Koszty budowy domu w różnych technologiach

Budowa domu to niełatwe zadanie wymagające podejmowania wielu trudnych decyzji. Każdy z inwestorów już na etapie projektowania musi wybrać technologię, w jakiej planuje wznieść budynek. Wiele osób przy tej okazji bierze pod uwagę przede wszystkim potencjalne koszty budowy. Duże znaczenie ma także jej czas, szczególnie w sytuacji, gdy inwestycja jest finansowana z kredytu.

Koszt budowy domu jednorodzinnego zależy od wybranej technologii, jednak nie jest to jedyny i najbardziej znaczący parametr. Pokażemy niżej, że ceny budowy różnych domów w jednej technologii mogą się znacząco od siebie różnić. Dzieje się tak dlatego, że na całkowity koszt budowy ma wpływ wiele różnych czynników. Duże znaczenie ma nie tylko wielkość domu, ale także kształt bryły i liczba kondygnacji. Piwnica jest tym elementem, który znacznie podraża koszty budowy. Dom parterowy nie zawsze jest jednak najtańszym z możliwych rozwiązań. Porównując dom parterowy z domem z poddaszem mieszkalnym o takiej samej powierzchni użytkowej, koszt tego drugiego będzie mniejszy. Spowodowane jest to tym, że w budynkach parterowych dach jest zwykle wielospadowy, a ponadto zajmuje dużo większą powierzchnię niż w piętrowych. W budynku z poddaszem trzeba co prawda wykonać solidny, nośny strop, ale w domu parterowym strop, chociaż przenosi mniejsze obciążenia, również musi być wykonany.

Na koszt budowy domu w znacznym stopniu wpływa jego wielkość, kształt bryły, liczba kondygnacji, konstrukcja dachu, rodzaj materiałów użytych do budowy, standard wykończenia, a także sposób organizacji budowy - system gospodarczy lub zlecony.

Budynek parterowy ma też większą powierzchnię ścian zewnętrznych i fundamentowych, które trzeba ocieplić i zaizolować. Duży wpływ na ostateczną cenę domu ma również kształt dachu i rodzaj pokrycia. Koszt materiałów wykończeniowych i ceny obowiązujące na lokalnym rynku również mają niebagatelne znaczenie. Jeśli komuś zależy na wybudowaniu domu jak najniższym kosztem, może zdecydować się na system gospodarczy. Oszczędność kosztów robocizny w tym przypadku może wynieść nawet kilkadziesiąt procent - wszystko zależy od tego, ile robót budowlanych zostanie wykonanych samodzielnie przez inwestora.

W Polsce najwięcej domów jednorodzinnych powstaje w technologii murowanej
W Polsce najwięcej domów jednorodzinnych powstaje w technologii murowanej

 

Porównanie różnych technologii

W Polsce najbardziej popularne technologie budowy domu to: tradycyjna murowana, w szkielecie drewnianym oraz z prefabrykatów keramzytowych. Tymi trzema systemami zajmiemy się niżej. Trudno jest porównać koszt budowy tego samego domu w różnych technologiach, dlatego podane niżej ceny mają charakter orientacyjny. Trzeba mieć świadomość, że zarówno stan surowy jak i wykończony tego samego budynku w różnych technologiach to przede wszystkim inne materiały użyte do wykonania poszczególnych elementów budynku różniące się wyglądem, właściwościami i parametrami technicznymi.

Trzeba mieć świadomość, że zarówno stan surowy jak i wykończony tego samego budynku w różnych technologiach to przede wszystkim inne materiały użyte do wykonania poszczególnych elementów budynku różniące się wyglądem, właściwościami i parametrami technicznymi.

Do porównania przyjęto dom parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 130 m², przykryty dachem dwuspadowym, w średnim standardzie wykończenia. Koszt budowy takiego domu w systemie tradycyjnym murowanym to ok. 180 - 210 tys. zł netto za stan surowy zamknięty. Budynek będący w stanie surowym zamkniętym ma ściany, strop, kompletny dach oraz stolarkę okienną i drzwi wejściowe. Budowa takiego domu w stanie deweloperskim to koszt ok. 320 – 360 tys. zł netto, a systemem gospodarczym 240 – 270 tys. zł netto. Ten sam dom wybudowany w technologii szkieletu drewnianego to koszt za stan surowy zamknięty 210 – 250 tys. zł, a za stan deweloperski: 330 – 380 tys. zł. Jeśli chodzi o budowę domu z prefabrykatów keramzytowych, to koszty naszego przykładowego domu kształtują się następująco: stan surowy zamknięty ok. 210 - 260 tys. zł netto, stan deweloperski ok. 310 - 360 tys. zł netto. Należy pamiętać, że na ostateczną cenę budynku wpływa wiele czynników, o których pisaliśmy w poprzednim akapicie.

Domy szkieletowe są wznoszone przez fachowców wyspecjalizowanych w tej technologii
Domy szkieletowe są wznoszone przez fachowców wyspecjalizowanych w tej technologii

 

Ta sama technologia - różne ceny

Technologia tradycyjna murowana jest tym systemem, w którym rozbieżność cen pomiędzy tymi samymi elementami domu może być bardzo duża. Znaczne różnice pojawiają się już na etapie fundamentów. Chociaż na ich rodzaj i kształt nie mamy wielkiego wpływu, bowiem decyduje tutaj głównie rodzaj gruntu i wielkość obciążeń, warto wiedzieć, że płyta fundamentowa kosztuje więcej niż tradycyjne ławy i ściany fundamentowe. By dokonać porównania tego i pozostałych elementów domu weźmiemy pod uwagę parterowy niepodpiwniczony budynek na planie prostokąta, o rozmiarach 13,5 m x 8 m. Koszt budowy fundamentów takiego domu to ok. 31 000 zł (ławy i ściany) albo 35 000 zł (płyta). Wiele osób, gdy podejmie już decyzję, że buduje systemem tradycyjnym murowanym, zaczyna zastanawiać się z czego wykonać ściany budynku.

Najczęściej wybierane materiały to: beton komórkowy, silikaty lub pustaki ceramiczne ocieplone styropianem.

Grubość poszczególnych materiałów trzeba dobrać tak, by spełniały warunki dotyczące izolacyjności cieplnej. Przy tym samym współczynniku przenikania ciepła ceny ścian z wymienionych materiałów są porównywalne i wynoszą ok. 30 000 zł. Na cenę dachu największy wpływ ma jego kształt i rodzaj pokrycia. Dachy dwuspadowe bez lukarn są najtańszym rozwiązaniem. Najdroższe z kolei są dachy wielospadowe z dużą liczbą okien połaciowych i lukarn. W porównywanym domu koszt dachu dwuspadowego pokrytego dachówką ceramiczną to ok. 35 000 zł, a krytego blachodachówką ok. 25 000 zł. Z kolei przy dachu czterospadowym ceny te wzrastają odpowiednio przy dachówce ceramicznej do 38 000 zł, a przy blachodachówce do 31 000 zł. Wzięto tutaj pod uwagę koszt robocizny i materiałów.

Budując systemem gospodarczym, można obniżyć koszty nawet o kilkadziesiąt procent
Budując systemem gospodarczym, można obniżyć koszty nawet o kilkadziesiąt procent

 

Która technologia jest najtańsza?

Najmniej kosztuje budowa domu w technologii tradycyjnej murowanej, ale prowadzona systemem gospodarczym, tj. gdy część robót jest wykonywana samodzielnie przez inwestora. W przypadku systemu zleconego różnice pomiędzy poszczególnymi technologiami są niewielkie. Ostateczny koszt budowy domu w stosunkowo niewielkim stopniu zależy od wybranej technologii, a ceny tych samych elementów budynku mogą się różnić w obrębie jednej technologii.

Najmniej kosztuje budowa domu w technologii tradycyjnej murowanej, ale prowadzona systemem gospodarczym, tj. gdy część robót jest wykonywana samodzielnie przez inwestora.

Na koszt budowy domu w znacznym stopniu wpływa jego wielkość, kształt bryły budynku, liczba kondygnacji, kształt dachu, rodzaj materiałów użytych do budowy, standard wykończenia, a także sposób budowy domu - system gospodarczy lub zlecony.

Aktualizacja - podwyżka cen materiałów budowlanych i prac firm wykonawczych w 2017 roku

Powyższe dane zostały wyliczone na podstawie cen obowiązujących w roku 2016, dlatego wymagają aktualizacji. W 2017 roku nastąpiła zarówno podwyższka cen materiałów budowlanych, jak i wykonawstwa. Z danych Grupy PSB można wnioskować, że na początku 2017 roku materiały budowlane były droższe, niż niemal wszystkie rok wcześniej. Największe podwyżki cen ustalono na materiały wykończeniowe, takie jak farby czy tapety (wzrost o ok. 15 proc.). Podwyżkę ponad 9-proc. wprowadzono także na narzędzia i sprzęt budowlany.

W 2017 roku nastąpiła zarówno podwyższka cen materiałów budowlanych, jak i wykonawstwa.

W górę poszły także ceny materiałów ściennych, materiałów do suchej zabudowy wewnątrz budynku, materiałów na dach (pokrycia, folie, rynny) oraz materiałów na instalacje grzewcze, kanalizacyjne oraz wentylacyjne. Podwyższka sięgnęła tutaj od 3 do 6 proc. Najmniejsze podwyżki w 2017 roku - 2 proc. - osiągnęły ceny wyposażenia łazienki czy kuchni (np. płytki ceramiczne). Materiały hydroizolacyjne, termoizolacyjne, cement, wapń czy chemia budowlana, podrożały nieznacznie. Nie zmieniły się natomiast ceny materiałów na zagospodarowanie terenu wokół domu (bramy, ogrodzenia czy materiały na utwardzenie gruntu).

Z kolei gdy chodzi o ceny prac budowlanych, również uległy one podwyższce. jak widać na poniższym wykresie, podwyżki sięgnęły - w stosunku do początku roku 2017, 6-8 proc. 

 

Zmiany cen usług budowlanych
Wielkiebudowanie.pl
Zmiany cen usług budowlanych

 

Podsumowując, budując dom w 2017 roku zapłacimy więcej, niż gdyby budowa była realizowana rok wcześniej. To kwoty w kontekście procentowym o średnio 8-10 proc. wyższe dla materiałów budowlanych oraz 6-8 proc. wyższe dla cennika wykonawstwa przez firmę budowlaną.

Warto przeczytać! Artykuł >> Dom tani w budowie – jak wybrać projekt? 10 zasad!

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze