Czy można usunąć ścianę nośną?

Pomysły na zmianę aranżacji, a nawet układu wnętrz, pojawiają się na różnych etapach realizacji inwestycji, a także po jej zakończeniu. Jeśli dotyczą korekt, które nie stanowią ingerencji w konstrukcję budynku, z reguły nie stanowią problemu. Gorzej, gdy są to zmiany konstrukcyjne. Na przykład usunięcie ściany nośnej.

Połączenie salonu z kuchnią, pralni z łazienką, przekształcenie dwóch małych sypialni w jedną, powiększenie kotłowni kosztem sąsiadującego z nią pomieszczenia – to tylko niektóre z pomysłów, których realizacja może wymagać usunięcia ściany nośnej. Tego rodzaju poprawki najłatwiej wprowadzić, gdy dom istnieje tylko na papierze. Podczas adaptacji projektu gotowego można skonsultować swoje pomysły z architektem. Projektant podpowie, które rozwiązanie jest najlepsze i następnie wprowadzi zmiany do projektu. Jeśli dom już stoi, aby zrealizować nowe pomysły, ścianę trzeba wyburzyć. Ale i wówczas nie może obejść się bez pomocy fachowca.

Układu ścian konstrukcyjnych nie można modyfikować we własnym zakresie.

Potrzebny jest projekt, a także zgłoszenie lub pozwolenie na przebudowę, usunięcie ściany konstrukcyjnej jest bowiem traktowane jak przebudowa. W zaprojektowanym przez architekta podciągu nie można dokonywać żadnych zmian.

Wyburzenie ściany nośnej należy skonsultować z architektem, który wykona projekt przebudowy
Wyburzenie ściany nośnej należy skonsultować z architektem, który wykona projekt przebudowy

Podciąg zamiast ściany

W miejscu usuniętej ściany nośnej musi pojawić się inny element konstrukcyjny, który ją zastąpi, przejmie obciążenia wyższych kondygnacji i przeniesie je na inne elementy nośne. To może być podciąg, czyli belka zapewniająca podporę dla stropu, innych belek nośnych, ścian oraz słupów. W niektórych przypadkach może okazać się, że sam podciąg nie wystarczy, konieczne jest postawienie także filarów, które wesprą konstrukcję podciągu. Szerokość wyburzenia zazwyczaj wynosi nie więcej niż 5 metrów, co jest związane z wymiarami oferowanych na rynku profili stalowych. W przypadku większego otwarcia, belki można ze sobą połączyć, jest to jednak bardziej skomplikowane i kosztowne rozwiązanie.

W miejscu usuniętej ściany nośnej musi pojawić się inny element konstrukcyjny. Na przyklad podciąg. W niektórych przypadkach konieczne jest postawienie także filarów.

Dekoracja z konstrukcji

W domach murowanych zazwyczaj wykonuje się podciągi żelbetowe. W przypadku budynków o konstrukcji wykonanej z innych materiałów, do ich rodzaju dostosowuje się również podciąg (drewniany lub stalowy). Podciągi bywają traktowane jako atrakcyjne elementy dekoracyjne, gdy są widoczne na kilkadziesiąt centymetrów pod stropem, ale mogą też całkowicie zniknąć w stropie, gdy jego grubość jest taka sama, jak wysokość belki. Podciągi są wykonywane jako zbrojenie umieszczone w szalunku, powstają też z elementów prefabrykowanych. Te ostatnie są stosowane m.in. w popularnych stropach Teriva. Końce prefabrykowanych belek nośnych stropu wtapia się w podciąg i opiera na jego dolnym zbrojeniu. W takiej konstrukcji podciąg wystaje kilka centymetrów poza strop. Można go zasłonić, montując sufit podwieszany. Jeśli zależy nam na ukryciu podciągu, ale bez wykonywania sufitu podwieszanego, strop Teriva należy zmienić na Ackermana, w którym łatwiej jest schować podciąg.

Komentarze

  • Helena 2018-02-11T21:49:24Z

    u mnie w bloku 2 klatkowym na parterze inwestor ma projekt na usununiecie 30 m kw ściany nośnej.ma lokal 100 m kw i chce przebudować na 3 mniejsze.na okna i drzwi chce wykuc 20 m kw i w środku wyburzyć jeszcze 10 m też ściany nośnej .ja mam nad tym lokalem 2 mieszkania .blok z lat 80.nie chcę dać mu zgody .co robic,grozi mi sądem.moje mieszkania z kw jego spół-własn

    • Gość 2021-05-04T16:48:27Z

      nie zgadzać się dopóki konstruktor nie wykona projektu, konstruktor musi na to wyrazić zgodę inaczej grozi załamaniem stropu, naruszeniem konstrukcji, pękaniem ścian itp.