Energia i woda ze ścieków
Wraz ze ściekami z wanny, pralki czy zmywarki w ciągu doby z domu wypływa 4kWh energii cieplnej na osobę. Ta wartość, przeliczona na roczne zużycie czteroosobowej rodziny, może dać całkiem okrągłą sumę, którą warto zaoszczędzić dla domowego budżetu.
W czasach, gdy coraz powszechniej stawia się na budownictwo energooszczędne i stale szuka się rozwiązań pozwalających na efektywne wykorzystanie energii, nie sposób nie upomnieć się o możliwość wykorzystania ciepła zawartego w ściekach. Uważa się, że około połowa energii przeznaczonej do podgrzania wody użytkowej nie zostaje wykorzystana i trafia do kanalizacji. Sposobów na odzyskanie ciepła ze zużytej wody jest co najmniej kilka. Najprostszy z nich nie wymaga wykonywania jakichkolwiek instalacji i jest całkowicie darmowy. Polega na pozostawieniu zużytej ciepłej wody w pomieszczeniu (np. w zatkanej wannie) aż do momentu, gdy ciecz wystygnie. Dzięki temu w domu zostaną zmniejszone straty ciepła, a ścieki wypłyną chłodniejsze. Ciepło, które pozostanie w budynku, przyczyni się do powstania oszczędności, bowiem o jego wartość będzie mogła zostać pomniejszona ilość energii potrzebnej do ogrzania wnętrz. Tzw. szarą wodę (po kąpieli czy praniu) można także wykorzystać do spłukiwania toalet, zmniejszając tym samym zużycie wody.
Odzyskiwanie ciepła
Kolejna, bardziej skomplikowana metoda, pozwalająca na wykorzystanie ścieków, polega na utworzeniu dwóch odrębnych instalacji kanalizacji; jednej przeznaczonej na wodę szarą oraz drugiej - na ścieki z ubikacji. Jako element tego systemu można użyć pompy ciepła z kolektorem źródła dolnego umieszczonym w szambie, z którego ścieki będą odprowadzane do kanalizacji lub następnej komory szamba. Inny sposób, wykorzystujący dwie instalacje kanalizacji, polega na zainstalowaniu na rurze spustowej ścieków kolektora (absorbera), który odbiera ciepło ze ścieków i następnie przekazuje je do podgrzania wody użytkowej. Producenci tego typu urządzeń zapewniają, że dzięki ich zastosowaniu dotychczasowe koszty podgrzania wody spadają o połowę.
Około połowa energii przeznaczonej do podgrzania wody użytkowej nie zostaje wykorzystana i trafia do kanalizacji. Istnieje kilka sposobów na odzyskanie tego ciepła.
Odzyskiwanie wody
Można także zastosować specjalny system służący do odzyskiwania szarej wody. System składa się ze zbiornika, pompy i filtra. Stosując tego rodzaju rozwiązanie, zbieramy wodę po kąpieli, praniu czy zmywaniu, aby następnie móc ponownie zużyć ją do spłukania toalet czy do podlewania. Ta metoda pozwala na oszczędności dotyczące nie tylko ilości zużytej wody, ale także na obniżenie rachunków za ogrzewanie, bowiem ciepła woda, trafiając do specjalnego zbiornika umieszczonego w domu, a nie do szamba, jednocześnie pozwala na zachowanie ciepła zużytego do jej podgrzania we wnętrzu budynku.
Na rynku są dostępne także tzw. systemy odzysku szarej wody. Ich pojemność (zazwyczaj 20 litrów) pozwala na umieszczenie urządzenia pod umywalką. Po jego zainstalowaniu woda ze zlewu dostaje się do specjalnego zbiornika, połączonego rurką ze spłuczką. Zawartość zbiornika jest przepompowywana do pojemnika w toalecie, w którym stanowi 65% jego pojemności, reszta to świeża woda. Tego rodzaju system poleca się zwłaszcza do łazienek w budynkach użyteczności publicznej, gdzie można liczyć na szybszy zwrot z inwestycji. Jego minusem jest to, że wymaga podłączenia do prądu, ale w przypadku częstego używania łazienki walory systemu, związane głównie z oszczędnościami, przeważają.
Komentarze