Jak samodzielnie zbudować altankę?

W Polsce altanka ogrodowa bywa kojarzona z bardzo różnymi budowlami. Czasami jest to tylko zadaszona konstrukcja z podłogą lub nawet bez niej, a innym razem nieduży domek z drzwiami, oknami oraz instalacjami i kompleksowym wyposażeniem w środku. Jednak z reguły pod pojęciem altany należy rozumieć obiekt otwarty, którego zadaniem jest ochrona przed słońcem, deszczem i częściowo przed wiatrem. Poniżej podpowiadamy, jak samodzielnie zbudować taki obiekt.

Samodzielna budowa altanki ogrodowej nie jest wcale taka trudna, jak mogłoby nam się to wydawać, ale trzeba do tego samozaparcia oraz wolnego czasu. W centrach ogrodniczych i marketach budowlanych znaleźć można różnorodne konstrukcje, które wymagają jedynie prawidłowego połączenia wszystkich elementów i właściwego przytwierdzenia do podłoża. Taką altanę można postawić w ciągu jednego dnia. Nieco trudniejsze i bardziej pracochłonne jest przeprowadzenie wszystkich prac we własnym zakresie. Jednak powyższe niedogodności rekompensuje późniejsza satysfakcja i walory użytkowe altanki, z której można korzystać według indywidualnych potrzeb.

Zgodnie z prawem altana nie może znajdować się bliżej niż 3 m od granicy działki. Jeżeli sąsiad nie ma nic przeciwko niej, odległość ta może zostać zmniejszona nawet do zera i obiekt można postawić przy samej granicy działki.

Altana grodowa – przepisy

Budowa altany o powierzchni do 35 m2 nie wymaga posiadania pozwolenia, ale trzeba pamiętać, że takich obiektów nie może być więcej niż dwa na każde 500 m2 działki. Planowane roboty budowlane należy zgłosić we właściwym starostwie powiatowym. Od stycznia 2017 roku na tzw. milczącą zgodę czeka się już nie 30, a 21 dni. Jeżeli po upływie tego czasu nie otrzymamy pisemnej informacji o sprzeciwie, możemy rozpoczynać prace.

 

Zgodnie z prawem altana nie może znajdować się bliżej niż 3 m od granicy działki
Zgodnie z prawem altana nie może znajdować się bliżej niż 3 m od granicy działki

 

Usytuowanie altany na działce

Zgodnie z prawem altana nie może znajdować się bliżej niż 3 m od granicy działki. Jeżeli sąsiad nie ma nic przeciwko niej, odległość ta może zostać zmniejszona nawet do zera i obiekt można postawić przy samej granicy działki. Jednak przy sytuowaniu altany na działce warto uwzględniać nie tylko obowiązujące przepisy, a także naszą prywatność. Raczej chyba mało kto wyobraża sobie grillowanie czy inne spotkania towarzyskie pod czujnym okiem sąsiada zza płotu. Zatem postawienie altany przy nieosłoniętej granicy działki jest kompletnie bezsensowne.

Budowa altany o powierzchni do 35 m2 nie wymaga posiadania pozwolenia, ale trzeba pamiętać, że takich obiektów nie może być więcej niż dwa na każde 500 m2 działki.

Najlepszym miejscem na altankę ogrodową są tyły budynku, czyli miejsca bardziej ustronne i nienarażone na wścibskie, a czasami nawet wręcz zazdrosne spojrzenia innych. Duże ogrody dają pod tym względem wiele możliwości. W mniejszych właściwa lokalizacja altany może być trudniejsza. Niektórzy inwestorzy stawiają ją np. na tarasie. Jednak wtedy mówi się nie altanie, a o pawilonie ogrodowym.

Fundament pod altankę ogrodową

Bezpośrednio na gruncie (trawie) można postawić jedynie bardzo lekką i niedużą altankę (np. z metalu). Większe obiekty wymagają fundamentowania, bo bez niego będą niestabilne. Najpopularniejsze altany to te o kształcie kwadratu lub prostokąta. Są najłatwiejsze do postawienia i do zaaranżowania. Niektórzy inwestorzy decydują się też na altanki okrągłe lub sześciokątne.

Pod przeciętną altankę ogrodową wystarczający jest fundament punktowy. To tzw. stopy fundamentowe, na których następnie oparte zostaną słupy konstrukcyjne. Wykonuje się je poprzez wykopanie dołków o głębokości 60 – 80 cm i szerokości przynajmniej trzykrotnie większej niż grubość słupa. Na dnie wykopów wysypuje się gruz i następnie zalewa je betonem. Zanim betonowa masa stężeje należy zagłębić w niej stalowe kotwy. To właśnie do nich zostanie zamocowana drewniana konstrukcja altany.

Pod przeciętną altankę ogrodową wystarczający jest fundament punktowy. To tzw. stopy fundamentowe, na których następnie oparte zostaną słupy konstrukcyjne.

Cięższe obiekty (np. murowane z cegieł lub z dachem krytym dachówką) wymagają posadowienia na płycie fundamentowej o grubości 15 – 20 cm. Ten typ fundamentu jest bardzo wygodny w realizacji, ale niestety sporo kosztuje.

 

Budowa altany ogrodowej ni jest trudna, jeśli przestrzegamy podstawowych zasad
Budowa altany ogrodowej ni jest trudna, jeśli przestrzegamy podstawowych zasad

 

Podłoga i ścianki altany ogrodowej

Do ich wykonania najczęściej wykorzystuje się drewno. Ścianki altany mogą mieć postać pełną lub ażurową. Ważne jest, by surowiec, jakim jest drewno, był odpowiednio zaimpregnowany. Najlepsza jest oczywiście impregnacja ciśnieniowa, którą przeprowadzają tartaki oraz niektórzy producenci altan do samodzielnego montażu. Jeżeli drewno nie było zaimpregnowane w ten sposób, powinniśmy zrobić to samodzielnie jeszcze przed jego właściwym wykorzystaniem. Domowe sposoby impregnacji to: namaczanie, natryskiwanie bądź malowanie.

O ile montaż gotowych płyt jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności, o tyle podczas układania desek warstwowo, konieczna jest bieżąca kontrola kątów pomiędzy ścianami.

Na fundamencie mocuje się belki podwalinowe, stanowiące konstrukcję podłogi. Należy układać je równoległe w stosunku do planowanego wejścia do altany. Belki muszą być idealnie wypoziomowane. Na nich wznosi się ściany (np. ze specjalnie wyprofilowanych desek lub lekkich płyt ażurowych). O ile montaż gotowych płyt jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności, o tyle podczas układania desek warstwowo, konieczna jest bieżąca kontrola kątów pomiędzy ścianami. Całość konstrukcji trzeba ustabilizować – po bokach przy pomocy murłaty, a z przodu i z tyłu kleszczami. Pomiędzy kleszcze a słupy konstrukcyjne należy wstawić zastrzały.

 

Najlepszym sposobem jest pokrycie altany ogrodowej dachem płaskim o małym spadku umożliwiającym odpływ wody
Najlepszym sposobem jest pokrycie altany ogrodowej dachem płaskim o małym spadku umożliwiającym odpływ wody

 

Altana ogrodowa zwieńczona solidnym i estetycznym dachem

Najprostszym sposobem na przykrycie altany ogrodowej jest wykonanie dachu płaskiego o spadku umożliwiającym odpływ wody opadowej. Nie jest to jednak rozwiązanie wyszukane pod względem estetycznym. Dużo lepiej prezentują się dachy dwu- lub wielospadowe. Takie dachy wymagają odpornej na wiatr i obciążenie śniegiem więźby.

Najprostszym sposobem na przykrycie altany ogrodowej jest wykonanie dachu płaskiego o spadku umożliwiającym odpływ wody opadowej. Nie jest to jednak rozwiązanie wyszukane pod względem estetycznym.

W celu wykonania dachu dwuspadowego należy obsadzić trzecią murłatę. Połączy ona ściany altany z konstrukcją dachową. Montuje się ją równolegle do krawędzi ściany, a następnie przymocowuje do niej krokwie. Zastosowanie łat pozwala położyć pokrycie np. z blachy. W przypadku chęci wykorzystania dachówki, gontów czy zwykłej papy dach musi mieć pełne deskowanie.

W ostatnim czasie pożądane na dachy altan są wióry osikowe oraz wracająca do łask strzecha. To materiały ekologiczne i świetnie izolujące przed intensywnym promieniowaniem słonecznym.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.