Strop monolityczny – ile kosztuje? Aktualne ceny i charakterystyka

Strop monolityczny żelbetowy w całości jest tworzony w miejscu budowy. Jego największą zaletą jest możliwość stosowania go w domach o skomplikowanych kształtach oraz o większej rozpiętości. Zobacz, ile kosztuje budowa takiego stropu i czym się wyróżnia na tle innych.

 

Strop żelbetowy monolityczny - cena, wady i zalety
Strop żelbetowy monolityczny - cena, wady i zalety

 

Co to jest strop monolityczny?

Strop monolityczny należy do najpopularniejszych stropów stosowanych w domach jednorodzinnych – mimo dość wysokiej ceny. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników gęstożebrowych czy stropów prefabrykowanych, może mieć różne grubości (np. od 10 do 20 cm) – na które wpływa m.in. rozpiętość stropu (im większa rozpiętość, tym większa powinna być grubość stropu) czy też zaprojektowane zbrojenie i typ budynku.

Strop monolityczny zwykle budowany jest z płyty żelbetowej, dlatego w niniejszym artykule skupimy się na opisywaniu właśnie takiego rozwiązania. Podczas montażu istotne jest dwukierunkowe zbrojenie – tworzy się je przy zastosowaniu dedykowanych temu siatek.

Strop monolityczny – budowa

Strop monolityczny jest dość czasochłonny w budowie. Na początku wykonujemy deskowanie (np. z desek z płyt sklejki szalunkowej – lepiej je wybrać zamiast desek drewnianych, ponieważ znacznie przyspieszymy montaż, bowiem nie wymagają takiej dokładności). Na szalunku układa się zbrojenie, a następnie całość zalewamy warstwą betonu.

Jeśli chodzi zaprawę, należy używać zaprawę najlepszej jakości – oszczędzanie na tym etapie przyniesie więcej szkód niż korzyści. Najlepiej zamówić ją w betoniarni, ponieważ zaprawa wykonywana na placu budowy może nie mieć właściwych parametrów. A wylewanie zaprawy z agregatu znacznie ułatwi prace.

>>Przeczytaj także: Strop żelbetowy monolityczny czy gęstożebrowy? Cena, wady i zalety<<

Zaraz po wstępnym utwardzeniu się zaprawy, należy zakryć ją folią, aby nie wysychała. Jeśli dodatkowo są wysokie temperatury powietrza, należy beton zalewać co jakiś czas wodą. Po około miesiącu strop jest już praktycznie w pełni suchy i odporny. Po tym czasie można ruszyć z kolejnymi pracami na tej kondygnacji.

Jak widać, budowa stropu monolitycznego trwa długo. Najpierw zbrojenie, potem deskowanie, wylewka i schnięcie oraz dodatkowa przerwa technologiczna trwająca miesiąc… Jeśli szukacie rozwiązań, które przyspieszą budowę, zdecydowanie strop monolityczny nie będzie właściwą opcją. W takiej sytuacji lepiej pomyśleć np. o stropach półprefabrykowanych, jak filigran lub innych rozwiązaniach. A poniżej zobaczcie, jak przebiega budowa stropu monolitycznego na budowie u jednego z vlogerów - kanał YouTube "Tomcio Tulipan".

Strop monolityczny – parametry techniczne:

  • grubość – zależy od rozpiętości konstrukcji; np. dla stropu o rozpiętości 6 m, odpowiednią grubością będzie 10-16 cm; grubość stropu ustala projektant i nie możemy sami jej zmieniać;
  • izolacyjność akustyczna – stropy monolityczne wykazują się świetnymi właściwościami izolującymi dźwięki uderzeń, co wiąże się z masą tego stropu (średnio 400 kg/m2); dzięki świetnym właściwościom akustycznym, przy stropie monolitycznym nie trzeba wykonywać izolacji posadzki górnej kondygnacji;
  • izolacyjność termiczna – strop monolityczny żelbetowy jest niestety słabym izolatorem termicznym – beton przepuszcza duże ilości ciepła; jeśli strop znajduje się między dwiema mieszkalnymi kondygnacjami, to oczywiście nie ma problemu – ten natomiast pojawia się, gdy poddasze ma być nieogrzewane (w takiej sytuacji należy dodatkowo zaizolować poddasze nieużytkowe, aby uniknąć strat ciepła);
  • rozpiętość – zwykle w domach jednorodzinnych rozpiętość stropu nie przekracza 6 m, więc praktycznie każdy z dostępnych na rynku stropów się nada; jednak strop monolityczny nie ma sobie równych, gdy chodzi o duże rozpiętości – może mieć nawet 12 m, więc w takich domach jest doskonałym rozwiązaniem, niemającym sobie równych.

Strop monolityczny – jakie ma zalety?

Strop żelbetowy monolityczny może być z powodzeniem stosowany w wielu typach konstrukcji budynków – np. gdy rozpiętość między ścianami jest bardzo duża. Nie wymaga także stosowania podpór, co jest ogromną zaletą, którą ceni sobie wielu inwestorów. Dzięki temu dolna kondygnacja domu może być niemal dowolnie zagospodarowana. Jeśli strop żelbetowy jest dodatkowo bardziej masywny oraz zbrojony dołem i górą, nada się do bezpośredniego montażu więźby dachowej. Strop monolityczny żelbetowy jest ciężki, co sprawia, że bryła budynku jest dobrze usztywniona. Strop ten posiada także zdolność przenoszenia większych obciążeń.

Jak już wspomnieliśmy, niezaprzeczalnym atutem stropu monolitycznego jest izolacyjność akustyczna, która w jego przypadku jest o wiele skuteczniejsza niż w przypadku innych stropów. Brak klawiszowania i możliwość wykonania stropu o skomplikowanych kształcie, to kolejne ważne zalety stropu monolitycznego.

>>Sprawdź: Strop drewniany czy betonowy? Analiza wad i zalet

Strop monolityczny – jakie ma wady?

Jeśli chodzi o wady, to strop monolityczny niestety jest bardzo praco- i czasochłonny w budowie. Jego realizacja trwa kilka dni, a po zalaniu trzeba zrobić miesięczną przerwę technologiczną. Dodatkowo zbrojenie stropu wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia, a czasami trudno znaleźć dobrego specjalistę w tym temacie, który zagwarantuje dobrą jakość wykonania stropu.

Inną wadą jest duża masa stropu monolitycznego – która może nadmiernie obciążać konstrukcję budynku. W niektórych przypadkach wykonanie takiego stropu jest nawet nie możliwe.

Ostatnim ważnym mankamentem jest wysoka cena stropu monolitycznego – więcej o kosztach budowy stropu piszemy w osobnym artykule – tutaj przytoczymy tylko kilka informacji pokrótce. Na koszty budowy stropu monolitycznego wpływa m.in. fakt, że do jego budowy potrzebne są wyłącznie najlepszej jakości materiały (przede wszystkim na zbrojenie i zaprawę) oraz że musimy zatrudnić fachową ekipę budowlaną. Ceną stropu monolitycznego w takim układzie może być nawet 2 razy wyższa od ceny stropów kanałowych czy WPS.

Strop monolityczny – ile kosztuje? Aktualne ceny

Mówiąc o cenach, należy rozłożyć je na poszczególne etapy. I tak kolejno zbrojenie oraz usługa montażu kosztuje min. 5,50 zł/kg (m2 stropu potrzeba średnio 30 kg prętów zbrojeniowych, co daje 165 zł). Dobrej jakości zaprawa betonowa klasy C20-25 kosztuje ok. 400 zł/m3. Za wylanie mieszanki betonowej, zagęszczenie jej oraz pielęgnację zapłacimy ok. 100 zł/m2. Dodatkowo, jeśli rozpiętość stropu jest większa, tym większa jest jego grubość, co potęguje zarówno koszty zakupu materiałów, jak i robocizny. Koszty zależą – tak jak wspomnieliśmy – od rozpiętość/grubości stropu, a także od lokalizacji inwestycji (pod Warszawą będzie drożej niż w małej wsi daleko od miasta).

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Gosc Gościa 2021-12-29T19:17:50.267Z

    Zaraz po wstępnym utwardzeniu się zaprawy, należy zakryć ją folią, aby nie wysychała. Jeśli dodatkowo są wysokie temperatury powietrza, należy beton zalewać co jakiś czas wodą. Po około miesiącu strop jest już praktycznie w pełni suchy i odporny. Po tym czasie można ruszyć z kolejnymi pracami na tej kondygnacji. Jak widać, budowa stropu monolitycznego trwa długo. Najpierw zbrojenie, potem deskowanie, wylewka i schnięcie oraz dodatkowa przerwa technologiczna trwająca miesiąc… ---------------------------- Absolutny brak wiedzy w sztuce budowlanej....! Strop monolityczny mozna obciazac zaraz na nastepny dzień po ułożeniu betonu, jest to powszechnie stosowane na placach budowy ,w budownictwie przemyslowym jak i jednorodzinnym! Ulozony beton spoczywa na systemie podporowym, a ten przenosi wszelkie obciążenia. Po 28 dniach strop monolityczny mozna rozszalowac , a w czasie jego dojrzewania spokojnie mozna wznosic sciany obwodowe jak i działowe , oraz wiezbe dachu.

    • Gość 2021-04-28T07:17:01Z

      Jak usunąć wpis podałem numer telefonu pytanie?

      • Tooba.pl 2021-04-29T13:17:36Z

        Dzień Dobry, usunęliśmy komentarz z podanym numerem telefonu. Pozdrawiamy.

      • Dekarz 2021-02-21T13:37:24Z

        Rozpiętość cenowa 40% ??? Słaba wiedzą na temat stropów. Napisane coś tam aby było a nie dachował dna a tym bardziej cena. 1) koszt betonu jest bardzo zbliżony 2) koszt zbrojenia prawie identyczny (pręty) Różnicę stanowi robocizna a ona nie jest tak rozbieżna gdyż bardzo często ekipy z małych miasteczek czy wiosek pracują w miastach więc wymuszają na miejskiej konkurencji niższe ceny

        • Gość 2021-02-14T15:26:56Z

          Witam orientuje sie ktoś jaka cena na Śląsku? takiego stropu.?

          • Gość 2021-09-12T18:40:20Z

            sama robota 200 zl

            • Gosc Gościa 2021-12-29T18:49:51.256Z

              Gościu... 200 zl za metr kwadratowy ?! Dla przykładu czasowego . Przy stropie , np 100 m kw , we dwoje! dobrze zaopatrzonych w sprzęt ludzi..... oczywiście nie z łapanki z pod urzędu pracy, a ludzi jacy to juz robili, to około 8 dni pracy , od ustawienia Systemu Doka do polozenia betonu! Policz sobie ile na tydzień chciał bys zarobić ?!!! Kto to płaci? juz zakladam kapcie i Lece na Slask z Wrocławia! Ludzie gdybym ja mial klientow jacy chcieli by zaplacic 200 zl za m kw !!!

              • Gość 2023-07-12T18:40:41.367Z

                Chętnych do płacenia jest tylko nie ma ludzi do tak ciężkiej pracy

                • Wesoły 2023-01-24T12:42:47.137Z

                  280 Dolny Śląsk z własnymi szalunkami