Jak przekształcić budynek gospodarczy w mieszkalny?
Czy można zamieszkać w budynku gospodarczym? Wiele osób, po dokonaniu odpowiednich przeróbek, tak właśnie robi. Jeśli w parze z przebudową nie idzie jednak dopełnienie odpowiednich formalności, to można narazić się na zarzut popełnienia samowoli budowlanej.
Przekształcenie budynku gospodarczego w mieszkalny nie jest remontem. To przebudowa. Wielu inwestorów nie zdaje sobie z tego sprawy i wychodząc z założenia, że do remontu nie są wymagane żadne formalności, nie przeprowadza ich. Jak już jednak zostało powiedziane – adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny nie stanowi remontu. Remont polega na zrealizowaniu w istniejącym budynku robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji. Takie działania nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia.
Przebudowa to nie remont
Ale do tej kategorii nie zalicza się wspomniana przebudowa. Nie chodzi w niej o odtworzenie stanu pierwotnego ani przywrócenie sprawności technicznej, ale o zmianę przeznaczenia budynku, która wiąże się między innymi z wykonaniem instalacji, ociepleniem przegród zewnętrznych, postawieniem ścian działowych i wstawieniem okien. Przebudowa to roboty budowlane, w wyniku których zmianie ulegają parametry użytkowe lub techniczne budynku, ale przy zachowaniu jego dotychczasowych parametrów, takich jak kubatura, wysokość czy powierzchnia zabudowy.
Zgłoszenie lub pozwolenie na budowę
Aby przekształcenie obiektu gospodarczego w mieszkalny przeprowadzić zgodnie z prawem, najpierw z reguły należy zamówić ekspertyzę techniczną, w której zostanie określony stan budynku. Trzeba też zlecić architektowi wykonanie projektu adaptacji budynku gospodarczego. A następnie dopilnować pozostałych formalności. Zależnie od rodzaju obiektu – konieczne jest zgłoszenie lub pozwolenie. Zasada jest prosta – jeżeli zgłoszenie jest wymagane na budowę danego obiektu, jego przebudowę również można zgłosić. Natomiast jeśli budowa wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia, będzie ono wymagane także podczas adaptacji na cele mieszkalne. Przypomnijmy zatem, że obecnie na podstawie zgłoszenia można budować wolnostojące parterowe obiekty gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m², pod warunkiem jednak, że ich liczba nie przekroczy dwóch na każde 500 m². W innych przypadkach trzeba starać się o pozwolenie – na budowę lub na przebudowę.
Przekształcenie budynku gospodarczego w mieszkalny nie jest remontem, tylko przebudową. Zależenie od rodzaju obiektu może być realizowane na podstawie zgłoszenia lub po uzyskaniu pozwolenia.
Po uzyskaniu pozwolenia lub milczącej zgody w odpowiedzi na zgłoszenie, na siedem dni przed rozpoczęciem robót należy zawiadomić inspektorat nadzoru budowlanego. Konieczne jest także zatrudnienie kierownika budowy i prowadzenie jej dziennika. W przypadku mniej skomplikowanych prac inwestor może uzyskać zgodę na zwolnienie z tego obowiązku.
Komentarze