Budowa budynku gospodarczego. Pozwolenie czy zgłoszenie?

Drukuj

Jeśli inwestor zamierza uzupełnić zabudowę swojej działki o budynek gospodarczy, najpierw powinien zadbać o dopełnienie wszystkich formalności. Czasem wystarczy zgłoszenie, ale może okazać się, że jednak konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Kiedy wystarczy zgłoszenie budowy obiektu gospodarczego, a kiedy konieczne jest pozwolenie? Nowelizacja Prawa budowlanego, która weszła w życie z końcem czerwca bieżącego roku, doprecyzowała uregulowania z tym związane. Zgłoszenie budowy wystarczy w przypadku realizacji wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii o powierzchni zabudowy do 35 m². Trzeba przy tym pamiętać, że łączna liczba tych obiektów nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m². Jeśli ma ich powstać więcej, trzeba ubiegać się o pozwolenie. Nowelizacja wprowadziła zmiany, bowiem wcześniej obowiązujące przepisy z obowiązku ubiegania się o pozwolenie nie zwalniały garaży, a powierzchnia budowanych na podstawie zgłoszenia altan i obiektów gospodarczych była o 10 m² mniejsza.

Wolno stojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m² można budować na podstawie zgłoszenia

Obecnie pozwolenia nie wymagają również wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m² sytuowane na działkach, na których znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. Wcześniejsze zwolnienia dotyczyły mniejszych obiektów (o powierzchni do 25 m²), bez pozwolenia mogły powstać zaledwie dwa na każde 500 m². Zgodnie z nowymi przepisami łączna liczba wiat nie może przekroczyć dwóch na każde 1000 m². 

Planowaną budowę obiektu gospodarczego należy zgłosić w starostwie. W dokumencie trzeba określić zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, może być także konieczne załączenie odpowiednich szkiców lub rysunków. Jeśli w ciągu 21 dni organ nie wniesie sprzeciwu – można budować. Inwestor ma następnie trzy lata na rozpoczęcie prac.

Nowelizacja Prawa budowlanego wprowadziła także listę obiektów, które nie wymagają weryfikacji urzędu – które można realizować bez zgłoszenia. Należą do nich między innymi altany i budynki gospodarcze realizowane w rodzinnych ogrodach działkowych (ich powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 35 m², wysokość – 5 m, 4 m w przypadku dachów płaskich), obiekty małej architektury na prywatnych działkach oraz obiekty przeznaczone do czasowego użytkowania na terenie budowy w trakcie jej trwania. Ta lista jest znacznie dłuższa, obejmuje także ogrodzenia o wysokości do 2,2 m czy utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych. Zwolnienie z konieczności zgłaszania robót dotyczy więc najczęściej prowadzonych inwestycji związanych z zabudową jednorodzinną, które w większości przypadków i tak były realizowane bez zgłoszenia, ale w związku z tym mogły być potraktowane jako samowole budowlane. Obecnie można je wykonywać legalnie bez zgłoszenia.

Komentarze

 • Nowicjusz.

  Proszę o definicje: ( jak to zrozumieć)
  Art. 7. ochr. gruntów
  2a.......
  1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;

  Niżej znalazłem częściową definicję:
  ,,Działka rolna to "zwarty obszar gruntu", na którym jeden rolnik prowadzi jedną grupę upraw o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha,,
  Jak rozumieć całość (tekstu 2a. 1.)

  Pozdrawiam.

 • Tooba.pl

  W zgłoszeniu należy wskazać rodzaj, zakres i sposób wykonania robót, termin ich rozpoczęcia oraz dołączyć mapę sytuacyjno-wysokościową ze wskazaniem miejsca usytuowania robót. Także wystarczy zarys lokalizacji, a nie dokładny plan budynku.

 • Tooba.pl

  Budynek większy niż 35 m2 musi Pan zgłosić. Pozdrawiamy!

 • malinka

  Witam,chce w przyszłości postawić garaż 35 m2,a wysokość ok 5 metrów,dach dwuspadowy,czy muszę mieć na tę budowle plan??skoro dach bedzie dwuspadowy o kącie 45 stopni..

 • michal

  Dziękuję za odpowiedź. Właściwie ta wiata bardziej służyłaby jako miejsce rekreacyjne (stół, krzesła) czyli jako altanka. Rozumiem, że to dużej różnicy nie robi. Pytanie jak lepiej zrobić. Zgłosić tylko budynek gospodarczy a zbudować: budynek gospodarczy + wiata, czy uprzedzić w zgłoszeniu, że wiata też będzie powstawała?

 • QQQQ

  Witam.
  Chciałbym postawić budynek gospodarczy z płyt betonowych o wymiarach 6x8, czyli 48 m2. Trzy ściany. Cz mogę potraktować to jako wiatę, czy jednak trzeba zgłaszać do starostwa? Pozdrawiam

 • Tooba.pl

  Według nowych przepisów może Pan wybudować taki domek na zgłoszenie. Pozdrawiamy!

 • Tooba.pl

  Tak. Pozdrawiamy!

 • Tooba.pl

  Przepisy nie określają minimalnych odległości wiat od granic działek budowlanych, tak jak to jest w przypadku budynków (przepisy dotyczące budynków nie obowiązują w tym przypadku, ponieważ wiata nie jest budynkiem). Niemniej jednak określono w przepisach odległości obiektów budowlanych (a wiata bez wątpienia takim obiektem jest) od dróg publicznych. Są także określone odległości wydzielonych miejsc postojowych od granic działek budowlanych oraz niektórych budynków. W związku z tym, jeżeli wiata będzie służyła do przechowywania pod nią samochodu – trzeba będzie spełnić wymagania tych przepisów. Co do kwestii ścian odkrytych/zakrytych - w prawie nie jest to określone, więc wiata najprawdopodobniej będzie mogła przylegać do budynku i mieć wspólny dach.
  Pozdrawiamy!

 • michal2

  A budynek z płyt betonowych może być?

 • Gość

  a jak jest VI klasa? nie ma wz nie ma planu to nie moga odmowic?

 • michal

  Witam,
  mam pytanie. Mam działkę 10arów. Na tej działce chciałbym postawić budynek gospodarczy 35m2 odległy o 3m od płotu z sąsiadem. Dokładnie w tej przestrzeni pomiędzy budynkiem gospodarczym a płotem chciałbym zrobić wiatę czy powiedzmy altanę. Z tego co jest napisane na wiatę nie potrzeba zgłoszenia i chyba może być w granicy działki. Moje pytanie brzmi czy taka wiata/altana może być przyległa do budynku gospodarczego i mieć wspólny dach (oczywiście woda nie odprowadzana na sąsiada). Ile ścian odkrytych musi mieć wiata/altana?

 • Robert

  Murowany domek do 35m tez można postawić na zgłoszenie

 • Iza

  Witam,
  Planujemy budowę murowanego budynku gospodarczego o pow. do 35m2, czy jest możliwe żeby na "strychu" wygospodarować miejsce na rózne rzeczy. I czy taki budynek może mieć około 6m wysokości?

 • Tooba.pl

  Żaden przepis prawa nie określa więc minimalnej odległości budynku gospodarczego od budynku mieszkalnego usytuowanych na tej samej działce o ile kwestii tej nie reguluje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W sensie techniczno-budowlanym budynkiem wolnostojącym jest budynek stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, tym samym pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi obiektu (fundamentami, ścianami nośnymi, więźbą dachową itp.) istnieje wolna przestrzeń powietrzna i żaden z tych elementów obiektu budowlanego nie jest związany z elementami konstrukcyjnymi drugiego obiektu budowlanego. Jednak jesli chodzi o podatek, trzeba przyjrzeć się definicji garażu i b. gospodarczego w prawie - a są one całkiem różne. Użytkując budynek gosp. jako garaż, zmienia się sposób użytkowania, a zatem podatek będzie jak dla garażu.

 • Tooba.pl

  Musi Pan dopilnować, by budynek, był dopasowany do przepisów związanych z BHP oraz ogólnych przepisów budowlanych. Skoro nie ma być tam kuchni, niekonieczna będzie zgoda SANEPIDu - jest ona wymagana, gdy w budynku będzie obrót żywnością. Potrzebne będzie więc w Pana przypadku pozwolenie od straży pożarnej oraz z wydziału architektury.
  1. Komenda Straży Pożarnej przeprowadza czynności kontrolno-rozpoznawsze zgodnie z Art.56 i 57 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. 104 Prawo budowlane, Dziennik Ustaw Nr. 89 poz.414 z późniejszymi zmianami, oraz zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego art. 104
  2. Wydział Architektury wydaje pozwolenie na użytkowanie zgodnie z Art.55, 59, 87, 104 Prawo budowlane, Dziennik Ustaw Nr. 89 poz.414 z późniejszymi zmianami, oraz zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego art. 104

 • Kasia

  Witam,prosze o informacje,w jakiej odleglosci od budynku mieszkalnego mozna postawic pomieszczenie gospodarcze?mamy zamiar sie wybudowac ale dom nie bedzie mial garazu. Budynek gospodarczy bedzie mial ok 30 m i chcemy jak najblizej budynku.czy istnieje mozliwosc doklejenia go do sciany domu?czy wowczas bedzie funkcjonowal jako garaz i bedzie tak naliczany podatek? Bardzo prosze o odp.

 • GrzesiekP

  Mam pytanie odnośnie budowy stodoły, otóż będę się starał o dofinansowanie dla rolników na działalność pozarolniczą, chcę zbudować stodołę bez fundamentów, z posadzką, ze starej stodoły zakupionej od sąsiada, do celów weselnych pod wynajem jakby miejsca, bez kuchni. Sanepid chyba tutaj w takim razie nie będzie potrzebny!? Wiem, że będę potrzebował pozwolenia bo budynek będzie wielkości ok 100m2, czy taki budynek będzie musiał zostać odebrany przez osobę uprawnioną do tego? czy będę potrzebował jeszcze jakichś pozwoleń?

 • Rafał

  Chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda do budowli gospodarczej do 35m2. Mam działkę budowlaną 1420m2 jestem w trakcie załatwiania spraw w starostwie na budowę domu jednorodzinnego ale chciałbym wcześniej podbudować budynek gospodarczy murowany żeby w puzniejszej budowie mieć już gdzie przechowywać narzędzia a w później budynek wykorzystywać do przechowywania narzędzi ogrodowych oraz opału. Czy mogę taki domek sobie pobudować?

 • Tooba.pl

  Witamy. Na taki budynek musi Pan uzyskać pozwolenie.

 • Gość

  dodam , że będzie stała na mojej posesji, posiadam gospodarstwo

 • piotrek2396

  A jak wygląda sprawa ze stodołą, powiedzmy miałaby długość 20-25m, do 10m szerokosci, i wysokosci do 8m, bez fundamentów, na kamieniach ale z posadzką

 • Tooba.pl

  Postawienie takiego garażu wymaga zgłoszenia. Tak samo sprawa wygląda z postawieniem domu do 35m2. Tutaj znajdzie Pani więcej na temat obowiązkowych zgłoszeń: http://jakbudowac.pl/zgloszenie-robot-budowlanych. Pozdrawiamy!

 • KATHI

  Dzień Dobry, chciałabym zapytać o 2 kwestie. W pierwszej kolejności o możliwość postawienia blaszaka na działce rolno-budowowlanej. Blaszak miałby być o wymiarach 4,5 x 6 m, czyli 27m2, gdzie obecnie na działce (15 arów w terenie miasta) znajduje się tylko połowa domu jednorodzinnego. Działaka jest ogrodzona. Proszę o informację, czy w tym konkretnym przypadku wymagane jest zgłoszenie chęci postawienia blaszaka w starostwie. Druga sprawa to budowa budynku parterowego z poddaszem do 35m2 również na tej samej działce. Wg planu zagospodarowania terenu uzyskanego z urzędu miasta, mamy wskazany obszar możliwości budowy domu. Czy wówczas również wymagane jest zgłoszenie do starostwa wraz ze szkicami? Może to proste pytania, ale absolutnie nie mam styczności z prawem budowlanym, a dodatkowo w starostwie uzyskać jakąkolwiek pomoc, to gehenna.

 • Gracjan

  Witam chciałbym wybudować na działce dom kopułowy na zgłoszenie. I mam w związku z tym kilka pytań.
  Bryła domu, tłumacząc prosto, wyglądać będzie jak piłka nożna zbudowana z pięcio i sześciokątów, obcięta na wysokości ¾. Powierzchnia podstawy po obrysie zewnętrznym ( bo tak się chyba liczy?) ma mieć niecałe 30m2 natomiast na wysokości 1,2m przestrzeń będzie miała 38,5m2. Czy w świetle tych przepisów mogę coś takiego zrobić? Wysokość kopuły od podstawy ma mieć 5,55m – czy są jakieś obostrzenia odnośnie wysokości? I jeszcze jedno pytanie odnośnie antresoli. Wiem, że powierzchnie do 1,4m nie bierze się pod uwagę. Ale teraz nie wiem czy między 1,4m a 1,9m wysokości liczy się jako połowę powierzchni czy do 2,2m. Proszę mi to wyjaśnić, bo trochę się w tym pogubiłem :)

 • Wdzieczny za pomoc

  4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.
  -----> jak rozumieć ,, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.,, ------ten punkt jest dla mnie nie zrozumiały-----

 • Tooba.pl

  Art. 7: Zgoda na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
  1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III – wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.
  Nie ma za co! Pozdrawiamy!

 • Wdzięczny za pomoc

  Dziki za poświęcony czas.
  Proszę jeszcze o wytłumaczenie tego znaczenia:

  Jak rozumieć: Art. 7. ochr. gruntów Wymóg uzyskania zgody na przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze i nieleśne 2a... .... 4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.

 • Tooba.pl

  Może Pan spróbować uzyskać opinię od urbanisty. Można też spróbować zgłosić i odczekać miesiąc. Jak zostanie wydana decyzja odmowna, to będzie przynajmniej się od czego odwoływać, domagać się uzasadnienia itd.

 • Gość

  Jak rozumieć:
  Art. 7. ochr. gruntów
  Wymóg uzyskania zgody na przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze i nieleśne
  2a...
  ....
  4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.

 • Gość

  Urząd gminy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla całej wsi.
  Warunków zabudowy nie wydadzą .
  Jak rozumiem PB reguluje tylko proces budowlany na działkach/gruntach przeznaczonych pod zabudowę. Brak MPZP, wtedy WZiZT odsyła do Art. 7. ochr. gruntów , a tam mam zlokalizować na przyległych działkach "zwarty obszar gruntu" ----> jedną grupę upraw o powierzchni nie mniejszej niż 0,1. Z mapki widać że takiego czegoś tam nie ma ;-(

 • Tooba.pl

  W takim przypadku musi Pan poradzić się w urzędzie - muszą być jakieś lokalne zapisy dla tego terenu, według których dopuszcza się budowę na podstawie zgłoszenia. Niestety nic więcej nie możemy doradzić - takie sprawy są już regulowane lokalnie.

 • Gość

  Proszę wkleić w duże okno przeglądarki , linki bezpośrednie https://images81.fotosik.pl/774/83e2a18ebad2bdaf.jpg https://images81.fotosik.pl/774/dc6442b40c7b02d2.jpg[/IMG] [IMG]https://images83.fotosik.pl/773/37bfcd9161f373e1.jpg https://images83.fotosik.pl/773/37bfcd9161f373e1.jpg

 • Gość

  Muszę się poratować fotkami aby zobrazować konkretną działkę
  [IMG]https://images81.fotosik.pl/774/83e2a18ebad2bdaf.jpg[/IMG]
  [IMG]https://images81.fotosik.pl/774/dc6442b40c7b02d2.jpg[/IMG]
  [IMG]https://images83.fotosik.pl/773/37bfcd9161f373e1.jpg[/IMG]
  Każda z tych maleńkich działek to ( III klasa rolna) ludzie tam warzywa hodują.
  "zwarty obszar gruntu" ----> jak tu zastosować do tak małych działek?

 • Tooba.pl

  Działka rolna to "zwarty obszar gruntu", na którym jeden rolnik prowadzi jedną grupę upraw o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha. Jeżeli chodzi o budowę na podstawie zgłoszenia z podanego przez Pana artykułu, mowa jest wyłącznie o zabudowie drewnianej

 • Gość

  Czyli mam rozumieć że Art. 29. 1.
  Mówi o zabudowie wyłącznie drewnianej?
  Art. 7. ochr. gruntów
  ....
  1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;

  ---> Co to jest zwarty obszar gruntu?Nie widzę definicji w ustawie

 • Tooba.pl

  – w domku letniskowym do 35m2 możemy wykonać bez pozwolenia wszystkie przyłącza i instalacje wewnątrz budynku,
  – przepisy nie określają rodzaju fundamentu, na jakim może być zbudowany domek bez zezwolenia.
  – na zgłoszenie można wybudować tylko drewniane domki parterowe.
  Co do zasady możliwość budowy budynku na gruncie rolnym uzależniona będzie od tego, czy taka możliwość przewidziana została w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli plan nie przewiduje takiej możliwości, wówczas budowa bez jego zmiany nie jest możliwa, jeśli natomiast plan nie jest ustalony dla danego obszaru, to możliwość budowy na zgłoszenie (budynku do 35 m2 bez pozwolenia na budowę) uzależniona będzie od klasy gruntu. Dodatkowe wymagania, o których mowa w tym przepisie opisuje art. 7 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

 • Kamila

  Witam.
  Mam zamiar na działce rolnej - ziemia 3-ciej klasy,
  brak planu zagospodarowania przestrzennego,
  sąsiednie działki też rolne wielkości 3,5 do 12 arów.
  wybudować
  wolno stojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej do 35m2 z poddaszem o wysokości poniżej 1,9m w którym osoby będą przebywać krócej niż 4 godziny.
  Mowa o budynku na zgłoszenie Art.29.1.
  Moje pytania:
  -czy przepisy określają rodzaj fundamentów?
  -jaka wysokość budynku od gruntu do czubka dachu, dach dostosuje do przepisów, działka teren płaski.
  -z jakiego materiału mogę wybudować domek.
  -jaka odległość od granic działek sąsiednich, niczym nie zabudowanych.
  -jaka dopuszczalna wysokość ogrodzenia w/w działki.
  -czy ziemie pod domek muszę odrolnić?

 • Tooba.pl

  Jeżeli konstrukcja i wysokość budynku się nie zmienia, wystarczy tylko zgłoszenie. Natomiast jeśli chodzi o okna, jest to już według prawa budowlanego przebudowa, która wymaga pozwolenia - jednak najlepiej upewnić się w urzędzie, czy jeśli chodzi o budynek gospodarczy na tym terenie, konieczne jest pozwolenie. Podobnie rzecz ma się z budową tarasu - wymagane jest pozwolenie, ale czy dotyczy to takiego budynku gospodarczego, najlepiej upewnić się w urzędzie.

 • Tooba.pl

  Na samą wymianę pokrycia dachowego wymagane jest jedynie zgłoszenie w starostwie. Pozwolenie na budowę będzie potrzebne jeśli remont dachu będzie obejmował również zmianę jego konstrukcji czy podwyższenie budynku. Jeżeli chodzi o użytkowanie poddasza: musi Pan uzyskać zgody na zmianę sposobu użytkowania (zgłoszenie); zgodę na zaplanowane prace budowlane (pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zależnie od zakresu robót); poinformowania organu podatkowego o włączeniu poddasza do powierzchni użytkowej budynku podlegającej podatkowi od nieruchomości.

 • Tooba.pl

  Taka odległość musi być zachowana - chyba że inaczej przewidują warunki zabudowy albo MPZP - te informacje powinien Pan uzyskać w urzędzie. Pozdrawiamy!

 • Mateusz

  Witam. Pozsiadam budynek 35m2 na terenach mieszkaniowych. Budynek został wybudowany w latach 90tych. Posiada strop betonowy. Jest nadbudowany(dach dwuspadowy)bez wejscia na poddasze. Aktualnie Część dachu się zawaliła i chciałbym wymienic dach na nowy, zrobić schody i uzyskać powierzchnię uzytkową na górze. Dolna cżęść ma wysokość 2.80 plus płyta(3m). Czy jeśli górna powierzchnia nie bedzie przekraczałą 190cm(aktualnie ma wewnatrz 188cm) powierzchni uzytkowej to potrzebuję jakies zgłoszenia/zgody na przebudowę-wymianę dachu? Jaką wysokość moze mieć taki budynek by nie trzeba bylo zgłaszac przebudowy/uzyskiwac pozwolenia?

 • Mariusz

  Witam!
  Budynek gospodarczy do 35m2 na zgłoszenie- to wiem ale co z odległością od sąsiada? Musi być zachowane 1,5m? Mam wąską działkę ok.15m.

 • Magdalena

  Czy przy remoncie starej stodoły (pow. 200m2) jest to jeszcze nadal budynek gospodarczy, potrzebne są jakies formalności? Wymiana dachu i zrobienie 2 dodatkowych okien wchodzi tez w gre. Konstrukcja budynku nie zmieni się.
  Chce tez zrobic zadaszony duzy taras, co w takim przypadku? Dziękuję i pozdrawiam.

 • Tooba.pl

  Witamy! Wiata garażowa liczy się jako dodatkowa powierzchnia. Pozdrawiamy!

 • Iza

  Witam mąż jest rolnikiem i na nowo zakupionej działce będziemy budować dom.czy będziemy musieli odrazu wybudować budynek gospodarczy?Jeśli tak to czy budynek do 35m2 plus wiata liczy się razem czy te 35m2 to sam budynek a powierzchnia wiaty osobno?

 • Tooba.pl

  Działka pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego jest tzw. siedliskiem, a zabudowa siedliskowa obejmuje budowę domów jednorodzinnych o przeznaczeniu mieszkalnym oraz budynków gospodarczych. Siedlisko to więc teren o charakterze prywatnym, na którym posadowiony jest dom mieszkalny, gdzie koncentrują się czynności życiowe rolnika i jego rodziny. Budowa domu przez rolnika nie wymaga zatem konieczności zmiany przeznaczenia gruntu. A to natomiast oznacza, że taka działka nadal jest rolna/siedliskowa. Także budowa domu przez Pana na fundamentach, które przed zakupem wyleje rolnik, nie będzie tak prosta, jeśli chodzi o formalności.

 • wiegro

  Witam
  Mam możliwość kupienia działki rolnej od rolnika, jest to części działki siedliskowej, działka będzie poniżej 30 arów na powiększenie działki sąsiedniej. Czy jeśli ten rolnik przed sprzedażą mi tej działki zgłosi budowę budynku gospodarczego do 35 m2 i wyleje np. fundament to ja po kupnie będę miał prawo dokończyć ten budynek, czy też może być z tym problem. Na tym etapie pytanie w starostwie odpada tam zawsze się nic nie da bez uzasadnienia dlaczego, nanatomia mając jakieś pojecie można coś wynegocjować.

 • Tooba.pl

  Witamy! Wolnostojące budynki gospodarcze o powierzchni do 35m2 w istniejącej zabudowie zagrodowej nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Zgłoszenia wymagają budynki gospodarcze i garaże o powierzchni do 35 m2, ale na działkach innych niż w zabudowie zagrodowej oraz na działkach niezabudowanych, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać 2 na każde 500 m2 powierzchni działki.

 • danonek0122

  Witam. Chciałbym postawic budynek gospodarczy 3mx4m i 2,60m wysoki, na działce rolnej ogrodzonej płotem. Czy mogę coś takiego postawić i czy potrzebuje na to pozwolenie? I w jakiejk odległości od plota jeśli moge i jeszcze był by to budynek bez fundamentów bo chyba z fundamentem nie moge?

 • Tooba.pl

  Może wtedy też udałoby się ominąć przepisy i potraktować taki zadaszony taras nieprzylegający do budynku jako obiekt małej architektury - ale nie mamy pewności, także najlepiej zapytać kogoś w urzędzie. Pozdrawiamy!

 • Tooba.pl

  Witamy. Wysokość budynku, według przepisów, mierzy się od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku lub jego części, znajdującym się na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynku, do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu. Jednak najlepiej zapytać w gminie i się upewnić, czy aby na pewno fundament w tym przypadku nie wlicza się do wysokości. Pozdrawiamy!

 • Tooba.pl

  Witamy. Zgodnie z art. 199 kodeksu cywilnego – Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Oznacza to, że musi mieć Pan zgodę pozostałych właścicieli działki. Pozdrawiamy!

 • Cebulka

  Chcę kupić działkę na której jest fundament 5mx8m i 50cm wysoki. Stał tam kiedyś drewniany dom. Ponieważ działka ma tylko 530m2 dom będzie 5mx6,5m i taras pod jednym dachem. W projekcie domek ma 4,99m wysokości. I tu moje pytanie czy ten fundament liczy się do wysokości domu czy trzeba go przyciąć? Czy do 5m to jest z fundamentem? Obok jest sąsiad który też ma taką działkę i nie chcę mu zasłonić widoków.

 • ewe

  Witam
  Chce postawić budynek gospodarczy działka stoi na moich rodziców którzy już nie żyją spadkobiercami jestem ja i moje rodzeństwo między sobą podzieliliśmy działkę po 20a muszę mieć ich pozwolenie zgodę ? (Działa nie jest prawnie podzielona )

 • Gość

  I w takim wypadku zgłosić domek 35 metrów I oddzielnie zadaszony taras ? :)

 • Gość

  A co w takim przypadku gdyby podłoga od taras nie stykała się bezpośrednio z domkiem np. byłaby centymetrowa szczelina a dach od tsrasu byl schowany pod dach z domku (również nie dotykalby bryły domu)

 • Tooba.pl

  W takim razie - zgłaszając domek - musi Pan też zgłosić taras. Niestety "taras" nie jest określony w przepisach prawa budowlanego, dlatego musimy patrzeć na inne definicje. Teoretycznie taras jest częścią zabudowy - jest przedłużeniem budynku, jednak powierzchnię zabudowy określają części zewnętrzne obiektu. W prawie "taras" określony jest jako powierzchnia utwardzona z balustradą. Jeśli zatem nie wybuduje Pan balustrady, być może jest to sposób, aby taras potraktowany został inaczej - jednak tu musi się Pan upewnić, czy taki zabieg wystarczy. Przypadek, gdzie taras potraktowano natomiast jako altanę (dla której prawo jest o wiele mniej wymagające), znajdzie Pan w poniższym wyroku: "Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2017 r. II OSK 1220/15".

 • Gość

  Zglaszalem 2 tygodnie temu domek w Starostwie w Płońsku i powiedzieli że taras się wlicza w powierzchnię:/ Zglasajac domek należy zgłosić również taras czy można go wybudować bez zgłoszenie?

 • Tooba.pl

  Zgodnie z przepisami bez pozwolenia, ale na podstawie zgłoszenia można wybudować:

  "obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, w tym parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m oraz wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki."

 • Tooba.pl

  Tak. Do powierzchni zabudowy nie wliczają się podziemne części budynku, schody zewnętrzne, powierzchnie pod daszkami, tarasy naziemne i studzienki piwniczne.

 • Mariusz

  Mieszkam w domu jednorodzinnym na wsi na działce 8arów, nie jestem rolnikiem, chciałbym postawić budynek gospodarczy do 35m2, czy muszę go zgłaszać lub uzyskać pozwolenie?

 • Gość

  Owe*

 • Gość

  Czy oby napewno taras nie wlicza się w nowe 35 metrów zabudowy?

 • Tooba.pl

  Witamy. Powierzchnia zabudowy nie obejmuje elementów zewnętrznych domu, więc zadaszony taras nie wlicza się do maksymalnej powierzchni budynku niewymagającego pozwolenia (do 35 m2). Także jeżeli powierzchnia domku będzie mieć 35m2 i tak może Pani dobudować taras i dach nad nim. To samo tyczy się schodów zlokalizowanych na zewnątrz. Jeżeli natomiast chodzi o poddasze to jest odrębna sprawa. Na samo zgłoszenie możemy wybudować dom parterowy lub parterowy z poddaszem nieużytkowym. Jest jednak i na to sposób: pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi powinny mieć wysokość 2,2 m. Wysokość ta może wynosić 1,9m, jeżeli osoby będą przebywać w nich maksymalnie cztery godziny na dobę. Taki przepis pozwala w praktyce uznanie poddasza o wysokości mniejszej niż 1,9m za poddasze nieużytkowe, a dom letniskowy parterowy z takim poddaszem wybudować na zgłoszenie do starostwa. Mamy nadzieję, że pomogliśmy!

 • Magda

  Witam dostałam pozwocenie na budowę docelowego domu, ale zanim zaczniemy budować tamten chcemy się już przenieść na działkę i wybudować sobie mały domek do 35m2 . Mam pytanie czy może on miec schody na górę i tam zrobiłbym sypialnie ? I czy przed można dobudować zadaszony taras ? Nie musi mieć wylewki tylko na cakołach.

 • Tooba.pl

  To akurat mieści się w 35 m2, więc powinno wystarczyć zgłoszenie - ale lepiej jeszcze upewnić się w lokalnym urzędzie. Pozdrawiamy!

 • Piotr Z

  A budowa budynku gospodarczego o wymiarach 6x5,8

 • Tooba.pl

  Budowa garażu o powierzchni zabudowy do 35 m2 wymaga zgłoszenia zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 2 Prawa budowlanego. Jeśli natomiast powierzchnia 35 m2 będzie przekroczona, wymagane jest uzyskanie pozwolenia.

 • Piotr Z

  Witam. Chcę na działce na której stoi dom postawić garaż z płyty warstwowej przytwierdzony do podłoża o wymiarach 6mx5,8m czyli niecałe 35m2. Czy muszę zgłaszać to w gminie?

 • Karolcia1741

  Witam.
  Planuję budowę pomieszczenia gospodarczego (ok 8m2), aby wykorzystać je na kotłownię. Muszę wylać pod to fundament, a także wymurować komin.
  Czy muszę to zgłaszać?? Jeśli tak to gdzie i jakie koszta się z tym wiążą??

 • Tooba.pl

  Domek holenderski to "przenośny" domek letniskowy. Przenośny, bo można go łatwo przewieźć, ale nie jest jednocześnie zwykłą przyczepą campingową.

 • Tooba.pl

  Według ustawy domek holenderski jest „obiektem tymczasowym”, ponieważ nie jest trwale połączony z gruntem. Jednak tymczasowe obiekty znajdują się w definicji obiektu budowlanego. Szczegóły w tym zakresie znaleźć można w art. 29 Prawa budowlanego. Z reguły budowa domku holenderskiego będzie wymagała tylko zgłoszenia, ale są wyjątki, dlatego lepiej przeczytać w całości ten artykuł z Prawa budowlanego.

 • Gość

  A co to jest domek holenderski!

 • Gość

  Należy iść do architekta, zrobić projekt i uzyskać pozwolenie na budowę

 • Pio87

  Witam. A w przypadku domku holenderskiego o powierzchni 30 m2 jaka jest procedura? Wystarczy zgloszenie czy trzeba sie ubiegac o zezwolenie na budowe. Stawiam na dzialce rolnej z wydanymi warunkami zabudowy.

 • Bozena

  Witam,czy potrzebuje zgody na zabudowe schodow wejsciowych do mieszkania w domu jednorodzinnym w zabudowie blizniaczej i jednoczesnie wstawic w to pomieszczenie piec co,do jakiej wysokosci musze miec zgodl lub pozwolenie

 • odyseusz

  sam sobie zrob projekt...ten to taki z działki ogrodniczej nic trudnego.

 • Tooba.pl

  Tutaj: http://www.tooba.pl/projekt/TKJ-579. Więcej projektów budynków gospodarczych: http://www.tooba.pl/budynki-gospodarcze/gospodarcze.

 • magda

  Bardzo ładny projekt ze zdjecia, gdzie moge go znaleźć??