Funkcjonalna altana ogrodowa – budowa, konstrukcja, zalety
Altana ogrodowa wzbogaca ogród i tworzy miejsce idealne do codziennego odpoczynku oraz organizowania przyjęć w gronie znajomych. Z uwagi na fakt, że chroni zarówno przed deszczem, jak i skwarem, umożliwia odpoczynek w ogrodzie niezależnie od pogody.
Ogrodowa altana to urokliwe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jest niezwykle przydatna zwłaszcza dla posiadaczy domów z niezadaszonym tarasem. Doskonale wpasuje się w przestrzeń dużego ogrodu.
Altana pełni funkcję pokoju na świeżym powietrzu. Skupia życie rodzinne i towarzyskie. Można tu spożywać posiłki, urządzić przyjęcie rodzinne, a także zagłębić się w ulubionej lekturze, mając na widoku bawiące się w ogrodzie dzieci.
Altana ogrodowa – konstrukcja, materiały
Altana ogrodowa to budowla o lekkiej konstrukcji, najczęściej drewnianej lub łączącej kamień, cegłę i drewno. Pełny dach doskonale ochroni przed deszczem, dzięki czemu będzie można spędzać czas w ogrodzie zarówno w pełnym słońcu, jak i w czasie ulewy. Pergola tworząca zadaszenie wprawdzie nie ochroni przed deszczem, ale dzięki porastającym ją roślinom pnącym stworzy latem przyjemny cień. Ażurowe, kratowane w całości lub częściowo ściany obrośnięte pnączami znacznie zwiększą walory estetyczne tej części ogrodu, dając wrażenie przebywania w centrum natury. Ściany altanki mogą także zawierać przeszklenia i drzwi, które ochronią nie tylko przed deszczem, ale i chłodem, dzięki czemu będzie można tu spędzać czas nawet w zimniejsze wieczory.
Budowa altany – pozwolenie czy zgłoszenie?
Najlepszym sposobem będzie zaplanowanie budowy altany jeszcze przed urządzeniem ogrodu. Zawarta w jego projekcie pozwoli łatwiej rozplanować przebieg ścieżek, usytuowanie klombów czy rabat z kwiatami, miejsc nasadzeń trawy, a także innych elementów choćby ze względu na to, że drewniana altana powinna być oddalona od ogrodowego grilla z uwagi na możliwość podpalenia. Budowa altany ogrodowej nie wymaga pozwolenia na budowę, jeżeli powierzchnia zabudowy mierzonej w obrysie ścian zewnętrznych nie jest większa niż 35 m², przy czym łączna liczba takich obiektów (wolno stojących parterowych budynków gospodarczych - w tym altan, garaży, przydomowych ganków i oranżerii) nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m² działki. Jeśli miałoby ich powstać więcej, trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Zamiar budowy altany ogrodowej zgłasza się w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu. Budowę możemy rozpocząć, jeśli po upływie 21 dni nie dostaniemy odmowy od starosty lub prezydenta miasta. Postawienie większej altany wymaga pozwolenia na budowę.
Fundament pod altanę ogrodową
Przed postawieniem altany konieczne jest wykonanie podstawy. Jeśli altana jest lekka, a jej konstrukcja w całości drewniana, można ją postawić na betonowych słupkach fundamentowych osadzonych w ziemi na głębokość ok. 70–80 cm w odstępach maksymalnie 1 m i murowanych na zaprawie cementowej. W przypadku gdy konstrukcja altany jest ciężka, należy ją postawić na betonowej płycie fundamentowej. Drewnianą altanę z podłogą można postawić bezpośrednio na ziemi, jeśli teren jest idealnie wyrównany i utwardzony, a deski od spodu zaimpregnowane.
A może altana do samodzielnego montażu?
Najprostszym sposobem jest zakup gotowej konstrukcji altany do samodzielnego montażu. Takie rozwiązanie może się jednak okazać drogie. Własnoręcznie konstruowana altana pozwoli dopasować ją nie tylko wymiarami, ale też stylistycznie do całego ogrodu. Dobrze wyglądają budowle na planie koła, kwadratu czy wielokąta. Większość gotowych altanek z pełnym zadaszeniem ma dach kryty papą lub gontem bitumicznym. Istnieje jednak możliwość położenia gontu drewnianego, dachówek czy strzechy ze słomy lub trzciny. Należy jednak pamiętać, że dach obłożony dachówkami i strzechą będzie wymagał wzmocnienia więźby.
Zabezpieczenie drewnianej altany
Drewniane elementy stosowane do budowy altany muszą być odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, pleśnią, grzybami czy owadami. Jeśli drewno nie zostało zaimpregnowane w tartaku, można zrobić to w warunkach domowych. Impregnacja przez malowanie to najbardziej popularny i najprostszy sposób zabezpieczania drewna. Możliwe jest także impregnowanie przez natryskiwanie środkami zabezpieczającymi, wykorzystując opryskiwacz ogrodowy, oraz przez namaczanie drewna w impregnacie. Trzeba też pamiętać o zastosowaniu nierdzewnych metalowych elementów łączących drewnianą konstrukcję, które nie będą ulegać korozji.
Pawilon ogrodowy zamiast altany?
Jeżeli nie chcemy budować pełnej altany, ciekawym elementem zwiększającym atrakcyjność ogrodu będzie pawilon ogrodowy. Jego konstrukcja składa się z drewnianych kratownic wspierających zadaszenie. Są to budowle wolno stojące nieprzytwierdzone na stałe do ziemi. Wprawdzie nie ochronią one domowników przed ulewnym deszczem i wiatrem, ale będą doskonałą osłoną przed słońcem. To dobre rozwiązanie stabilniejsze i wyglądające bardziej estetycznie od ogrodowego parasola.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.