Jak oszczędzić na kupnie działki budowlanej?

Budowa domu wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniej działki budowlanej. Dlatego zanim zaczniemy dalsze planowanie i wybieranie projektu, warto najpierw odhaczyć ten element na liście najpilniejszych spraw do załatwienia.

I nie ma co się oszukiwać – zazwyczaj już na początku czeka nas spory wydatek, zwłaszcza jeżeli zależy nam na wybudowaniu domu w dużym mieście lub w jego najbliższej okolicy. Jak kształtują się ceny działek budowlanych i czy jest sposób, by zmniejszyć koszty?

Zakup działki - jak oszczędzić?
Zakup działki - jak oszczędzić?

Ceny działek budowlanych – gdzie jest najdrożej?

Ogromny wpływ na cenę działki budowlanej ma lokalizacja. Nie bez znaczenia pozostaje zatem fakt, czy chcemy mieć blisko do centrum miasta wojewódzkiego, czy raczej cenimy sobie ciszę i chcemy zamieszkać na skraju małej wioski pod Lublinem lub Przemyślem. Dużą rolę odgrywa także fakt, w jakim regionie zamierzamy budować dom. Według raportu przygotowanego przez portal Bankier.pl, najwyższą cenę za działkę budowlaną zapłacimy w Warszawie (średnio ok. 719 zł/m2), na drugim miejscu plasuje się Poznań (ok. 397 zł/m2), a tuż za nim  - Kraków (ok. 381 zł/m2). Co ciekawe, jeżeli weźmiemy pod uwagę całe województwa, sytuacja prezentuje się nieco inaczej. Wprawdzie najdroższe nadal jest województwo mazowieckie (ok. 180 zł/m2), jednak na drugiej pozycji jest już województwo pomorskie (ok. 134 zł/m2), podczas gdy wielkopolskie zajmuje dopiero piąte miejsce, za woj. małopolskim i śląskim.

Według raportu przygotowanego przez portal Bankier.pl, najwyższą cenę za działkę budowlaną zapłacimy w Warszawie (średnio ok. 719 zł/m2), na drugim miejscu plasuje się Poznań (ok. 397 zł/m2).

A gdzie wybudujemy dom najtaniej? Na Podkarpaciu! Koszty działek budowlanych kształtują się tam na poziomie ok. 47 zł/m2. Stosunkowo niedrogie działki znajdziemy również w województwie lubuskim (ok. 48 zł/m2), warmińsko-mazurskim (ok. 55 zł/m2) i opolskim (ok. 63 zł/m2). Trzeba jednak zwrócić uwagę na zarobki, poziom bezrobocia i sytuację gospodarczą danego regionu. Nietrudno zauważyć, że w miejscach, gdzie łatwiej o dobrą pracę i bardziej korzystne wynagrodzenie, zarówno ceny gruntów, jak i mieszkań są znacznie wyższe. Dlatego, jeżeli oczywiście możemy sobie pozwolić na taką mobilność, warto zastanowić się, gdzie bardziej opłaca nam się wybudować dom, biorąc pod uwagę również możliwości zarobkowania lub ewentualnie wynajmu czy sprzedaży domu w przyszłości.

Co wpływa na cenę działki?

Oprócz lokalizacji na cenę działki budowlanej wpływa cały szereg czynników. Jednym z nich jest plan zagospodarowania przestrzennego, który uwzględnia inwestycje, jakie mogą być realizowane danej okolicy. Ponadto jeżeli w pobliżu działki znajduje się infrastruktura przemysłowo-handlowa (bliskość sklepów, punktów usługowych, szkół itp.), wtedy również cena może być wyższa. Spore znaczenie ma także dostęp do podstawowych mediów, jak kanalizacja, energia elektryczna czy gaz – wówczas mówimy o uzbrojeniu działki.

Liczy się również droga dojazdowa do działki oraz fakt czy działka nie jest objęta tzw. służebnością drogi koniecznej – wówczas musielibyśmy udostępniać przejazd przez naszą działkę osobom, które ze swojej posesji nie mają bezpośredniego dojazdu do drogi głównej. Nie można zapominać także o podatku od nieruchomości, który ściśle wiąże się z lokalizacją działki.

Zakup działki - jak oszczędzić na kupnie?
Zakup działki - jak oszczędzić na kupnie?

Gdzie można szukać oszczędności podczas zakupu działki?

Przede wszystkim należałoby postawić sobie pytanie: czy warto za wszelką cenę szukać oszczędności podczas zakupu działki budowlanej? I jak to zrobić, aby na kolejnych etapach budowy nie ponieść znacznie większych kosztów, wynikających np. z wad działki?

Jeżeli szukamy oszczędności, należy przede wszystkim poświęcić trochę czasu i uwagi na poszukiwanie odpowiedniej działki – w tym przypadku pośpiech jest bez wątpienia najgorszym doradcą. Przymierzając się do budowy własnego domu, warto zaplanować sobie nawet kilka lub kilkanaście miesięcy na poszukiwanie dobrej działki budowlanej. Dzięki temu będziemy mogli na spokojnie przeanalizować wszystkie oferty i zniwelować ryzyko popełnienia kosztownego błędu przy zakupie.

Ciekawym sposobem na zakup działki budowlanej po niższej cenie jest także dokonanie transakcji zimą. Wówczas zainteresowanie tego typu nieruchomościami jest znacznie mniejsze, w związku z czym właściciele nieruchomości są bardziej podatni na negocjacje. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet ok. 15-20%. Trzeba jednak pamiętać, że kupowanie działki zimą wiąże się także z pewnym ryzykiem: trudniej jest wtedy oszacować realną jakość gruntu oraz ukształtowanie terenu i stan drogi dojazdowej do działki.

Bardzo niska cena działki - nie daj się oszukać!

W tropieniu niskich cen działek budowlanych nie można zapominać o zachowaniu zdrowego rozsądku – to, co najtańsze, nie zawsze jest najbardziej opłacalne. Jeżeli zatem znajdziemy działkę budowlaną w wyjątkowo korzystnej cenie, warto dokładnie sprawdzić takie parametry, jak:

  • stan prawny działki w księgach wieczystych (np. czy nie jest obciążona hipoteką);
  • rodzaj gruntów – należy upewnić się czy działka nie leży np. na terenach podmokłych, czy można zastosować standardowe metody budowy domu – w przeciwnym wypadku koszty budowy mogą znacznie wzrosnąć. Przydatne będzie zatem dokładne badanie geotechniczne;
  • sąsiedztwo – nie chodzi tylko o okolicznych mieszkańców, ale przede wszystkim o to, czy w pobliżu działki nie znajduje się np. wysypisko śmieci, duże zakłady przemysłowe, oczyszczalnia ścieków itp.;
  • kształt działki i ukształtowanie terenu – czy łatwo będzie ją zagospodarować i dostosować do niej projekt domu;
  • uzbrojenie działki – szczególnie istotny jest dostęp do energii elektrycznej;
  • jakość drogi dojazdowej i brak służebności drogi koniecznej.

Skrupulatna analiza wszystkich czynników składających się na jakość i cenę działki budowlanej, z uwzględnieniem przyszłych kosztów budowy domu, a także odrobina cierpliwości w poszukiwaniu oferty godnej uwagi – to najlepszy sposób na zakup działki budowlanej po optymalnej cenie.

Podobał Ci się artykuł? Polecamy również nasze inne porady, w których znajdziesz wiele ciekawostek i przydatnych informacji na temat budowy domu. Sprawdź >> Poradnik budowy domu - artykuły.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.