Drewutnia w ogrodzie miejscem składu drewna kominkowego

Kominek w salonie może pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną dodającą wnętrzu przytulnego klimatu, ale także użytkową jako dodatkowe źródło ciepła. Miłośnicy palenia w kominku potrzebować będą odpowiedniego miejsca do przechowywania drewna na opał. Składzik drewna o przewiewnej konstrukcji będzie użyteczną ozdobą ogrodu.

Drewutnia jest budowlą przeznaczoną do przechowywania drewna na opał. Może stanowić samodzielną konstrukcję lub przylegać do budynku mieszkalnego. Zarówno jej konstrukcja, jak i usytuowanie muszą zapewniać odpowiednie warunki do wysychania drewna. Przed zaprojektowaniem drewutni powinniśmy wyznaczyć jej lokalizację. Składzik na drewno powinien się znajdować w pobliżu wejścia do domu, by można w łatwy i szybki sposób przenieść opał do salonu. Konieczne jest zaplanowanie wygodnego dojazdu ze świeżym zapasem drewna z tartaku, by móc wyładować drewno w pobliżu drewutni i nie przenosić go przez całą działkę. Drewutnia stanowi element małej architektury ogrodowej i tak jak altana czy pergola pełni także funkcję dekoracyjną. Ażurowa konstrukcja pergoli oraz starannie ułożone i równo przycięte drewno będzie doskonałą ozdobą ogrodu. Warto zatem wykorzystać ją w celu odgrodzenia naszego domu od posesji sąsiada czy ulicy lub zasłonięcia pojemników na śmieci oraz części gospodarczej ogrodu z kompostownikiem.

Przewiewna konstrukcja

Aby składzik na drewno spełniał należycie swoją funkcję, musi być odpowiednio zaprojektowany. Może stanowić samodzielną konstrukcję, ale też stanowić część zabudowań gospodarczych, na przykład przylegać do garażu czy szopy na narzędzia. Głównym zadaniem drewutni jest zabezpieczenie drewna przed deszczem i śniegiem. Konstrukcja budowli musi być także przewiewna i zapewniać dobrą wentylację, pozwalając na sprawne wysychanie drewna. Jest to konieczne ze względu na fakt, że świeżo porąbane drewno nie nadaje się na opał, ponieważ nie jest w dostatecznym stopniu wysuszone. Jego niska wartość opałowa wynika z konieczności spożytkowania dużej części energii powstałej przy spalaniu na suszenie drewna. Aby drewno nadawało się do palenia, powinno schnąć około pół roku. Najważniejszym elementem w konstrukcji altany jest jej zadaszenie, które powinno właściwie osłaniać drewno przed zamoczeniem. Poszycie dachu można wykonać z desek przykrytych papą lub wiórami osikowymi, które będą wyglądały bardzo estetycznie. Ażurowe ściany zapewnią odpowiedni

przewiew, który jest konieczny przy suszeniu drewna. Aby cyrkulacja powietrza była możliwa ze wszystkich stron, drewno powinno być także odizolowane od ziemi. Warto je położyć na podeście, co usprawni wysychanie, zapobiegnie wnikaniu wilgoci z podłoża w drewno i butwieniu. Jeśli utwardzimy podłoże, na którym będzie znajdował się składzik na drewno, ziemia nie będzie zarastała chwastami.

Właściwe ułożenie drewna

Drewno powinno być pocięte na równe odcinki, aby łatwiej było je ułożyć. Ich długość należy także dopasować do wielkości wkładu kominkowego, należy bowiem pamiętać, że łatwiej jest zrąbać drewno wzdłuż niż w poprzek. Średnia długość kawałków drewna przeznaczonych do kominka ma 60 cm. W składziku drewno warto układać w dwóch rzędach. Kiedy skończy się drewno z pierwszego, uzupełnimy je świeżym i zaczniemy wybierać osuszone drewno z drugiego. Z tego względu lepiej zrobić dojście do drewna z dwóch stron. Jeśli z kominka korzystamy jedynie w celach rekreacyjnych, drewutnia o wielkości 5 m³ pomieści taką ilość drewna, która umożliwi palenie w kominku przez dwa lata.

A gdzie gromadzić drewno w salonie, które zamierzamy wykorzystać w najbliższym czasie? Warto zaprojektować wnękę w okolicach kominka, która będzie nie tylko użyteczna, ale także będzie pełniła funkcję dekoracyjną. Ułożone polana w równe stosiki można dodatkowo podświetlić, by wydobyć przytulny charakter wnętrza.