 15,5KW NA DACHU I I PŁACI PRAWIE NIC -WSZYSTKO NA PRĄD Z OGRZEWNIEM -OCZYWIŚCIE OPŁACA SIĘ I JUŻ SĄSIEDZI TERAZ ZAZDOSZCZĄ BO ON SIĘ ZDECYDOWAŁ A INNI NIE MIAŁ JAKIEŚ TAM DOFINANSOWANIE Z GMINY -JAK TO ZACZEŁO DZIAŁAĆ TO INNI TEŻ BY CHCIELI ALE DOFINANSOWANIE SIĘ SKOŃCZYŁO -MÓWIŁ ŻE OK 60TYŚ TO GO KOSZTOWAŁO 30 DOFINANSOWALI

 • asIA

  Handlujesz panelami i robisz propagande bez pokrycia.A co z odpadami po wyprodukowaniu paneli i po zurzyciu danego panela? Chowasz go w piasek a moze zakopujesz w grunt jak Henryk Stoklosa?

 • ada

  A produkcja panel i caly ten proces z ktorego powstaje SYF to nie jest juz ekologiczne raczej zatrwazajaco zatruwa srodowisko bo i po biedne dzieci z Afryki musza to rozebrac

 • Marian

  Przymierzam się również i myślę że sporo już wiem :) i dla mnie problemem nie jest opłacalność inwestycji bo jest zwłaszcza że mam dom na prąd dosłownie no może dodatkiem jest dobry kominek na zimę ale problemem jest poszycie dachu (gont bitumiczny z górnej półki) i ew montażowe pozostałości w postaci ew wody deszczowej na strychu.

 • darek

  jak by się czepiać to raczej tego że od 10 - 03 płaci a od 03 - 10 już nie , powinno być raczej odwrotnie trochę podejrzane są daty no ale trochę gromadzę wiedzę na temat fotowoltaiki i jest to prawdopodobne zależy to od tego jak wybudowano dom i od wielu innych czynników na pewno tak prosto to nie wygląda

 • MARIO

  Ja bym to nazwał brakiem wiedzy co do czynników wchodzacych w skład rachunku za energię. Także bez mocnych słów proszę.

 • Marek

  Pani Bożeno, już widać na początku że pani kłamie , rachunki nie mogą wynosić 0 zł ponieważ musi pani płacić za opłaty abonamentowe czyli około 10 zł

 • Bozena

  Witam
  My kupiliśmy dom z instalacją paneli fotowoltaicznych 8KW
  Dom ma 75 m2 . Wszystko w domu jest elektryczne, ogrzewanie tez. W miesiącach od 10-03 rachunki z energie wynoszą miesięcznie 124 zł. Od 03-10 rachunki 0,00. Dom jest samoobsługowy. Nikt mi nie powie ze jest to nie opłacalne

 • Jarek

  Ja też się skłaniam ku temu. Lepiej sobie kupić panele niż np nowy samochód. :) Te pomysły z abonamentem nie podobają mi się ponieważ ja swoje oszczędności oddaje Bankom :(

 • darek

  Myślę że jest to nie najgorsza inwestycja jeżeli amortyzuje się po ok 10 latach to czy płacimy za prąd czy odkładamy na nowe panele to w zasadzie to samo po prostu co miesiąc wpłacamy określoną sumę pieniędzy na konto czy do skarbonki zamiast do zakładu energetycznego i gdyby nawet po 10 latach panele się zużyły mamy pieniądze na nowe oczywiście problemem jest początkowy zakup którego cena jest dość duża ja nie mam tego urządzenia ale jestem coraz bliższy aby coś takiego sobie zamontować może czegoś nie wiem ale po przeczytaniu wielu opinii myślę że mam rację