Zalety i wady paneli fotowoltaicznych – opinie
System fotowoltaiczny – w najprostszym ujęciu – to rozwiązanie pozwalające na pozyskiwaniu darmowego prądu, wytwarzanego przy pomocy energii słonecznej. Panele składają się z ogniw solarnych wyposażonych w pole elektryczne.
Dzięki temu promienie słoneczne są przyswajane przez panele, po czym następuje tzw. konwersja fotowoltaiczna, czyli przemiana energii słonecznej w energię elektryczną. Czy takie rozwiązanie ma same zalety i czy rzeczywiście sprawdza się w polskim klimacie?
Ekologia i darmowy prąd, czyli zalety paneli
Panele fotowoltaiczne zaliczają się do tzw. odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że jest to instalacja, która nie ingeruje w środowisko naturalne i nie powoduje żadnych szkód w przyrodzie. Instalacja fotowoltaiczna nie emituje również żadnych szkodliwych substancji – ogniwa są bowiem stworzone z płytek krzemowych, które jedynie absorbują promienie słońca, by wykorzystać je do wytworzenia energii w ekologiczny sposób. Prąd stały, który powstaje w wyniku konwersji, zwanej też efektem fotowoltaicznym, jest przekształcany w prąd zmienny przez falownik (inwerter). Wówczas możemy z niego korzystać na takich samych zasadach, jak z energii pobieranej z zakładu energetycznego. Panele charakteryzują się wysoką odpornością na trudne warunki atmosferyczne oraz wydajnością , utrzymującą się przez lata, a przy tym są instalacją bezobsługową – ich eksploatacja nie wymaga z naszej strony niemalże żadnego wysiłku ani zaangażowania.
Instalacja fotowoltaiczna nie emituje żadnych szkodliwych substancji – ogniwa są bowiem stworzone z płytek krzemowych, które jedynie absorbują promienie słońca, by wykorzystać je do wytworzenia energii w ekologiczny sposób.
Niekwestionowanym atutem paneli fotowoltaicznych jest oczywiście także oszczędzanie. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej, w pierwszej kolejności pobierany jest prąd wyprodukowany przez ogniwa, a dopiero później – ten z sieci, za który płacimy. Rachunki są zatem minimalne. Co więcej, jeżeli panele fotowoltaiczne wyprodukują nadwyżkę prądu, możemy „sprzedać” go do zakładu energetycznego w ramach net meteringu. W takim wypadku otrzymujemy w rozliczeniu odpowiednią ilość kWh darmowego prądu z elektrowni.
Do zalet paneli fotowoltaicznych można zaliczyć także dowolność powierzchni montażowej – możemy je zainstalować zarówno na różnych rodzajach dachów, jak też na gruncie czy fasadzie budynku. Oprócz tego instalacja ma charakter modułowy, więc w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na produkcję energii możemy dokupić kolejne moduły i rozbudować system bez większych problemów.
Jakie niedogodności wiążą się z instalacją fotowoltaiczną?
Darmowy prąd bez żadnego wysiłku – to brzmi prawie jak bajka. Niestety, panele fotowoltaiczne nie są również wolne od drobnych wad, które trzeba wziąć pod uwagę rozważając budowę takiej instalacji. Pierwszą przeszkodą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest cena. Zanim zaczniemy cieszyć się bezpłatną energią elektryczną, musimy najpierw sporo zainwestować. Koszt podstawowej instalacji, która powinna zaspokoić potrzeby mieszkańców domu jednorodzinnego, to ok. 16 000 – 20 000 zł, z montażem. Ceny większych systemów, generujących nawet do ok. 9000-10000 kWh rocznie, sięgają ok. 45 000 – 50 000 zł. Możemy wprawdzie ubiegać się o dofinansowanie w ramach programów Funduszu Ochrony Środowiska, jednak zazwyczaj dotacja jest udzielana w formie pożyczki, która może zostać umorzona w ok. 10-30%, w zależności od regionu.
Niekwestionowanym atutem paneli fotowoltaicznych jest oczywiście także oszczędzanie. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej, w pierwszej kolejności pobierany jest prąd wyprodukowany przez ogniwa, a dopiero później – ten z sieci, za który płacimy.
Trzeba również pamiętać, że wydajność systemu fotowoltaicznego jest w dużej mierze uzależniona od klimatu, który po pierwsze w Polsce nie należy do najbardziej słonecznych, a po drugie – ulega zmianom na przestrzeni lat i trudno o tak długoterminową prognozę.
Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?
Na temat instalacji fotowoltaicznych można spotkać rozmaite opinie – jedni zachwalają ich walory środowiskowe i możliwość stworzenia własnej domowej mini-elektrowni, przez co przynajmniej częściowo uniezależniamy się od zewnętrznych dostawców. Inni zwracają uwagę przede wszystkim na niedogodności i ryzyko związane z montażem paneli fotowoltaicznych w tak trudnym klimacie, jaki panuje w Polsce. Rozważając taką inwestycję, trzeba zatem dokonać możliwie jak najdokładniejszych obliczeń, ile możemy zaoszczędzić w skali roku, uwzględniając dotychczasowe zużycie i zapotrzebowanie na prąd.
Niestety, panele fotowoltaiczne nie są również wolne od drobnych wad, które trzeba wziąć pod uwagę rozważając budowę takiej instalacji. Pierwszą przeszkodą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest cena.
Pamiętajmy, że na instalację paneli fotowoltaicznych możemy dostać dofinansowanie. Warto również sprawdzić, czy położenie naszego domu pozwala na zamontowanie paneli w taki sposób, by były skierowane na południe – wtedy bowiem ich efektywność jest największa. Jak każda inwestycja, system fotowoltaiczny również niesie ze sobą nutę ryzyka, lecz jeżeli prognozy wypadają optymistycznie i dysponujemy odpowiednią kwotą na ten cel – to może warto zaryzykować?
Komentarze