Jakie wykończenie dla żelbetowych schodów?

Żelbetowe schody z praktycznych względów wciąż są najpopularniejsze wśród inwestorów, wymagają jednak odpowiedniego, estetycznego wykończenia, by stanowiły ozdobę domu. Jeśli mamy to szczęście i schody zostały optymalnie i profesjonalnie wkomponowane w projekt domu, mogą być jednocześnie jego cenną ozdobą i praktycznym łącznikiem.

Możliwości wykończenia jest kilka. Zasadniczo do wyboru mamy wykładzinę (elastyczną lub dywanową), płytki ceramiczne, beton, drewno i kamień naturalny.

Klasyczne drewno

Wykończenie całych schodów drewnem jest kosztowne, szczególnie jeśli marzy nam się ciemny, egzotyczny gatunek drewna – modny w ostatnim czasie. Z tego powodu wielu ludzi decyduje się na otynkowanie schodów i pokrycie drewnem wyłącznie podstopnic. Wygląda to schludnie i elegancko. Zaletą drewna jest to, że jest sprężyste, dobrze amortyzuje upadki i osłania przed hałasem, ponadto daje uczucie ciepła. Łatwo się je obrabia, bez trudu więc można je dopasować do kształtu stopni. Dlatego schody o niestandardowym kształcie, np. zabiegowe, najlepiej jest wykończyć właśnie drewnem, unikając w ten sposób dużych strat materiałowych.

Sposób wkomponowania schodów w przestrzeń domu świadczy o umiejętnościach architekta. Jest to bowiem jedno z trudniejszych zadań projektowych. To, jak je wykończymy, zależy natomiast od naszej wyobraźni. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące. 

Ciepła wykładzina

Wykładzina dobrze sprawdza się przy dzieciach i jest niedroga. Materiał dobrze zagłusza hałas uderzających o schody przedmiotów czy tupania. Poza tym wykładzina ma dobrą przyczepność. Kluczowe czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę, wykańczając schody, to właśnie przyczepność i ścieralność materiału, którego planujemy użyć na stopnice, oraz twardość podstopnic, w które często uderzamy czubkiem buta.

Wykładzina znakomicie tłumi hałas
Wykładzina znakomicie tłumi hałas

Wzorzyste płytki

Płytki ceramiczne dają przeobfitą gamę możliwych kombinacji kolorystycznych. Niektórzy łączą drewniane stopnice z ceramicznymi podstopnicami. Radzimy robić to bardzo ostrożnie. Niewprawne połączenie skutkuje chaotycznym, męczącym dla oka miszmaszem. Bezpieczniej jest łączyć różne odcienie tego samego koloru kafelków. Ich wielką zaletą jest to, że łatwo je utrzymać w czystości. Z troski o bezpieczeństwo użytkowników powierzchnie stopnic muszą mieć wykończenie antypoślizgowe, dlatego do tego zastosowania nie zaleca się płytek polerowanych. Jeśli jednak użyjemy takich płytek, krawędzie stopnic matowi się lub zabezpiecza dodatkowo specjalnym profilem. Terakota, gres i klinkier to najpopularniejsze surowce ceramiczne używane do wykończenia schodów. Płytki jednak nie wydają się być korzystne w przypadku małych dzieci, które lubią przesiadywać na zimnych w tym wypadku schodach.

Niektórzy łączą drewniane stopnice z ceramicznymi podstopnicami. Radzimy robić to bardzo ostrożnie. Niewprawne połączenie skutkuje chaotycznym, męczącym dla oka miszmaszem. Bezpieczniej jest łączyć różne odcienie tego samego koloru kafelków.

Elegancki kamień naturalny

Jeśli dysponujemy efektownymi, dużymi schodami, a takie zazwyczaj umieszcza się w salonie, charakteru oraz elegancji doda im najlepiej wykończenie z kamienia naturalnego. Jest to materiał ceniony za odporność i trwałość, a także za specyficzny klimat, który wnosi do wnętrz. Ważne jest, aby do klejenia płytek z marmurów naturalnych i syntetycznych, kamienia naturalnego czy płytek z materiałów nasiąkliwych używać specjalnych zapraw zawierających biały cement, które nie spowodują przebarwienia okładziny. Wśród kamieni naturalnych poleca się tu marmur, granit i twardy piaskowiec. Można zastąpić je tańszymi syntetykami.

Wykończenie całych schodów drewnem, zwłaszcza egzotycznym, jest kosztowne
Wykończenie całych schodów drewnem, zwłaszcza egzotycznym, jest kosztowne

Surowy beton

Ostatnio wielu zwolenników mają schody pomalowane farbą. Z pewnością jest to rozwiązanie niedrogie. Łatwo też można z czasem zastąpić je innym materiałem czy zmienić odcień wykończenia. Dość surowy charakter takiej aranżacji pasuje do wnętrz utrzymanych w tzw. stylu minimalistycznym. Często schody są w tym samym kolorze co sąsiednia ściana, przez co idealnie wtapiają się w otoczenie i wyglądają lekko. Beton wyciera się dość szybko, dlatego przed pomalowaniem schodów należy je pokryć zatartą na gładko zaprawą cementową z domieszką twardego kruszywa lub zabezpieczyć gotowym preparatem, który utwardzi powierzchnię betonu.

Dzisiaj schody stanowią element wystroju wnętrz. Sposób wkomponowania schodów w przestrzeń domu świadczy o umiejętnościach architekta. Jest to bowiem jedno z trudniejszych zadań projektowych. To, jak je wykończymy, zależy już od naszej wyobraźni. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące. Dobierając detale, weźmy pod uwagę materiał i kolor podłóg, z którymi będą sąsiadować nasze schody. Bardzo dobrze wyglądają stalowe detale wplecione w całość konstrukcji, szczególnie w połączeniu z metalową balustradą. Ciekawe i praktyczne jest wyłożenie stopnic drewnem, a podstopnic metalowymi panelami. Łączy w sobie tradycję, funkcjonalność i nowoczesny rys. Nowoczesne aranże często wykorzystują także zabawę kolorami, by odpowiednio dzielić przestrzeń wewnątrz domu. Cokół podtrzymujący schody można np. otoczyć kolorem kontrastującym z resztą podłogi, dzięki czemu schody będą nowoczesne i ciekawsze. Więcej czasu i nakładu finansowego wymaga z kolei zainstalowanie świateł możliwych do wmurowania w ścianę. Oprawy do wbudowania ładnie oświetlają stopnie schodów, gwarantują też bezpieczeństwo. Zwiewności żelbetowym schodom doda także balustrada z hartowanego szkła połączona z metalowym wspornikiem dla ręki. Możliwości jest wiele i to jest właśnie, obok względów ekonomicznych, największą zaletą schodów żelbetowych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.