Działka budowlana kontra rolna

Działki rolne kuszą konkurencyjnymi cenami, ale już niedługo. Coraz bardziej daje się zauważyć wzrost cen. Uwaga inwestorów w ich kierunku stała się na tyle silna, że stopniowo zaistniało odwieczne prawo rynku - popyt równa się podaż.

Treść artykułu nie jest aktualna po zmianach prawnych wprowadzonych w ustawie z 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Od tego czasu nie będąc rolnikiem według definicji ustawowej, można zakupić jedynie taką ziemię rolną, która posiada mniejszą powierzchnię niż 3000 mkw. Ponadto zapisy ustawy znacznie utrudniły proces odrolnienia działki i przekształcenia jej na cele budowlane. O warunkach zakupu działki rolnej, piszemy w artykule "Kto może kupić ziemię rolną?"

W ostatnich latach ceny gruntów rolnych wyraźnie wzrosły. Agencja Nieruchomości Rolnych podaje, że ceny w II kwartale 2009 roku w stosunku do I kwartału wzrosły o 14%, a w porównaniu z rokiem ubiegłym aż o 32%. Tak więc można zapomnieć o pomyśle kupna działki rolnej, gdy inni wydają krocie na ziemie budowlane. Pomysł przestaje być oryginalny, gdyż zainteresowanych jest coraz więcej. Obecnie ceny gruntów zaczynają doganiać ceny unijne. Średnia cena w II kwartale 2009 roku wyniosła 15 623 zł za 1 ha, a dla porównania ceny działek budowlanych spadły – szczególnie w okolicach dużych miast. W niektórych rejonach cena za metr kwadratowy działki budowlanej spadła o blisko 30%. Dla przykładu w okolicach Wrocławia jest to od 120 do 155 zł za 1 m², a w okolicach Warszawy 240–450 zł.

Koszt doprowadzenia mediów do działki w znaczący sposób wpływa na budżet. W efekcie różnica cenowa zmniejsza się
Koszt doprowadzenia mediów do działki w znaczący sposób wpływa na budżet. W efekcie różnica cenowa zmniejsza się

Zakup działki rolnej - procedury

Zakup działki rolnej musi być dokonany w pełni świadomie. W innym wypadku możemy na długi czas zamrozić sporą jednak kwotę pieniędzy. Dlaczego? Żeby móc zbudować dom na działce rolnej, trzeba przemianować jej status, co często długo trwa i jest dosyć zawiłym procesem. Sprawę można nieco przyspieszyć, korzystając z możliwości prawnej w postaci zabudowy siedliskowej. Zabudowa siedliskowa dotyczy osób kwalifikowanych jako rolnicy, tzn. takich, które posiadają minimum 1 ha w formie własności, wieczystej dzierżawy oraz odpowiednie kwalifikacje – np. staż pracy w gospodarstwie rolnym, ukończoną szkołę o profilu rolniczym. Sama zabudowa siedliskowa to budynek mieszkalny i budynki gospodarcze.

Zabudowa siedliskowa dotyczy osób kwalifikowanych jako rolnicy, tzn. takich, które posiadają minimum 1 ha w formie własności, wieczystej dzierżawy oraz odpowiednie kwalifikacje – np. staż pracy w gospodarstwie rolnym, ukończoną szkołę o profilu rolniczym.

Przy tej okazji warto zaznaczyć, że pozwolenie na zabudowę siedliskową, które często jako atut oferuje pierwotny właściciel gruntu rolnego, to nie to samo co pozwolenie na klasyczną budowę domu jednorodzinnego, ale to nie wszystko. Żeby ten żmudny proces zakończył się sukcesem i można było dokonać zabudowy siedliskowej, działka rolna powinna spełniać kilka kryteriów: powinna mieć dostęp do drogi publicznej, w pobliżu powinna znajdować się inna zabudowa oraz podłączenie mediów musi być realne do wykonania. Na koniec pozostaje jeszcze prawo pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych, choć to – dla małych działek – ma raczej znaczenie teoretyczne. Z kolei samo dołączenie mediów do takiej działki w znaczny sposób wpływa na budżet i różnica cenowa mocno się pomniejsza. Bilans końcowy jest jednak najczęściej dodatni na korzyść działek rolnych.

Zabudowa siedliskowa dotyczy osób kwalifikowanych jako rolnicy, tzn. takich, które posiadają minimum 1 ha w formie własności, wieczystej dzierżawy oraz odpowiednie kwalifikacje – np. staż pracy w gospodarstwie rolnym, ukończoną szkołę o profilu rolniczym. 

Działki budowlane - jakie są ceny?

Jeśli chodzi o działki budowlane, ich sytuacja zmieniła się znacznie w ostatnim czasie. Jest ich o wiele więcej w sprzedaży, ale mniejsze jest zainteresowanie i dlatego w niektórych regionach kraju – np. w okolicach stolicy – ich cena zmalała nawet o 100 zł na metrze kwadratowym.

W miarę stabilne ceny gruntów utrzymał Kraków. Jest to spowodowane obecną sytuacją na rynku, w tym większą niż dotychczas trudnością w zgromadzeniu funduszów na zakup działki i budowę domu. Pocieszające jest, że – zdaniem analityków – sytuacja ulegnie polepszeniu już w ciągu najbliższych dwóch lat, a to za sprawą tzw. kredytów z dopłatą, czyli rządowej propozycji dla młodych rodzin. Warto jest mieć świadomość, że taki kredyt – spłacany częściowo przez państwo – mogą otrzymać nawet osoby samotnie wychowujące dzieci przy spełnieniu określonych kryteriów.

Ceny działek budowlanych były najdroższe w środkowym pasie nadmorskim w rejonach Trójmiasta. Tereny o przeznaczeniu komercyjnym potrafią osiągać cenę nawet 2 000 zł za metr kwadratowy.

Komentarze

 • Gość 2018-06-24T10:21:35Z

  Mamy z żoną 2,5 h ziemi i chcieli byśmy sprzedać z tego kilka działek co trzeba zrobić najpierw podzielić na mniejsze działki czy odrolnic

  • rena 2017-07-24T20:08:11Z

   co mam zrobic, zeby kupic 35 arow

   • Tooba.pl 2017-07-25T07:27:12Z

    Niestety w chwili obecnej większość osób z taką sytuacją czeka na zmianę przepisów... Można też spróbować z wnioskiem do urzędu o zmianę planu zagospodarowania albo zmianę użytkowania ziemi rolnej - jednak to, czy jest taka możliwość, uzależnione jest od lokalnych warunków...