Budowa ścian – jaki materiał opłaca się najbardziej?

Własne cztery ściany mają zapewniać nam poczucie bezpieczeństwa i ciepła. Dlatego planując budowę domu, trzeba gruntownie przemyśleć zarówno wybór technologii, jak też materiałów, z których zostaną wykonane ściany. Powszechnie wiadomo, że ściana domu musi być wytrzymała i w miarę możliwości odporna na zniszczenia. Powinna także skutecznie chronić domowników przed zimnem i hałasem z zewnątrz. Jakie materiały budowlane zagwarantują nam taki efekt?

Ściany zewnętrzne – technologia budowy i materiały

Pierwszym krokiem podczas planowania budowy domu jest wybór technologii – od tego zależy również konstrukcja ścian. Możemy zdecydować się na drewniany dom szkieletowy lub budownictwo pasywne czy energooszczędne – jednak takie metody są popularne głównie na zachodzie, zaś w Polsce dopiero raczkują, więc trzeba liczyć się ze znacznie większymi kosztami budowy. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest technologia murowana. W takim wypadku mamy do dyspozycji kilka rodzajów materiałów, których można użyć do postawienia ścian zewnętrznych. Należą do nich:

  • pustaki ceramiczne,
  • bloczki z betonu komórkowego,
  • silikaty,
  • keramzytobeton.

1. Materiały ceramiczne do budowy ścian - opłacalność

Ceramika jest wykorzystywana w budownictwie od wieków, choć z upływem czasu w technice jej wykonania nastąpiły spore zmiany. Dziś stosuje się zazwyczaj pustaki ceramiczne poryzowane, z charakterystycznymi drążeniami i porowatą strukturą, która pomaga uzyskać większą izolację termiczną ściany. Pustaki skonstruowane są na zasadzie piór i wpustów, więc do ich łączenia możemy użyć pianki poliuretanowej lub cienkowarstwowej zaprawy. W takiej sytuacji spoiny pionowe nie są konieczne. Aby zmniejszyć współczynnik przewodzenia ciepła, a tym samym zapewnić jeszcze lepszą izolację, możemy zastosować pustaki wypełnione wełną mineralną. Niestety, ściany z ceramiki, mimo wielu zalet, są jednak najdroższym rozwiązaniem. Średnia cena za jedną sztukę o wymiarach 23,5x32,5x25 to 4-5 zł (w Leory Merlin pustak ceramiczny o tych wymiarach kosztuje 4,48 zł - dane z 1.02.2018 r.).

Pustaki ceramiczne do budowy ścian - pokaz murowania podczas Akademii Budowy
Tooba.pl
Pustaki ceramiczne do budowy ścian - pokaz murowania podczas Akademii Budowy

2. Bloczki z betonu komórkowego - oszczędność na izolacji

Tańsze i równie efektywne będzie postawienie ścian nośnych z bloczków betonowych – z betonu komórkowego. Warto zwrócić uwagę na właściwości betonu, z jakiego zostały wykonane bloczki. Jeżeli chcemy zapewnić sobie dobrą termoizolację, należy wybrać beton o jak najmniejszej gęstości. Nowoczesne bloczki betonowe mogą być łączone cienkowarstwową zaprawą klejową, która również lepiej wpływa na izolację cieplną niż tańsza zaprawa tradycyjna. Jednak niezależnie od rodzaju bloczków i zaprawy, beton komórkowy charakteryzuje się najwyższym poziomem izolacji termicznej, więc ściana zewnętrzna wybudowana z tego materiału może być jednowarstwowa i nie wymaga bardzo mocnej dodatkowej izolacji. Cena takiego bloczku z betonu komórkowego to 3,75 zł za sztukę (cena ze sklepu Castorama, lokalizacja Gdańsk-Oliwa, oferta z dnia 1.02.2018).

Beton komórkowy do budowy ścian
Głos PSB
Beton komórkowy do budowy ścian

3. Bloczki silikatowe - dobra izolacja akustyczna

Jeżeli zależy nam na jak najniższych kosztach budowy domu, możemy zastosować silikaty, czyli bloczki wapienno-piaskowe. Niestety, w takim wypadku trzeba się liczyć zarówno z trudnościami w trakcie budowy, jak też z niskim poziomem izolacji termicznej. Z drugiej strony, ściany silikatowe skutecznie zatrzymują ciepło, zatem nawet po wyłączeniu ogrzewania w domu przez dłuższy czas nie będzie zimno. Możemy także liczyć na bardzo dobrą izolację akustyczną ścian domu. Cena bloczku silikatowego to 3,92 zł za sztukę (oferta sklepu Realbud, dane z 1.02.2018).

Bloczki silikatowe do budowy ścian zewnętrznych
Ytong
Bloczki silikatowe do budowy ścian zewnętrznych

4. Keramzytobeton - czy się opłaca?

Zastosowanie betonu z dodatkiem keramzytu, czyli materiału ceramicznego, również ma swoje zalety. Należy do nich przede wszystkim lekkość i trwałość tworzywa oraz niezbyt trudne łączenie pustaków wyposażonych we wpusty i pióra. Poza tym, jeżeli zastosujemy bloczki keramzytobetonowe ze specjalną wkładką (podobnie jak w przypadku pustaków ceramicznych), ściana nie będzie wymagała zaawansowanego docieplania, nawet jeżeli będzie jednowarstwowa. Tańsze jednak są pustaki o mniejszej grubości, wymagające dodatkowej warstwy izolacyjnej. Dobrej jakości bloczek z betonu z dodatkiem keramzytu to koszt 4,90 zł za sztukę (cena z oferty sklepu EkoPustaki, dane z 01.02.2018).

Pustak z keramzytu do budowy ścian
Marbet
Pustak z keramzytu do budowy ścian

Ściany działowe: jaki materiał opłaca się wybrać do budowy?

W przypadku ścian działowych możemy zastosować podobne materiały, jak do ścian nośnych. Możemy zatem wykorzystać zarówno beton komórkowy, jak też pustaki ceramiczne czy silikatowe. Każdy z tych produktów zapewni nieco inne parametry akustyczne, np. keramzytobeton czy silikaty lepiej izolują dźwięki niż beton komórkowy czy ceramika. Oprócz tych najbardziej popularnych tworzyw, do postawienia ścian działowych możemy użyć także płyt gipsowych. W zależności od tego, jaka jest przewidywany poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu (czyli, prościej mówiąc, czy będzie to salon, czy łazienka), stosuje się płyty standardowe lub impregnowane. Ich atutem jest korzystny wpływ na klimat panujący w pomieszczeniach oraz łatwość montażu, jednak to rozwiązanie jest także dość drogie w porównaniu do pozostałych.

Wybierając materiał na ściany, warto kierować się nie tylko ceną samego materiału budowlanego, ponieważ to, co najtańsze, nie musi być najbardziej opłacalne. Warto zatem wziąć pod uwagę zarówno cenę, jak i właściwości materiału, które wpływają na całościowy koszt wykonania ścian wraz z ociepleniem oraz późniejsze koszty utrzymania domu.

Komentarze