Ile kosztuje strop – wykonanie i materiały? Koszty budowy 2020
Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji domu. Do wyboru mamy stropy w różnych technologiach, które różnią się od siebie ceną oraz parametrami. Jakie są rodzaje stropów i ich koszty w 2020 roku? Sprawdzamy koszty wykonania i materiałów.
Jakie są rodzaje stropów?
Dokładnie o rodzajach stropów piszemy w osobnym artykule. W niniejszym, przedstawimy ten podział pokrótce, tytułem wstępu. I tak kolejno wyróżnia się stropy gęstożebrowe, monolityczne, prefabrykowane, półprefabrykowane oraz drewniane.
- Strop gęstożebrowy: należy do grupy stropów płytowych. Najpopularniejszym stropem gęstożebrowym, jeśli chodzi nazwy handlowe, jest strop Teriva, o którym więcej piszemy w osobnym artykule (strop ten jest np. alternatywą dla klasycznego stropu Ackermana, który wymaga deskowania i wykonywania w całości na budowie; Teriva jest łatwy w montażu i nie ma konieczności zamawiania ciężkiego sprzętu). Konstrukcja stropów gęstożebrowych jest dość specyficzna: składają się na nią gęsto rozłożone żebra (inaczej belki), które podpierają płytę. Rozstaw między żebrami wynosi maksymalnie 90 cm, a wolne przestrzenie wypełnia się pustakami stropowymi. W zależności od tego, jak rodzaj stropu gęstożebrowego wybierzemy, pustaki oraz żebra mogą być wykonane z innych materiałów czy też mieć inny kształt.
- Strop monolityczny: należy do grupy stropów z betonu zbrojonego (żelbetu). Strop monolityczny betonowany jest na pełnym deskowaniu na miejscu budowy.
- Strop prefabrykowany: wykonany jest z gotowych elementów, które produkowane są w hali produkcyjnej. Wśród prefabrykowanych elementów mogą znaleźć się np. elementy żelbetowe (jako płyty kanałowe) lub np. prefabrykaty z betonu komórkowego.
- Strop półprefabrykowany: składa się z elementów płytowych, które wykonuje się na hali produkcyjnej. W przeciwieństwie do stropu w pełni prefabrykowanego, strop półprefabrykowany wymaga wykonania dodatkowo kilku elementów, jak np. w stropie filigran (znanym też jako 2K).
- Strop drewniany: elementami przenoszącymi obciążenia w stropach drewnianych są belki w postaci żeber lub podciągów. W zależności od układu tych elementów oraz ich wymiarów, wyróżnia się stropy drewniane żebrowe, belkowe oraz żebrowo-belkowe.
Jaki strop warto wybrać – omijając względy kosztów budowy?
Rodzaj stropu jest domyślnie określony w projekcie domu i nie można go zmieniać samodzielnie. Jeżeli chcemy zamienić dany rodzaj stropu na inny, musi to wykonać architekt z odpowiednimi uprawnieniami (na taką zmianę w projekcie gotowym należy mieć zgodę autora projektu). Kluczowe znaczenie przy wyborze stropu ma wytrzymałość na planowane obciążenia. W domach jednorodzinnych typowe obciążenie użytkowe wynosi średnio 150 kg/m2, ale jeśli występują także obciążenia w postaci ścianek działowych czy słupów, które podtrzymują dach, strop musi być mocniejszy.
Jaki strop warto wybrać do domu jednorodzinnego? Obecnie najpopularniejszym rodzajem jest strop gęstożebrowy – i nie bez powodu. Charakteryzuje go łatwy montaż, a także mniejsze zapotrzebowanie na drewno szalunkowe. Strop gęstożebrowy może mieć różne nazwy handlowe, np. teriva, ceram, fert. Wszystkie te stropy mają podobną konstrukcję składającą się z prefabrykowanych żeber zbrojeniowych oraz ze stopki betonowej/ceramicznej i pustaków do wypełnienia wolnych przestrzeni. Strop gęstożebrowy to polecane rozwiązanie do wielu budynków.
Warto także zwrócić uwagę na stropy prefabrykowane lub półprefabrykowane, które wydają się ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przyspieszenie czasu budowy. Do ich ułożenia niezbędny jest jednak dźwig, co dla niektórych stanowi utrudnienie.
Najmniej polecanym rozwiązaniem są stropy drewniane, ponieważ mają mniejszą wytrzymałość na obciążenia. Stropy drewniane mogą ponadto skrzypieć oraz mają niską izolacyjność akustyczną – z tego też powodu wybierane są rzadko.
Rodzaje stropów: wady i zalety
Strop – ile kosztuje jego budowa? Ile za metr kwadratowy?
Poniżej zebraliśmy aktualne na 2020 rok, uśrednione koszty budowy stropu, podając sumę łączną kwotę dla materiałów i robocizny za 1 m2.
Jak widać, najtańszym rozwiązaniem jest strop drewniany, ale nie nadaje się on domów, gdzie ma występować poddasze użytkowe. Rozsądną ceną wykazuje się klasyczny strop Ackermana (gęstożebrowy), jednak jego rozpiętość jest dość niska. Ciekawym rozwiązaniem, między odpowiednio dużą rozpiętością, a ceną za m2, jest strop prefabrykowany lub półprefabrykowany typu filigran.
UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.
Komentarze