Co najbardziej wpływa na koszty budowy domu?

Podstawą pomyślnie poprowadzonej inwestycji jest solidny i realistyczny kosztorys. Pozwoli on nam zmierzyć siły na zamiary i unikniemy dzięki niemu przykrego rozczarowania. Jak nie dać się ponieść fantazji i wybrać dom idealny? Podpowiadamy, jakie elementy budowy domu najbardziej wpływają na jego koszt.

Powierzchnia i rodzaj dachu a koszty budowy

Wystarczy rzucić okiem na nowo wybudowane domy, aby zauważyć, że coraz więcej z nich jest parterowych, bez użytkowego poddasza. Umożliwia to zastosowanie tańszego, drewnianego stropu i pozbycie się kosztownych schodów. To rozwiązanie sprawdzi się jednak najlepiej w przypadku stosunkowo niewielkich domów. Jeśli zależy nam na oszczędnościach i chcemy dużego domu, tańszym rozwiązaniem może być projekt z użytkowym poddaszem. Wówczas powierzchnia dachu jest mniejsza, a przecież to właśnie jego koszt w dużej mierze stanowi cenę całej inwestycji. Dodatkowym kosztem będą także prace dekarskie w przypadku dachu wielospadowego. Skomplikowana więźba dachowa wymaga większych nakładów pracy, dużej staranności i generuje liczniejsze odpady.

Oszczędzanie na budowie domu
Oszczędzanie na budowie domu

Piwnica - czy opłaca się budować?

Jak zaoszczędzić na budowie domu nawet kilkadziesiąt procent? To proste – zrezygnować w piwnicy. W Polsce piwnica w dalszym ciągu jest pożądanym elementem domu, ale umówmy się, to droga przyjemność. Wymaga kosztownych prac ziemnych, a w przypadku problemów z wodami gruntowymi także skomplikowanych uszczelnień. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie gotówki jest rezygnacja z piwnicy. Kotłownię możemy z powodzeniem umieścić na parterze, a jeśli decydujemy się na ogrzewanie elektryczne lub gazowe, nic nie stoi na przeszkodzie, by całkiem z tego pomieszczenia zrezygnować.

Jeśli zależy nam na oszczędnościach i chcemy dużego domu, tańszym rozwiązaniem może być projekt z użytkowym poddaszem. Wówczas powierzchnia dachu jest mniejsza, a przecież to właśnie jego koszt w dużej mierze stanowi cenę całej inwestycji.

Bryła budynku - tylko na prostym planie?

Skomplikowana bryła budynku nieodłącznie wiąże się z wyższymi kosztami. Wymusza na nas zastosowanie wielospadowego dachu, który jest znacznie droższy. Często, by zachować wizję projektanta, konieczny jest zakup specjalnych materiałów wykończeniowych, bez których całość wygląda po prostu źle. Jeśli zamierzasz rozłożyć inwestycję na etapy i chcesz zająć się elewacją, tarasem, projektem i realizacją aranżacji ogrodu w późniejszym czasie, wybierz projekt łatwy w budowie i niewymuszający kosztownych rozwiązań architektonicznych. Zarówno pod względem materiałów jak i wykonawstwa.

Im prostsza bryła, tym niższe koszty budowy.
Im prostsza bryła, tym niższe koszty budowy.

Rodzaj działki a koszt wybudowania domu

Kolejna ważna kwestia to działka. Ideałem jest, gdy po prostu już ją mamy. Gorzej, gdy przyjdzie nam ją zakupić. Wtedy możemy stanąć przed trudnym wyborem: działka mniejsza, a bliżej dużego miasta, czy może położona dalej, a nieco tańsza? Zakup działki pod Warszawą z pewnością pochłonie więcej pieniędzy, niż podobna inwestycja np. na Podkarpaciu. Zwróć uwagę także na bliskie sąsiedztwo. Obecność wiatraków, elektrowni, zakładów przemysłowych czy autostrady potrafi mocno obniżyć cenę nieruchomości. Również sam typ działki, czyli rodzaj gruntu, poziom spadku czy teren podmokły mają duże znaczenie w ostatecznych kosztach budowy.

Skomplikowana bryła budynku nieodłącznie wiąże się z wyższymi kosztami. Wymusza na nas zastosowanie wielospadowego dachu, który jest znacznie droższy.

Garaż w bryle budynku czy wolno stojący?

Garaż ulokowany w bryle domu jest tańszy niż wolno stojący. Z drugiej zaś strony, nie zawsze jest on nam potrzebny. Przed warunkami atmosferycznymi świetnie chroni chociażby wiata, która jednocześnie jest kilkukrotnie tańsza w budowie. Uwzględniając ją w projekcie, Twój dom nie straci na atrakcyjności, a wręcz przeciwnie – może zyskać. To bardzo popularne rozwiązanie na zachodzie i wcale nie świadczy o mniejszym zasobie portfela. Jest to po prostu wygodne i niedrogie.

Garaż w bryle budynku.
Garaż w bryle budynku.

Jaki system budowy?

Kluczem do dużych oszczędności jest znajdowanie wielu pomniejszych. Jednym z nich jest chociażby budowa systemem gospodarczym, w którym to my zarządzamy całością inwestycji. Jesteśmy zobligowani do zamawiania materiałów, organizacji prac i zatrudniania specjalistów. Wiele mniej skomplikowanych pracy wykonamy sami w wolnym czasie. System gospodarczy pozwoli nam zaoszczędzić nawet 20% kwoty, jednak pod jednym warunkiem – musimy dobrze znać się na budownictwie. W innym przypadkiem może okazać się to droga przez mękę.

Wybierając działkę, zwróć uwagę na bliskie sąsiedztwo. Obecność wiatraków, elektrowni, zakładów przemysłowych czy autostrady potrafi mocno obniżyć cenę nieruchomości.

Rodzaj stropu: jakość równa się cena?

O tym, jaki strop będzie najlepszy, decyduje wiele czynników. Pierwsza rzecz, to adaptacja poddasza. Jeśli poddasze jest nieużytkowe, możemy zdecydować się na najtańszy strop drewniany. Może być stosowany również w przypadku poddasza użytkowego, jednak nie gwarantuje tak dobrej izolacji termicznej i akustycznej co strop betonowy. Szczególnej uwagi będą wymagały stropy budynków o nieregularnej bryle. W ich przypadku zastosowanie prostego w budowie stropu gęstożebrowego może okazać się niemożliwe. Jeśli zdecydujemy się strop z płyt kanałowych lub filigran, koszty mogą wzrosnąć – potrzebny będzie dźwig.

Duże znaczenie dla kosztów ma rodzaj stropu.
Duże znaczenie dla kosztów ma rodzaj stropu.

Stolarka okienna i drzwiowa

Jak zaoszczędzić na drzwiach i oknach? Rozwiązanie jest w swej istocie proste. Należy zdecydować się na takie o standardowych wymiarach. Są one produkowane masowo, więc bez problemu znajdziemy interesujący nas wzór, rodzaj, a często trafimy także na promocję. Okna o niestandardowych wymiarach, np. owalne, narożne lub wyjątkowo duże mogą wymagać ogromnych dopłat. Sprawdź rozmiar okien już na etapie wyboru projektu. Dobrze dobrany projekt to podstawa pewnej organizacji kosztów inwestycji.

Komentarze