Jak oszczędzić na budowie fundamentów?

Podczas budowy domu często szukamy oszczędności, zwłaszcza jeżeli nie chcemy zaciągać zbyt dużego kredytu w banku lub postanowiliśmy sfinansować całe przedsięwzięcie za gotówkę. Jednak cięcie kosztów wymaga sporej rozwagi i ostrożności, ponieważ może się okazać, że to, co najtańsze, nie grzeszy jakością i po niedługim czasie zacznie przysparzać nam kłopotów.

Nie oznacza to oczywiście, że musimy zawsze wybierać rozwiązania z najwyższej półki cenowej – przy odrobinie wysiłku i odpowiedniej wiedzy na każdym etapie budowy możemy co nieco zaoszczędzić. Zacznijmy zatem od podstaw, czyli od fundamentów.

Rodzaj gruntu a fundamenty - koszty budowy

Spore znaczenie dla kosztów wykonania fundamentów ma rodzaj gruntu, na jakim budujemy dom. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia, należy zatem wykonać badanie geotechniczne, dzięki któremu upewnimy się, na jakim terenie leży nasza działka budowlana. W najlepszej sytuacji są posiadacze działek położonych na nośnych, przepuszczalnych gruntach, o niskim poziomie wód gruntowych (co najmniej 1m). Wówczas bez problemu możemy wykonać tradycyjne fundamenty i nie będziemy potrzebować zbyt zaawansowanej izolacji przeciwwilgociowej.

W najlepszej sytuacji są posiadacze działek położonych na nośnych, przepuszczalnych gruntach, o niskim poziomie wód gruntowych (co najmniej 1m).

A co, jeśli trafimy na mniej podatny grunt, czyli spoiste, nieprzepuszczalne podłoże o wysokim poziomie wód gruntowych? Wtedy możemy także wykonać tradycyjny fundament, jednak będzie on wymagał większych nakładów finsowych, ze względu na konieczność wzmocnienia hydroizolacji. Drugim rozwiązaniem w przypadku słabego, nienośnego podłoża, jest wymiana gruntu: po wykonaniu wykopu wybieramy z niego ziemię i zastępujemy ją różnoziarnistym piaskiem. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że taka operacja jest możliwa jedynie wówczas, gdy głębokość słabszych gruntów nie przekracza 2-3 m. W przeciwnym wypadku niezbędne będzie inne, bardziej skomplikowane posadowienie domu, np. płyta fundamentowa lub fundament na palach.

Jeżeli dopiero zamierzamy kupić działkę budowlaną, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji zorientować się, na jakim gruncie jest położona. Dzięki temu możemy zawczasu oszacować przewidywalny koszt budowy fundamentów i dobrać odpowiedni projekt.

Budowa fundamentów domu - zdjęcia z realizacji
Budowa fundamentów domu - zdjęcia z realizacji

Rodzaje fundamentów a koszty ich budowy

Elementem, który w przeważający sposób wpływa na cenę fundamentów, jest sposób ich wykonania oraz materiały, jakich używamy. Najbardziej popularne wciąż są fundamenty tradycyjne, czyli ławy i ściany fundamentowe. Co istotne, ze względu na częstotliwość stosowania tej metody oraz fakt, że nie jest wybitnie skomplikowana, możemy liczyć na niższe koszty robocizny i łatwiej nam będzie znaleźć ekipę, która dobrze wykona taki fundament. Przed wykonaniem ław fundamentowych zazwyczaj montuje się szalunki oraz zbrojenia, które zalewamy betonem. Istnieje jednak możliwość wykonania ław fundamentowych bez szalunków – to także sposób na obniżenie kosztów. W takim wypadku wykop wykonujemy tylko na szerokość ław, po czym układamy w nim folię hydroizolacyjną.

Oszczędzanie na warstwach izolacji fundamentów - czy warto?

Można również szukać oszczędności w zmniejszeniu warstw izolacji. Dla przykładu, na sprzyjającym gruncie nie jest konieczna pionowa izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych. Warto za to zadbać o dobrą izolację termiczną, mając na uwadze nie tyle koszt budowy fundamentów, co późniejsze koszty eksploatacji domu – dobrze zaizolowane podłoże pozwoli nam w przyszłości zmniejszyć straty ciepła, a co za tym idzie – zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Elementem, który w przeważający sposób wpływa na cenę fundamentów, jest sposób ich wykonania oraz materiały, jakich używamy.

Jeżeli nie wybraliśmy jeszcze projektu domu, a chcemy jak najbardziej zminimalizować koszty budowy, warto zastanowić się nad maksymalnie prostą bryłą o niezbyt dużej powierzchni – wówczas w oczywisty sposób za postawienie fundamentów zapłacimy mniej. Nie jest to, niestety, rozwiązanie dla każdego: duża rodzina w małym domku może czuć się niezbyt komfortowo - ale tylko wtedy, gdy dom będzie źle rozplanowany. Jeżeli chcesz zobaczyć projekty domów tanich w budowie i dobrze zaplanowanych, przejrzyj bazy internetowe. Znajdziesz w nich mnóstwo pięknych i funkcjonalnych propozycji niewielkich i tanich domów, nawet dla większych rodzin.

Budowa fundamentów domu - zdjęcia z realizacji
Budowa fundamentów domu - zdjęcia z realizacji

Materiały na budowę fundamentów - można oszczędzić?

Oszczędności na fundamentach można też poszukiwać w materiałach. Tu jednak trzeba również być ostrożnym i nie kupować pochopnie materiałów budowlanych, które nie posiadają niezbędnych atestów lub znacznie różnią się jakością od tych z wyższej półki. Lepiej porównać ceny w różnych sklepach i hurtowniach, i zdecydować się na zakup tam, gdzie znajdziemy najkorzystniejszą ofertę. Jeżeli robimy większe zakupy w jednej hurtowni budowlanej, często możemy także liczyć na rabat – warto o to zapytać.

Komentarze