Podłogi drewniane pasujące do każdego wnętrza

Drewno to najpopularniejszy materiał stosowany do wykończenia podłóg zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Nie tylko zapewnia komfort cieplny, ale można je dopasować do każdego pomieszczenia niezależnie od jego stylu wykończenia.

Drewniane podłogi najczęściej wybiera się w pokojach dziennych, w których spędzamy najwięcej czasu. Wyglądają elegancko, zmieniając salon w reprezentacyjne pomieszczenie, jednak dodają wnętrzu przytulnego, gościnnego charakteru. Drewno dobrze komponuje z każdym kolorem ścian. Jego barwę i wzór można dobrać zgodnie z upodobaniami. Dzięki drewnianej podłodze możemy także optycznie kształtować wielkość pomieszczenia. Aby wizualnie powiększyć pokój, warto zastosować drobniejsze elementy, by pomieszczenie wydawało się mniejsze i bardziej przytulne, dobrze będzie wybrać duże elementy. Warto także zwrócić uwagę na kierunek ułożenia desek. Rozłożone wzdłuż dłuższej ściany podkreślą długość pomieszczenia, zaś ułożone w poprzek je poszerzą.

Dobrze jest także brać pod uwagę oddziaływanie barwy drewna na wizualne postrzeganie wnętrza pomieszczenia. W mniejszych pokojach lepiej wybrać podłogi z jasnego drewna o ciepłym odcieniu. W dużych i wysokich pomieszczeniach dobrze komponować będą podłogi ciemne.

Parkiet

Parkiet jest tradycyjną posadzką, która jest wykonana z małych deszczułek z litego drewna zwanych klepkami. Ich wymiary można dobrać względem gustu. Grubość warstwy użytkowej jest na tyle duża, że można ją wielokrotnie cyklinować. Produkowane są najczęściej z różnych gatunków drzew liściastych (dębu, klonu, jesionu, buku, brzozy,

jawora czy wiązu), drzew iglastych (sosny i świerka), a także drzew egzotycznych. Klepki układa się najczęściej w jodełkę, szachownicę oraz cegiełkę, ale można także tworzyć bardziej skomplikowane wzory, wykorzystując różne wymiary deszczułek, a także inne gatunki i kolory drewna. Klepki połączone na pióro oraz na wpust mocuje się do podłoża za pomocą kleju żywicznego, proszkowego lub rozpuszczalnikowego. Po ułożeniu parkiet trzeba wycyklinować, uzupełnić szczeliny i polakierować trzy razy. Podłoga z parkietu tradycyjnego jest bardzo trwała, można ją także wielokrotnie odnawiać. Poza tym wyróżnia się dobrymi właściwościami izolacyjnymi i akustycznymi.

Parkiet mozaikowy

Parkiet mozaikowy, zwany w skrócie mozaiką, to płyty z drewna litego wykonane z niewielkich listewek. Ułożone są na papierze lub siatce, tworząc gotowe wzory złożone z klepek o różnych wymiarach, kolorach i wykonanych z tego samego lub różnych gatunków drewna. Parkiet mozaikowy jest najcieńszą spośród wszystkich podłóg drewnianych, zatem nie można go wielokrotnie cyklinować. Jest on tańszy od parkietu tradycyjnego. Dzięki temu, że wzory są już przygotowane, układanie parkietu mozaikowego nie jest skomplikowane. Przykleja się go bezwodnym klejem do mozaiki i parkietów, łącząc kolejne kostki na styk. Należy jednak pamiętać, by płytki parkietu mozaikowego nie dochodziły do samej ściany. Konieczne jest zostawienie dylatacji. Po wyschnięciu kleju siatkę lub papier trzeba zwilżyć i odkleić.

Parkiet lamelowy

Innym rodzajem parkietu jest parkiet lamelowy zwany inaczej lamparkietem. Składa się z małych deszczułek z litego drewna. Wykorzystywany jest najczęściej w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym ze względu na swoją grubość. Lamparkiet jest tańszy od tradycyjnego parkietu. Układanie polega na przyklejaniu do podłoża mocnym klejem.

Panele drewniane

Panele drewniane złożone z litego drewna nie tylko pięknie wyglądają, ale też cechują się dużą trwałością i funkcjonalnością. Ich montaż nie jest skomplikowany ze względu na fakt, że składają się z gotowych elementów, zatem nie wymagają cyklinowania i lakierowania. Desek nie mocuje się do podłoża, a układa, jedynie łącząc ze sobą. Na rynku dostępne są zarówno panele łączone klejem, jak i z bezklejowym systemem łączenia. Należy pamiętać o pozostawieniu dylatacji przy ścianach. Zaletą jest możliwość odnawiania poprzez cyklinowanie i lakierowanie powierzchni. Ograniczeniem jest jednak grubość warstwy wierzchniej.

Komentarze

 • olka77 2017-12-07T18:57:13Z

  drewno jest najlepsze. prawdziwa dębowa deska nigdy nie straci swojego uroku. ja przyznam, że swoją podłogę mam już 3 lata i nadal jest w idealnym stanie

  • agadys 2016-03-15T15:32:33Z

   podłoga drewniana wszedzie pasuje, pzoa tym teraz mozemy tyle odcieni wybrać, wiec nie ma problemu z dopsowaniem odcieni. Deska dobrze sprawdza się i w kuchni, a nawet w łazience widziałam, ze ludzie kładą. W studio ArtCore bardzo ładne odcienie są, nie zdawałam sobie sprawy, ze jest na prawdę, aż tak duży wybór desek.

   • hanka 2016-09-09T08:02:06Z

    Teraz jest na prawde duży wybór, sama niedawno przeglądałam podłogi drewniane i od postarzanych, opalanych, egzotycznych mamy tez klasyczne w bardzo wielu odcieniach.

    • prp 2016-05-09T17:56:33Z

     @agadys ja już 5 twój komentarz widzę na temat tego ArtCore. Bezczelna kryptoreklama. Zaraz się znajdzie ktoś z konkurencji co ich obsmaruje. I jak tu wierzyć w rekomendacje.

     • kil 2016-05-08T18:02:20Z

      Teraz są juz i bielone deski, opalane, duży jest wybór, dzieki czemu własnie deska pasuje do każdego wnętrza :)