Dwa domy w jednej zabudowie
Bliźniaki są niezwykle popularne zwłaszcza na najbardziej zurbanizowanych terenach, gdzie grunty są drogie i trudno o atrakcyjną, dużą działkę. Jednak nie każdy dom, który wygląda jak bliźniak, jest nim w rzeczywistości. Jakie warunki musi spełnić dom w zabudowie bliźniaczej?
Sytuując dwa domy na granicy działki, zyskuje się więcej miejsca na ogródek wokół każdego z budynków. Wspólna budowa może też oznaczać oszczędności, dostrzegalne również na etapie użytkowania domów (koszty ogrzewania).
Domy w zabudowie bliźniaczej kojarzą się z budynkiem o dwóch identycznych częściach, które tworzą lustrzane odbicie. Tak jednak wcale nie musi być. Domy w zabudowie bliźniaczej nie muszą być identyczne. Powinny natomiast przylegać do siebie całą długością ścian o takiej samej wysokości i szerokości. W prawie budowlanym nie znajdziemy definicji domu w zabudowie bliźniaczej. W przepisach zostało natomiast określone, co należy rozumieć przez jednorodzinny budynek mieszkalny. Jest to obiekt wolno stojący, w zabudowie bliźniaczej, zabudowie szeregowej lub grupowej, który służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych i stanowi konstrukcyjnie samodzielną całość. Dopuszcza się w nim wydzielenie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego oraz lokalu użytkowego (o powierzchni nieprzekraczającej 30 procent powierzchni całkowitej powierzchni budynku). Budynek w zabudowie bliźniaczej zgodnie z tą definicją powinien więc składać się z dwóch odrębnych technicznie części i to jest kluczowe kryterium dla tego rodzaju zabudowy. Obydwa segmenty powinny posiadać elementy konstrukcyjne stanowiące samodzielną całość, oddzielone od siebie przerwą dylatacyjną ciągnącą się od fundamentów po dach. Jeżeli dwa budynki nie stanowią samodzielnych całości, posiadają wspólne ściany konstrukcyjne, nie można mówić o zabudowie bliźniaczej.
Trzeba przy tym pamiętać, że nie na każdej działce zbudujemy bliźniaka. Sprawa jest jasna, jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyraźnie określono, że na wybranym terenie dopuszcza się zabudowę bliźniaczą. W praktyce jednak rzadko można trafić na tak precyzyjne zapisy. Bliźniak może powstać na działce przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną, pod warunkiem jednak, że w przepisach nie zawężono tej grupy jedynie do domów wolno stojących. Najłatwiej uzyskać pozwolenie na budowę domu przy granicy działki wówczas, gdy na sąsiedniej parceli zbudowano już lub wydano pozwolenie na budowę takiego domu. Dwa domy w zabudowie bliźniaczej mogą też powstać na jednej działce, ale wówczas cała inwestycja musi zostać objęta wspólnym pozwoleniem na budowę.
Komentarze