Zakup działki i wybór projektu: co warto wiedzieć?

Budowa domu to wyzwanie, które trudno porównać z jakimkolwiek innym przedsięwzięciem. Inwestorzy, planujący swoją pierwszą budowę w życiu, mogą poczuć się zagubieni wobec złożoności problemów, z którymi przyjdzie im się zmierzyć. Pierwszym wyzwaniem, przed którym staną jest zakup działki i wybór projektu. O czym pamiętać na tym etapie?

Kwestią kluczową wydaje się być lokalizacja działki – najpierw trzeba bowiem zastanowić się, gdzie chcemy mieszkać. Modne tereny podmiejskie mogą być pod wieloma względami atrakcyjne, ale jeśli ich infrastruktura jest dopiero w zalążku, to mogą jednocześnie okazać się wyborem dość uciążliwym w codziennym życiu. Brak na peryferiach szkół, sklepów plus długie dojazdy do pracy – czy na pewno w ten sposób chcemy utrudnić sobie życie?

Modne tereny podmiejskie mogą być pod wieloma względami atrakcyjne, ale jeśli ich infrastruktura jest dopiero w zalążku, to mogą jednocześnie okazać się wyborem dość uciążliwym w codziennym życiu.

Może jednak lepiej jest zdecydować się na droższą działkę w bardziej zurbanizowanym terenie? Jeśli zaczniemy przyglądać się ofertom w mieście, to wkrótce okaże się, że tutaj dużo trudniej, nie tylko z powodów finansowych, o atrakcyjną parcelę.

Wybór działki pod budowę domu.
Wybór działki pod budowę domu.

3 najważniejsze sprawy przy wyborze działki

Kupując działkę trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na:

1. Kształt posesji.

2. Warunki zabudowy.

3. Dostęp do mediów.

Im bardziej nietypowy kształt działki, tym jej cena powinna być niższa, ponieważ znacznie ograniczy możliwość wyboru projektu domu. Idealna działka ma kształt kwadratu oraz posiada wjazd od strony północnej. To ostatnie kryterium jest związane z usytuowaniem posesji względem stron świata.

Doprowadzanie przyłączy na działkę.
Doprowadzanie przyłączy na działkę.

Jakie działki są najlepsze pod budowę?

Najlepsze są te działki, które umożliwiają zaplanowanie strefy dziennej od najbardziej nasłonecznionej strony południowej. Prawdziwym wyzwaniem mogą okazać się działki bardzo wąskie oraz umieszczone na zboczu. Na szczęście pracownie architektoniczne przygotowują również gotowe projekty dedykowane tak specyficznym terenom.

Im bardziej nietypowy kształt działki, tym jej cena powinna być niższa, ponieważ znacznie ograniczy możliwość wyboru projektu domu.

Liczba projektów możliwych do zrealizowania na danej posesji zostanie dodatkowo ograniczona, jeśli zdecydujemy się na działkę o bardzo niewielkiej powierzchni – popularne obecnie domy parterowe nie mogą powstać na tak ograniczonym terenie.

Dom parterowy wymaga posiadania dużej działki.
Dom parterowy wymaga posiadania dużej działki.

Działka z mediami to niższe koszty budowy?

Jeśli zależy nam na umiarkowanych kosztach budowy, to warto zwrócić uwagę na dostępność mediów. Budowa przyłączy może znacznie podnieść wydatki, lepiej więc nie dać się zaskoczyć dodatkowym kosztom. Ostatnia kwestia, ale wcale nie najmniej istotna, jest związana z dokumentami – miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy.

Jeśli zależy nam na umiarkowanych kosztach budowy, to warto zwrócić uwagę na dostępność mediów. Budowa przyłączy może znacznie podnieść wydatki, lepiej więc nie dać się zaskoczyć dodatkowym kosztom.

Jeśli wybranego terenu nie obejmuje ten pierwszy dokument, to do urzędu gminy należy wystąpić o drugi. W tych dokumentach znajdziemy informacje na temat możliwości budowlanych dotyczących danego obszaru. Dowiemy się z nich m. in. jakie są plany określające możliwości zabudowy okolicznych ziem oraz dopuszczalne gabaryty budynków, w tym rodzaje dachów, włącznie z możliwym kątem ich nachylenia.

Oszczędzanie na kosztach budowy.
Oszczędzanie na kosztach budowy.

Kolejny krok: wybór projektu domu

Projekt indywidualny, czy gotowy? Na jaki się zdecydować? Jak spośród tysięcy projektów typowych wybrać ten jeden jedyny, idealny dla naszej rodziny? To kolejne pytanie, które czekają na początkujących inwestorów.

Indywidualny projekt domu - czy warto?

Projekt indywidualny jest przygotowywany na konkretne zamówienie i zgodnie z naszymi wytycznymi. To rozwiązanie posiada jednak jedną podstawową wadę – jest nią cena. Atrakcyjną alternatywą są projekty katalogowe, tym bardziej, że ich wybór jest przeogromny, a czas oczekiwania na gotowy produkt – krótszy. Przy jasno określonych kryteriach wyboru z pewnością uda się znaleźć w pełni satysfakcjonujący projekt. Dodatkowo podczas adaptacji istnieje możliwość konsultacji z architektem i wprowadzenia koniecznych zmian w projekcie.

Projekt indywidualny jest przygotowywany na konkretne zamówienie i zgodnie z naszymi wytycznymi. To rozwiązanie posiada jednak jedną podstawową wadę – jest nią cena.

Projekty gotowe mogą więc znacznie taniej i szybciej pomóc nam w spełnieniu marzenia o własnym gniazdku. Na co zwrócić uwagę, aby w efekcie cieszyć się wygodnym domem? Przede wszystkim trzeba pamiętać o ograniczeniach, związanych m. in. z kształtem działki. Równie ważne są wytyczne, zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji na temat warunków zabudowy, ponieważ informacje w nich zawarte mogą w znaczny sposób określić wielkość oraz wygląd zewnętrzny budynku. Następnie należy sprecyzować potrzeby rodziny; tzn. zdecydować się, ile pomieszczeń potrzebujemy i jakie mogą być minimalne wymiary budynku.

Projekt indywidualny jest czasami bardziej opłacalny.
Projekt indywidualny jest czasami bardziej opłacalny.

Wybieramy projekt gotowy - co jest najważniejsze?

Przed zakupem projektu domu, który wybraliśmy, warto zwrócić uwagę na obecność rozmaitych pomieszczeń dodatkowych – im będzie ich więcej, najlepiej ulokowanych na różnych kondygnacjach, tym lepiej dla funkcjonalności wnętrza. W większości obecnie oferowanych projektów gotowych strefa dzienna jest przedstawiana jako jedno otwarte pomieszczenie – salon połączony z kuchnią.

Na co zwrócić uwagę, aby w efekcie cieszyć się wygodnym domem? Przede wszystkim trzeba pamiętać o ograniczeniach, związanych m. in. z kształtem działki.

To rozwiązanie w niedużych domach może pomóc stworzyć wrażenie przestronności, ale trzeba być do niego przekonanym. Otwarta kuchnia sprawi, że zapachy gotowanych potraw będą obecne w całym domu, a ewentualny kuchenny nieporządek – widoczny dla gości w salonie.

Wybór projektu gotowego z bazy.
Wybór projektu gotowego z bazy.

Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem użytkowym?

Znając już metraż domu oraz liczbę pomieszczeń, trzeba zdecydować się na rodzaj zabudowy. Wygodne w użytkowaniu są domy parterowe, ale do ich budowy konieczna jest działka o stosownej powierzchni. Jeśli nie posiadamy wystarczającego terenu – lepiej zdecydować się na dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym.

Znając już metraż domu oraz liczbę pomieszczeń, trzeba zdecydować się na rodzaj zabudowy. Wygodne w użytkowaniu są domy parterowe, ale do ich budowy konieczna jest działka o stosownej powierzchni.

Dla większości inwestorów niezwykle istotnym kryterium jest koszt budowy. Cena metra kwadratowego budynku jest uzależniona od wielu czynników, ale główna zasada jest taka, że im prostsza konstrukcja, tym budowa jest tańsza. Prosta bryła bez wykuszy, dwuspadowy dach bez lukarn – to atuty sprzyjające oszczędnościom i jednocześnie – energooszczędności.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.