Dwa domy w jednej zabudowie
Bliźniaki są niezwykle popularne zwłaszcza na najbardziej zurbanizowanych terenach, gdzie grunty są drogie i trudno o atrakcyjną, dużą działkę. Jednak nie każdy dom, który wygląda jak bliźniak, jest nim w rzeczywistości. Jakie warunki musi spełnić dom w zabudowie bliźniaczej?
Sytuując dwa domy na granicy działki, zyskuje się więcej miejsca na ogródek wokół każdego z budynków. Wspólna budowa może też oznaczać oszczędności, dostrzegalne również na etapie użytkowania domów (koszty ogrzewania).
Trzeba przy tym pamiętać, że nie na każdej działce zbudujemy bliźniaka. Sprawa jest jasna, jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyraźnie określono, że na wybranym terenie dopuszcza się zabudowę bliźniaczą. W praktyce jednak rzadko można trafić na tak precyzyjne zapisy. Bliźniak może powstać na działce przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną, pod warunkiem jednak, że w przepisach nie zawężono tej grupy jedynie do domów wolno stojących. Najłatwiej uzyskać pozwolenie na budowę domu przy granicy działki wówczas, gdy na sąsiedniej parceli zbudowano już lub wydano pozwolenie na budowę takiego domu. Dwa domy w zabudowie bliźniaczej mogą też powstać na jednej działce, ale wówczas cała inwestycja musi zostać objęta wspólnym pozwoleniem na budowę.
Komentarze