Jak wykończyć schody betonowe? Materiały, pomysły, montaż
Jak wykończyć schody betonowe? Stopnie schodów z betonu są wprawdzie mocne i stabilne, ale mimo wszystko powinny zostać wykończone innym materiałem. Jakim? Podpowiadamy!
Wykładzina betonowych schodów pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale ma też praktyczne zalety. Wyłożone schody wyglądają dekoracyjnie, a ich powierzchnia jest łatwa do pielęgnacji. Wybór materiałów jest bogaty, a beton schodów można wyłożyć wykładziną dywanową, płytkami (ceramika, szkło, kamień), drewnem, winylem, parkietem albo laminatem.
Wykończenie schodów – montaż, poradnik
Rodzaj materiału wykończeniowego zależy przede wszystkim od upodobań mieszkańców domu, stylu urządzenia, a także od możliwości finansowych. Ceny litego albo klejonego drewna, zwłaszcza gatunków egzotycznych, będą znacznie wyższe niż płytek z tworzyw sztucznych. Szacując koszty wykończenia schodów, trzeba wziąć pod uwagę, że ten zabieg dotyczy wszystkich elementów.
Planowanie i przygotowanie wykończenia schodów betonowych
Odpowiedniego potraktowania wymagają nie tylko poziome płaszczyzny betonowych stopni, ale też elementy pionowe, czyli podstopnie oraz fragmenty przylegających ścian. Na wstępnym etapie należy:
- wybrać materiał wykończeniowy – jeden rodzaj albo kombinację różnych wykładzin na stopnie i podstopnie schodów;
- oczyścić schody;
- wyrównać nierówności, uzupełnić ewentualne ubytki betonu.
Przycięcie wykładziny schodów na wymiar
Odpowiednio przycięte elementy wykładziny zostają na poziomych i pionowych powierzchniach stopni i podstopni precyzyjnie przyklejone. Ponieważ dokładne wymiary poszczególnych powtarzających się fragmentów schodów mogą się nieznacznie różnić, każdy stopień musi być z osobna pomierzony. Dobrze jest przygotować sobie na każdy element szablon z tektury, który ułatwi przeniesienie linii i kątów na drewno, ceramikę, kamień albo inne materiały.
- Pomierzyć każdy stopień oddzielnie.
- Przygotować szablony.
- Przygotować elementy do wykładania.
Wyłożenie schodów betonowych
Wykładając schody betonowe, najlepiej jest pracować, przesuwając się od dołu do góry. Rozpoczyna się od najniższego stopnia, mierząc, przycinając, dopasowując i klejąc wszystkie elementy, a potem przechodzi się do następnego stopnia.
- Dopasować stopnie i podstopnie.
- Przykleić dopasowane elementy.
- Przesuwać się od dołu do góry.
Zamknięcie fug i nałożenie profili kątowych
Kiedy wszystkie stopnie i podstopnie zostaną już wyłożone, a materiał mocujący zaschnie, można przystąpić do ostatniego szlifu schodów. Wszystkie fugi trzeba wypełnić silikonem. Nie tylko będą lepiej wyglądać, ale też nie będą przepuszczać wody podczas mycia. W końcu trzeba też usunąć pozostałości kleju i silikonu.
- Wypełnić fugi silikonem.
- Usunąć resztki kleju i silikonu.
- Przymocować profile kątowe i listwy podłogowe.
Pomysły i materiały na wykończenie schodów
Najbardziej popularnym materiałem do wykładania betonowych schodów, poza drewnem, są płytki z gresu albo terakoty. Płytki są trwałe, estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Trzeba tylko zwracać uwagę, aby miały powierzchnię antypoślizgową. Trudno wyobrazić sobie schody wyłożone polerowanymi, idealnie gładkimi płytkami. Poza tym na schody zewnętrzne albo znajdujące się w pomieszczeniach, które zimą przemarzają, należy zaplanować płytki mrozoodporne. Dostępne są całe komplety, zawierające oprócz płytek profilowane elementy na podstopnie i cokół oraz listwy brzegowe.
Naturalny kamień na schodach jest niewątpliwie jednym z najbardziej ekskluzywnych i drogich materiałów. Stosowany jest zwykle marmur, bazalt, wapień albo granit. Kamienna wykładzina schodów wymaga impregnacji. Efektowne marmurowe albo granitowe schody nie są odpowiednie do każdego pomieszczenia. Planując taką wykładzinę, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i ogólny styl wystroju.
Drewno jest naturalnym i ponadczasowym materiałem budowlanym. Betonowe schody wykończone drewnem wyglądają elegancko, estetycznie i są łatwe w utrzymaniu czystości. W razie uszkodzenia łatwo jest uzupełnić ubytek albo wymienić pojedynczy element. Wybierając gatunek drewna, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim odpornością na ścieranie i twardością.
Komentarze