Koszty budowy fundamentów – tańsze tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Fundament jest dla domu tym, czym kręgosłup dla ciała – dlatego warto zadbać o to, by był jak najbardziej solidny i rzetelnie wykonany. Jednak w związku z tym, że budowa domu to duże przedsięwzięcie budżetowe, często zastanawiamy się, jak w rozsądny sposób można zmniejszyć koszty, nie tracąc przy tym na jakości. Spróbujmy zatem przeanalizować najpopularniejsze typy fundamentów właśnie pod tym kątem.

Tradycyjne fundamenty - koszty budowy
Tooba.pl
Tradycyjne fundamenty - koszty budowy

Koszty budowy fundamentów tradycyjnych

Najpopularniejszym rodzajem są obecnie ławy i ściany fundamentowe, czyli fundamenty tradycyjne. Ich wykonanie nie jest bardzo skomplikowane, więc bez problemu można znaleźć ekipę budowlaną, która zrobi to prawidłowo.

Przed przystąpieniem do wykonania fundamentu należy zrobić obrys budynku i mapę – do tego potrzebujemy geodety, któremu zapłacimy ok. 500-1000 zł za obrys i ok. 600-1000 zł za mapę. Następnym krokiem są prace ziemne: usunięcie humusu i wykonanie wykopu, którego koszt jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju gruntu, na którym znajduje się działka budowlana, i wynosi średnio ok. 25-100 zł / m³ (przy czym droższy jest wykop w gruncie spoistym).

Kolejny element fundamentów to szalunki pod ławy fundamentowe. Można wykonać je z desek (ok. 500-800 zł / m³ w przypadku nowych desek), ale także ze sklejki szalunkowej (ok. 150-200 zł za sztukę o standardowych wymiarach 1250x2500x18mm) lub z płyty OSB-3 o takich samych wymiarach (ok. 25-35 zł / szt.). Co istotne, budowę szalunków można pominąć, jeżeli mamy do czynienia z suchym gruntem – wtedy wystarczy ułożenie folii w wykopie (za rolkę zapłacimy ok. 100 zł).

Ostatni etap w budowie ław fundamentowych to zbrojenia – za pręty o długości 12 m zapłacimy ok. 35-60 zł/szt. Następnie można wylewać beton – koszt 1 m³ to ok. 200-300 zł plus koszty transportu. Do wykonania ław potrzebne będzie co najmniej kilka (zazwyczaj do kilkunastu) metrów sześciennych betonu.

Ściany fundamentowe mogą być wykonane z betonu (monolityczne), z bloczków betonowych (murowane) lub z bloczków silikatowych. Najtańsze i najbardziej powszechne są bloczki betonowe, za które zapłacimy ok. 55-100 zł /m². Bloczki z silikatów to koszt ok. 75-150 zł / m³.

Do kosztów budowy fundamentów trzeba doliczyć także izolację przeciwwilgociową i termiczną. Do pierwszej z nich można użyć folii hydroizolacyjnej (ok.3-5 zł / m²) lub papy termozgrzewalnej (ok. 8-15 zł / m2). Termoizolację fundamentów wykonuje się najczęściej ze styropianu (ok. 180-300 zł / m³), ale można zastosować także polistyren ekstrudowany (ok. 400-450 zł / m³). Zwieńczeniem prac jest zasypanie fundamentów (ok. 20 -50 zł / m², przy czym cena jest również uzależniona od spoistości gruntu) oraz wykonanie podłogi na gruncie. Najpierw układana jest folia hydroizolacyjna, na którą wylewamy warstwę jastrychu (ok. 30-45 zł / m²) z podsypką piaskową (ok. 30-35 zł / m²). Na koniec ocieplamy podłogę styropianem (ok. 25-60 zł / m², w zależności od grubości warstwy) lub keramzytem (ok. 130-140 zł / m²).

 

Płyta fundamentowa - koszty budowy
Płyta fundamentowa - koszty budowy

 

Koszty budowy płyty fundamentowej

Drugim rodzajem fundamentów jest płyta fundamentowa, którą wykonuje się znacznie szybciej niż tradycyjny fundament: w ciągu ok. 4-5 dni (dla porównania, wykonanie ław i ścian fundamentowych zajmuje ok. 3-4 tygodnie). Mamy tu zatem pole do zaoszczędzenia na wynagrodzeniu dla ekipy budowlanej. Jednak w związku z tym, że w Polsce wciąż jest to mniej popularna technologia, możemy mieć większe trudności ze znalezieniem odpowiednich fachowców, a co za tym idzie, stawki mogą być wyższe.

Samo wykonanie płyty zaczyna się – podobnie jak w przypadku tradycyjnego fundamentu – od robót ziemnych: wytyczenia obrysu budynku i usunięcia humusu. Następnie wykonuje się podbudowę pod płytę z kamyków lub pospółki piaskowej, na którą wylewana jest warstwa chudego betonu. Koszt robót ziemnych wyniesie ok. 25-60 zł / m³. Pod płytą musi także znaleźć się hydroizolacja w postaci folii (ok. 1700-2000 zł). Do izolacji termicznej używany jest przeważnie polistyren ekstrudowany. Za zbrojenie z prętów stalowych o grubości 12 mm zapłacimy średnio ok. 2500-3000 zł za tonę. Po wykonaniu zbrojenia pozostaje już tylko wylanie płyty – beton klasy C 20/25 to koszt ok. 260-350 zł / m³. Do tego trzeba także doliczyć koszty transportu.

Dla ostatecznej ceny wykonania płyty fundamentowej duże znaczenie mają też takie czynniki, jak:

  • obciążenie przenoszone przez budynek, które wpływa na grubość warstwy betonu i zbrojenia,
  • rodzaj gruntu – rekomendowane jest stosowanie tego typu rozwiązania na słabych gruntach,
  • wielkość budynku,
  • projekt budynku – płyta może być tańsza niż fundamenty, jeżeli projekt zakłada np. wykonanie dodatkowych wewnętrznych ścian konstrukcyjnych.

Oprócz krótkiego czasu pracy, niewątpliwą zaletą płyty fundamentowej jest fakt, że może ona być równocześnie podłogą na gruncie, która w przypadku tradycyjnych fundamentów stanowi dodatkowy koszt. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto najpierw dokładnie zbadać grunt, na którym znajduje się działka budowlana – wówczas możemy ocenić, jakie fundamenty będą bardziej opłacalne.

O tym, jak oszczędzić na budowie fundamentów, piszemy w osobnym artykule.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Ewelina 2022-09-16T21:35:44.109Z

    Po wielu przemyśleniach i konsultacjach z osobami z branży zdecydowałam się na płytę fundamentową. Po dłuższym czasie okazało się, że była to jedna z lepszych decyzji. Dodatkowo doposażyłam płytę w ogrzewanie elektryczne i nie żałuję. Koszt instalacji ogrzewania podłogowego w płycie wyszedł około połowę taniej niż w przypadku tradycyjnej podłogówki. Po dwóch latach użytkowania mogę powiedzieć, że było warto. Dzięki energooszczędnej płycie dom jest bardzo ciepły i tani w ogrzewaniu, miesięczny koszt ogrzewania zamyka się w kwocie około 200-250 zł. Zdecydowałam się na firmę FUNDAMENT.NET.PL i szczerze polecam. Obsługa jak i doradztwo na najwyższym poziomie. Dla zainteresowanych zostawiam numer bezpośrednia do Pana Kamila, który przygotowywał dla mnie ofertę i podpisywał ze mną umowę - 662 477 800. Pozdrawiam, Ewelina.