Jakie stropy najlepiej izolują akustycznie?

Hałasy, które dochodzą z zewnątrz oraz przenikają pomiędzy przegrodami wewnętrznymi, pogarszają komfort użytkowania domu. Z tego powodu, na etapie projektowania i budowy, powinniśmy zadbać o prawidłowe zaizolowanie przegród pod względem akustycznym. Jest to szczególnie istotne w przypadku stropu, ponieważ jest to element konstrukcyjny, przez który przechodzą wszystkie rodzaje hałasu.

Projektant budynku, który jest zobowiązany stosować obowiązujące normy i przepisy, dobiera poszczególne materiały w taki sposób, by zapewnić właściwą izolacyjność akustyczną stropu. Tutaj większa grubość warstwy nie zawsze oznacza lepszą izolacyjność akustyczną, jak jest to w przypadku ocieplenia. Z tego powodu nie warto na własną rękę zmieniać rozwiązań projektowych. Z drugiej strony przepisy zapewniają jedynie minimum akustyczne, a spełnienie tych wymagań nie zawsze musi oznaczać, że w pomieszczeniu będzie na tyle cicho, by zapewnić nam dobre samopoczucie.

Największy wpływ na izolacyjność akustyczną stropu ma jego masa powierzchniowa: im większa, tym lepsze tłumienie dźwięków powietrznych.

Różne rodzaje dźwięków

Przez strop przenika duża część hałasu z sąsiednich pomieszczeń. Dźwięki te dzielimy na dwa główne rodzaje: powietrzne (np. rozmowy, odgłosy radia, hałas powodowany przez sprzęty domowe) oraz materiałowe, zwane też uderzeniowymi (np. kroki, upadające przedmioty). Jedne stropy lepiej izolują dźwięki materiałowe, inne powietrzne. Na przykład niewygłuszone stropy żelbetowe i ceramiczne gęstożebrowe lepiej izolują dźwięki powietrzne od niewygłuszonych stropów drewnianych. Jednak na izolacyjność akustyczną stropu duży wpływ ma, oprócz rodzaju stropu (materiały i konstrukcja), także typ podłogi na nim ułożonej oraz ewentualne rozwiązania dodatkowe, np. sufit podwieszany.

Na pewno nie warto podczas budowy domu na własną rękę zmieniać rozwiązań projektowych
Na pewno nie warto podczas budowy domu na własną rękę zmieniać rozwiązań projektowych

 

Stropy żelbetowe i podłogi pływające

Największy wpływ na izolacyjność akustyczną stropu ma jego masa powierzchniowa: im większa, tym lepsze tłumienie dźwięków powietrznych. Żeby ograniczyć przenoszenie dźwięków uderzeniowych przez taki strop, powinniśmy na nim ułożyć podłogę pływającą. Tylko takie połączenie – ciężki i masywny strop (np. żelbetowy) z podłogą pływającą, zapewnią dobrą izolacyjność akustyczną. Jeśli zastosujemy podłogę pływającą na lekkim stropie, nie osiągniemy takiego efektu.

Dobrze wykonana podłoga pływająca na stropie żelbetowym to następujące warstwy: posadzka, wylewka, folia, wełna mineralna, strop żelbetowy, tynk. Znaczenie ma tutaj, oprócz właściwej kolejności, także rodzaj zastosowanego materiału i prawidłowe wykonanie podłogi. Najlepiej jest, jeśli izolację stanowi wełna mineralna, ponieważ ogranicza ona dźwięki uderzeniowe oraz poprawia tłumienie dźwięków powietrznych. Oprócz wełny mineralnej możemy zastosować również styropian elastyczny. Styropian ten musi posiadać odpowiednie właściwości akustyczne, nie może to być styropian EPS ani XPS. Kolejną istotną sprawą jest właściwe wykonanie stropu. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by zastosować dylatację obwodową na styku ze ścianami, izolującą wylewkę od ścian. Jeśli wykonujemy lekkie ściany działowe to najlepiej jest, by były one posadowione bezpośrednio na stropie żelbetowym i oddylatowane od wylewki. Możemy je umocować na podłodze pływającej, ale wtedy wylewka pod nimi powinna mieć przerwaną ciągłość.

Dla izolacyjności akustycznej stropu istotny jest także typ podłogi na nim ułożonej oraz ewentualne rozwiązania dodatkowe (np. sufit podwieszany).

Błędy, które zmniejszą izolacyjność akustyczną stropu, możemy popełnić nie tylko na etapie budowy, ale też wykańczania mieszkania. Na przykład jeśli płytki na podłodze połączymy z płytkami na ścianie za pomocą sztywnej fugi albo wannę przymocujemy na sztywno do ściany, spowodujemy, że izolacyjność akustyczna stropu spadnie do takiego poziomu, jakby nie było na nim podłogi pływającej.

Jak już wspomnieliśmy – podłoga pływająca jest najbardziej skuteczna na stropach ciężkich: żelbetowych monolitycznych.

A co ze stropami drewnianymi?

Żeby strop drewniany osiągnął odpowiednią izolacyjność akustyczną, trzeba go zaizolować wełną mineralną. Najpopularniejszym sposobem jest ułożenie wełny pomiędzy belkami. Możemy także na belkach (pomiędzy belkami a poszyciem) umieścić specjalne podkładki izolujące.

Do wygłuszenia stropu drewnianego możemy wykorzystać sufit podwieszany
Do wygłuszenia stropu drewnianego możemy wykorzystać sufit podwieszany

Zastosowanie podłogi pływającej na lekkim stropie drewnianym niewiele da. Żeby podłoga pływająca spełniła swoje zadanie, ciężar stropu musi być co najmniej 5 razy większy od ciężaru tej podłogi. Do wygłuszenia stropu drewnianego możemy także wykorzystać sufit podwieszany. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować kilka metod równocześnie.

 

Jaki wpływ na izolacyjność akustyczną ma sufit podwieszany? Zastosowanie sufitu podwieszanego z wypełnieniem z wełną mineralną na pewno ograniczy dźwięki powietrzne. Natomiast w większości przypadków nie wpłynie na dźwięki uderzeniowe, gdyż te zwykle przenoszą się przez ściany. Rozwiązanie to będzie dobre, jeśli mamy pewność, że dźwięki uderzeniowe przenikają głównie przez strop.

Izolacja na medal

Przenikanie dźwięków przez strop to zjawisko bardzo skomplikowane zależne od wielu czynników materiałowych i konstrukcyjnych. Największy wpływ na izolacyjność akustyczną stropu ma jego masa powierzchniowa – im większa, tym lepiej. Stropy ciężkie (żelbetowe) przenoszą najmniej dźwięków powietrznych. Jednak sama masa nie wystarczy. By wytłumić dźwięki uderzeniowe, konieczne jest wykonanie na takim stropie podłogi pływającej. Ale na izolacyjność akustyczną stropu mają wpływ nie tylko materiały zastosowane do jego wykonania, ale także właściwe rozwiązanie połączeń na styku ze ścianami. Nawet jeśli wybierzemy najlepsze produkty, może okazać się, że izolacyjność stropu jest niska, ponieważ popełniono błędy wykonawcze i powstały tzw. mostki akustyczne, które umożliwią przenikanie hałasu. Z tego powodu warto stosować rozwiązania przewidziane w projekcie, a także dbać o prawidłowe wykonanie robót.

Sprawdź: Pianka akustyczna - właściwości, zastosowanie w domu jednorodzinnym

Komentarze

  • Bartosz 2019-11-17T11:34:15Z

    szkoda, że nie każdy dewloper nie stosuje się do wymagań idealnej akustyki mieszkań, dopóki wszyscy sąsiedzi nie są wprowadzeni nie ma możliwości sprawdzenia jakości akustyki mieszkania